iLounge | Artykuły | 💙 Ciekawe artykuły | Wszystkie nowe funkcje iOS 16.2
Artykuły i recenzje
Polina Harchenko

Polina Harchenko · 12/22/22

Wszystkie nowe funkcje iOS 16.2

Jakie chipy i funkcje pojawiły się w nowych aktualizacjach iOS 16.2 i iPadOS 16.2?Wszystkie nowe funkcje iOS 16.2

Firma Apple niedawno zaprezentowała aktualizacje oprogramowania iOS 16.2 i iPadOS 16.2 po ponad miesiącu testów. Te aktualizacje są ogromne i zawierają wiele ważnych nowych funkcji, które omówimy za chwilę.

1. Swobodny kształt

W aktualizacjach iOS 16.2, iPadOS 16.2 i macOS Ventura 13.1 firma Apple ujawniła nowy wieloplatformowy program Freeform. Program przeznaczony jest do współpracy grupy osób. Freeform służy do pisania szkiców, rysunków, zapisywania linków i tak dalej.

W jednym projekcie dzięki programowi Freeform kilka osób będzie mogło pracować razem. Jednocześnie aktualizacje są synchronizowane dla wszystkich uczestników w czasie rzeczywistym. Apple twierdzi, że Freeform może być używany do szkiców projektowych, tablic nastrojów i burzy mózgów, a sama aplikacja jest rodzajem kreatywnej przestrzeni.

2. Apple Music Śpiewaj

‌Apple Music‌ Sing to rodzaj karaoke dla osób, które subskrybują Apple Music. Aplikacja zawiera teksty w czasie rzeczywistym, które mogą pomóc użytkownikom iPhone'a, iPada lub Apple TV śpiewać do ulubionych piosenek. Apple Music Sing jest wyposażony w regulator głośności, który pozwala zmieniać głośność prawdziwego głosu w piosence. Teksty są odtwarzane w rytm wokalu, dostępne są chórki i widok duetu dla utworów z wieloma wokalistami.

Apple umieściło w aplikacji ponad 50 list odtwarzania, które obejmują utwory, duety, refreny. Są idealne do użytku z Apple Music Sing.

Z aplikacji Apple Music‌ Sing można korzystać na ‌iPhonie‌ 11 i nowszych.

3. Zaawansowana ochrona danych

Zaawansowana ochrona danych — (Zaawansowana ochrona danych). Ta funkcja rozszerza kompleksowe szyfrowanie na dodatkowe kategorie danych iCloud. Rozszerzona ochrona danych jest opcjonalna i może być używana do szyfrowania kopii zapasowych ‌iCloud‌, kopii zapasowych wiadomości, zawartości iCloud Drive, notatek, zdjęć, przypomnień, notatek głosowych, zakładek Safari, skrótów Siri.

Dzięki tej aktualizacji prawie wszystkie informacje „iCloud” są chronione. Wyjątkiem są poczta, kontakty i kalendarz, ponieważ takie opcje muszą obejmować interakcję z systemami korzystającymi ze starszych przepływów pracy.

4. Obsługa zewnętrznego wyświetlacza Stage Manager

Dzięki iPadOS 16.2 Stage Manager iPad M1 i M2 mogą ponownie korzystać z zewnętrznych wyświetlaczy. Przypomnijmy, że Apple zdecydowało się usunąć tę opcję w pierwszej wersji iPadOS 16, aby skalować Stage Managera w odmianach iPada Pro A12X i A12Z.

Dzięki obsłudze zewnętrznych wyświetlaczy „Stage Manager” może uruchomić do ośmiu aplikacji zamiast czterech (co pozwala na wielozadaniowość). Nawiasem mówiąc, ta technologia jest ograniczona do iPada M1 i M2.

Ponadto w przypadku iPadów wyposażonych w chipy M1‌ lub ‌M2‌ możesz przeciągać i upuszczać okno z iPada na zewnętrzny monitor podłączony do gadżetu. Ta opcja (przeciągnij i upuść okno z jednego urządzenia na drugie) to nowa funkcja w aktualizacji iOS 16.2.

5. Nowa architektura domu

W aktualizacji HomePod na iOS 16.2, iPadOS 16.2 i ‌macOS Ventura‌ 13.1 dodano obsługę nowej architektury HomePod.
(Domowe) aplikacje. Stało się dostępne po prezentacji nowego standardu inteligentnego domu Matter.

Apple twierdzi, że ta architektura aplikacji Home zapewnia szybsze i bardziej niezawodne działanie w domach z wieloma inteligentnymi urządzeniami. Należy jednak pamiętać, że wymaga to, aby każdy gadżet, który ma dostęp do inteligentnego domu, działał z oprogramowaniem iOS 16.2 (lub iPadOS 16.2, ‌macOS Ventura‌ 13.1, tvOS 16.2 i watchOS 9.2). Jednocześnie takie oprogramowanie musi działać w połączeniu z HomePod 16.2.

6. Wyłącz tapety i powiadomienia w Always On Display

W aktualizacji iOS 16.2 dostępne są dwa przełączniki do wyłączania tapet i wiadomości. Dźwignie te są aktywne, gdy włączony jest Always On Display. Technologia ta ułatwia zawsze wyświetlanie interfejsu (taki ekran pokazuje tylko czas i niektóre włączone widżety).

7. Kontakty przeznaczone tylko dla AirDrop

Po wydaniu iOS 16.2 AirDrop zostanie automatycznie ograniczony tylko do kontaktów, a nie do wszystkich danych. Nawiasem mówiąc, istnieje również możliwość otwarcia AirDrop dla każdego, kto jest w pobliżu. Jednocześnie po tym wróci do kontaktów dopiero po 10 minutach. Apple twierdzi, że ta funkcja została stworzona w celu ograniczenia spamu AirDrop.

