iLounge | Artykuły | 💙 Ciekawe artykuły | Jak działa wykrywanie awarii na iPhonie 14 i Apple Watch
Artykuły i recenzje
Polina Harchenko

Polina Harchenko · 09/16/22

Jak działa wykrywanie awarii na iPhonie 14 i Apple Watch

W iPhonie 14 i nowym Apple Watch firma Apple wprowadziła funkcję wykrywania awarii. Co to za opcja i jak działa - rozumiemy dalej.Jak działa wykrywanie awarii na iPhonie 14 i Apple Watch

Nowe urządzenia Apple, czyli iPhone 14 i linia Apple Watch wyposażony w nową i przydatną funkcję Crash Detection. Ta opcja może pomóc użytkownikowi, jeśli miał poważny wypadek na swoim samochodzie.

Crash Detection to funkcja przeznaczona do wykrywania poważnych wypadków samochodowych w samochodach osobowych.

Jeśli dana osoba bierze udział w wypadku i nie jest w stanie wykonać niezbędnych działań ratowniczych, urządzenia Crash Detection pomogą wezwać służby ratunkowe w imieniu użytkownika.

1. Jak działa wykrywanie awarii?

Jak działa wykrywanie awarii na iPhonie 14 i Apple Watch

Gdy osoba siedzi za kierownicą, niektóre funkcje technologiczne działają w trybie rozszerzonym na urządzeniach z tą funkcją, aby mierzyć charakterystykę ruchu. Mianowicie: czujnik ruchu z żyroskopem, szeroki zakres dynamiki oraz akcelerometr z dużym przyspieszeniem, GPS, barometr i mikrofon.

Jeśli funkcja wykryje oznaki wypadku na ekranie Apple Watch lub iPhone'a, ostrzeżenie zostanie wyświetlone przez 10 sekund. Podczas tych 10 sekund możesz przesunąć palcem po ekranie, aby przywołać służby specjalne lub zminimalizować alert, jeśli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego.

Jeśli minęło już 10 sekund, a użytkownik nie wszedł w interakcję z urządzeniem, rozpocznie się 10-sekundowe odliczanie. Gdy się wyczerpie, urządzenie rozpocznie połączenie alarmowe.

Następnie Siri zacznie wydawać wiadomości głosowe z następującym tekstem: „Właściciel tego iPhone'a miał poważny wypadek samochodowy i nie odbiera połączeń”. Następnie asystent głosowy przekaże informacje o prawdopodobnej lokalizacji osoby.

To powiadomienie zabrzmi głośniej tylko przy pierwszym odtworzeniu. Następujące sygnały będą cichsze, jeśli będziesz mógł skontaktować się ze służbami ratunkowymi. Komunikat będzie powtarzany do momentu kliknięcia przycisku Zatrzymaj nagraną wiadomość lub zakończenia połączenia.

Jeśli wcześniej ustawiłeś listę kontaktów alarmowych na swoim urządzeniu, one również zostaną powiadomione o sytuacji alarmowej po odliczaniu. Dodatkowo, podczas konfigurowania informacji medycznych, na ekranie będzie dostępna dźwignia umożliwiająca szybki dostęp do nich.

2. Jakie rodzaje uszkodzeń wykrywa Crash Detection?

Według Apple, nowa funkcja może wykrywać następujące rodzaje uszkodzeń pojazdu: zderzenia czołowe, boczne, tylne i dachowania.

3. Na jakich urządzeniach działa wykrywanie awarii?

Jak działa wykrywanie awarii na iPhonie 14 i Apple Watch

Wykrywanie awarii jest zgodne z następującymi urządzeniami:

  1. ‌iPhone 14‌;
  2. ‌iPhone 14‌Plus;
  3. iPhone 14 Pro;
  4. ‌iPhone 14 Pro‌Max;
  5. Apple Watch SE (2. generacji);
  6. Apple Watch Series 8;
  7. Apple Watch Ultra.

4. Jak wyłączyć funkcję wykrywania awarii?

Nie jest wymagane żadne działanie, aby włączyć wykrywanie awarii. Ale aby go wyłączyć, musisz wykonać następujące czynności:

  1. Otwórz Ustawienia na iPhonie‌;
  2. Przewiń w dół i kliknij Emergency SOS;
  3. Przejdź do sekcji Wykrywanie awarii > wyłącz dźwignię obok opcji Zadzwoń po poważnej awarii.

Jak działa wykrywanie awarii na iPhonie 14 i Apple Watch

Nowa funkcja wykrywania zderzeń to przydatna opcja dla wszystkich kierowców. W przypadku poważnego wypadku samochodowego technologia ta może pomóc kierowcy i uratować życie wielu osobom.