iLounge | Artykuły | 💙 Ciekawe artykuły | Dlaczego musisz zaktualizować swój iPhone do najnowszej wersji iOS
Artykuły i recenzje
Sophia Stark

Sophia Stark · 08/15/22

Dlaczego musisz zaktualizować swój iPhone do najnowszej wersji iOS

Aktualizacje iPhone'a wychodzą co roku. Ale czy naprawdę ważne jest, aby go zaktualizować? Postanowiliśmy to rozwiązać.Dlaczego musisz zaktualizować swój iPhone do najnowszej wersji iOS

Co roku Apple wydaje aktualizacje oprogramowania układowego iOS. Pojawiają się również wtórne aktualizacje systemu, które nie tylko wprowadzają nowe funkcje, ale także poprawiają działanie urządzenia. Ale czy naprawdę konieczne jest ciągłe instalowanie nowego oprogramowania, jeśli nie masz ochoty ani pamięci, aby je pobrać?

Postanowiliśmy to rozwiązać i zebrać 5 powodów, dla których warto zaktualizować iPhone'a do najnowszej wersji.

Aktualizacje dotyczące prywatności

Dlaczego musisz zaktualizować swój iPhone do najnowszej wersji iOS

Oprogramowanie układowe pojawia się co roku z jakiegoś powodu. Apple poświęca dużo czasu ochronie prywatności swoich użytkowników. Co jest bardzo ważne, szczególnie w naszych czasach, kiedy są łowcy danych osobowych każdej osoby, aby wpłynąć na jej wybór podczas zakupów, chodzenia do kawiarni lub korzystania z określonej aplikacji.

Może Ci się wydawać, że dane o tym, ile czasu spędzasz na Instagramie, są nieistotne. Podobnie jak kocie memy, które oglądasz, ale wszystko jest ze sobą powiązane, w przeciwnym razie po kilku polubieniach nie zaoferowano Ci kupna karmy dla kotów.

W ten sam sposób Apple działa z zagrożeniami zewnętrznymi, które mogą dać hakerom dostęp do Twojego urządzenia. Co roku pojawiają się nowe oszukańcze metody, więc firma zachęca do poszukiwania luk w zabezpieczeniach, a nawet płaci „białym”
hakerzy w celu uzyskania informacji o możliwych błędach.

Poprawa systemu

Dlaczego musisz zaktualizować swój iPhone do najnowszej wersji iOS

Jest to drugorzędny powód do aktualizacji, niemniej jednak. Znam co najmniej trzy osoby, które wciąż używają iOS 14 na swoich urządzeniach, mimo że jest to ryzykowne. Po prostu nie lubią aktualizacji iOS 15, więc nie widzą sensu w aktualizowaniu.

Jednak każda aktualizacja wprowadza zmiany projektowe, nowe funkcje i funkcje mające na celu poprawę komfortu użytkowania. Firma nie pogarsza sprawy, bo wprowadzając nawet najmniejszą funkcję, pracuje nad nią przynajmniej jeden dział specjalistów i grup fokusowych, aby zrozumieć, czy jest to konieczne, czy jest wygodne, czy się zakorzeni dobrze.

Przejście na nową oś może wydawać się niezręczne. Tak było z pierwszym pojawieniem się widżetów i skupieniem. Ale teraz używasz ich przez dzień, miesiąc, rok, a potem po prostu nie wyobrażasz sobie życia bez tych małych żetonów. Warto spróbować.

Kompatybilność programu

Dlaczego musisz zaktualizować swój iPhone do najnowszej wersji iOS

Myślę, że przynajmniej raz natknąłeś się na takie informacje, jak „ten program działa z iOS 12 lub nowszym”. W przypadku wielu programów wymagana jest kompatybilność urządzenia, bez aktualizacji do nowego oprogramowania po prostu nie będzie można pobrać niektórych aplikacji i uzyskać dostępu do aktualizacji.

Na przykład Canva wymaga kompatybilności z iOS 13. Reddit z iOS 12, niektóre inne aplikacje i sieci społecznościowe również mają ograniczenia, nie wspominając o programowaniu inteligentnego domu i urządzeniach takich jak Oculus Quest.

Optymalizacja

Dlaczego musisz zaktualizować swój iPhone do najnowszej wersji iOS

Wiele osób uważa, że aktualizacje Apple spowalniają iPhone'a. Jeśli się nie mylę, w Stanach Zjednoczonych wniesiono nawet pozew zbiorowy w tej sprawie. Ale prawda jest taka, że im starsze urządzenie, tym bardziej jest zużyte: bateria, elementy wewnętrzne, czujniki, wyświetlacz, port ładowania, głośniki i wszystko inne. Więc kiedy zdobędziesz nowe oprogramowanie, nie możesz mieć nadziei na poprawę.

Ale w rzeczywistości istnieje możliwość, że Apple zauważył stary błąd systemowy, który błędnie obliczył pojemność baterii (jak w iPhone 11), więc system jest lepiej zoptymalizowany w nowym oprogramowaniu, nawet dla starszych modeli.

Zaktualizuj bez aktualizacji

Dlaczego musisz zaktualizować swój iPhone do najnowszej wersji iOS

Wraz z systemem iOS 15 firma Apple w pewnym sensie pozwoli użytkownikom, którzy nie chcą otrzymywać aktualizacji, pozostać na bieżąco i otrzymywać poprawki do krytycznych aktualizacji prywatności.

Muszą być zainstalowane, ponieważ Apple odpowiada za Ciebie jako swojego użytkownika. A jeśli Twoje dane dostaną się do sieci z powodu awarii systemu, wina poniesie firma. Ale tylko wtedy, gdy spełniasz wszystkie warunki ze swojej strony: aktualizacja oprogramowania jest zawarta w tych warunkach.

Wniosek

Aktualizacja iPhone'a jest ważna przede wszystkim ze względu na ochronę siebie. To jak rutynowa wizyta u lekarza, której nie można zignorować, żeby nie przegapić jakiejś choroby. Dlatego podejdź do aktualizacji świadomie i poważnie, nie jest tak trudno zrobić kilka kroków i rozpocząć proces aktualizacji.

Najważniejsze to nie umieszczać surowych bahtów na smartfonie. W przeciwnym razie istnieje realne ryzyko uszkodzenia, a nie poprawy interakcji z iPhonem.