8. Aktualizacja oprogramowania

Jabłko dokonał pewnych zmian w sekcji Aktualizacje oprogramowania, która znajduje się w Ustawieniach. Dlatego tekst nowej wersji oprogramowania jest pogrubiony. Dzięki temu ego staje się bardziej widoczne i czytelne.

9. Widżet blokady ekranu uśpienia

W aktualizacji iOS 16.2 widżet Uśpienie został dodany do ekranu blokady. To właśnie ten widżet może wykorzystywać informacje przechowywane w aplikacji Zdrowie lub dane z Apple Watch. Nowy widżet pokazuje informacje o czasie i jakości snu w trzech różnych wariantach.

Najprostszy widżet wyświetla ilość czasu, jaki użytkownik spędził w łóżku. A 2 warianty z kilkoma kafelkami pokazują wykres słupkowy (pokazuje jakość snu lub czas spędzony w łóżku). Stuknięcie widżetu otworzy sekcję Sen w aplikacji Zdrowie.

10. Widżet leków na wyświetlaczu blokady

Apple, wraz z dodaniem widżetu Sen, wprowadził widżet Leki. Istnieją dwie odmiany widżetu Sen: pierwsza to ikona z przyciskiem w kształcie pigułki, a druga ma pomóc użytkownikowi wiedzieć, kiedy wziąć odpowiedni lek. Nawiasem mówiąc, ten widżet może ostrzegać o rejestracji narkotyków i wszystkich szczegółach harmonogramu przyjmowania.

11.Centrum gier

Program Game Center (game center) wraz z aktualizacją zawiera możliwość obsługi SharePlay. Dzięki temu użytkownik iPhone'a lub iPada może grać w gry z przyjaciółmi i rodziną podczas rozmowy FaceTime.

Ponadto wraz z aktualizacją iOS 16.2 wprowadzili nowy widżet Aktywność. Ten widżet pozwala osobie zobaczyć, w co grają jej znajomi, a także ich osiągnięcia w grze.

12. Wyszukaj wiadomości

Aktualizacja Apple iOS 16.2 poprawiła wyszukiwanie w Wiadomościach. Wszystko po to, aby ułatwić wyszukiwanie zdjęć na podstawie określonej treści (np. zwierzęta domowe, samochód, osoba, tekst itp.).

13. Wyłącz ukryty adres IP

Aktualizacja iOS 16.2 wprowadziła nowe ustawienie Private Relay iCloud‌. Umożliwia tymczasowe wyłączenie go dla określonej witryny w przeglądarce Safari.

14. 5G dostępne w Indiach

Aktualizacja oprogramowania iOS 16.2 wprowadziła technologię 5G w Indiach. Dzięki tej aktualizacji niektórzy operatorzy w Indiach mogą działać z prędkością 5G.

15. Program telewizyjny Wyniki sportowe na żywo

Aktualizacja iOS 16.2 po raz kolejny dodała Aktywność na żywo dla wybranych gier sportowych do wbudowanej aplikacji telewizyjnej na iPhone‌. Gry można śledzić w czasie rzeczywistym na ekranie blokady lub na Dynamic Island (odmiany iPhone'a 14 Pro).

16. Aktualizacje programów telewizyjnych

Aktualizacje oprogramowania Apple iOS 16.2, iPadOS 16.2, tvOS 16.2 i ‌macOS Ventura‌ 13.1 wprowadzają zmiany w aplikacji TV. W nowym interfejsie (sekcja Więcej) znajdują się duże zapowiedzi seriali i filmów. Jednak taka aktualizacja utrudnia użytkownikom dostęp do programów telewizyjnych, które chcą oglądać.

17. Wiadomości z programu pogodowego

W aktualizacji program Weather jest zintegrowany z Apple News. Wyświetla ważne dane pogodowe w regionie użytkownika.

18. Transmisje na żywo w aplikacji TV

Aktualizacja umożliwia częstsze otrzymywanie aktualizacji Live Activity z programu telewizyjnego do oglądania meczów sportowych. Biorąc to pod uwagę, należy pamiętać, że częste aktualizacje mogą prowadzić do szybszego rozładowania baterii. Jeśli nie potrzebujesz tej funkcji, możesz ją łatwo wyłączyć.

19. Ciche odpowiedzi Siri

Aktualizacja iOS 16.2 wprowadziła technologię cichej odpowiedzi Siri. W obszarze Dostępność > Ustawienia istnieje opcja ustawienia Siri na preferowanie cichych odpowiedzi. Ma to na celu zapewnienie, że Siri potwierdza żądania wyłącznie na urządzeniu, a nie na głos.

20. Poprawka opóźnienia ProMotion

Apple powiedział, że na urządzeniach obsługujących ProMotion w aktualizacji iOS 16.2 animowane zmiany układu SwiftUI będą obsługiwać częstotliwość odświeżania 120 Hz. Należy pamiętać, że ta opcja nie była wcześniej dostępna.

Ponadto aktualizacja iOS 16.2 rozwiązuje problemy z aplikacją na iPhone 13 Pro i iPhone 14 Pro z ProMotion.

21. Optymalizacja wykrywania awarii

iOS 16.1.2 po raz pierwszy wprowadził optymalizacje wykrywania awarii dla iPhone'a 14. Ta technologia może zawierać pewne ulepszenia, dzięki którym odmiany iPhone'a 14 nie będą przypadkowo dzwonić do służb ratunkowych.

22. Etykieta stanu baterii

Aktualizacja zawiera nowy skrót do stanu baterii, który pokazuje informacje o baterii iPhone'a i podłączonej ładowarce.