iLounge | Artykuły | 💙 Ciekawe artykuły | Starlink i gry: czy Internet Mask nadaje się do gier wideo?
Artykuły i recenzje
Sophia Stark

Sophia Stark · 01/26/23

Starlink i gry: czy Internet Mask nadaje się do gier wideo?

Czy gry wideo i Starlink są kompatybilne? Postanowiliśmy to uporządkować.Starlink i gry: czy Internet Mask nadaje się do gier wideo?

Dziś satelita Starlink stał się wybawieniem dla wielu Ukraińców. Zakup agregatu antenę Starlink, pakiet abonamentowy i możesz bezpiecznie pracować w domu, nawet gdy nie ma światła. Już pisaliśmy jak znaleźć satelity Starlink na niebie, zebraliśmy dla Ciebie wszystko, co musisz wiedzieć o Starlink na Ukrainie a nawet dodał nowe akcesoria do Starlink do naszego sklepu. Pozostało jednak jedno nierozwiązane pytanie - czy satelitarna maska internetowa nadaje się do gier?

Szybkość internetu Starlink

Starlink i gry: czy Internet Mask nadaje się do gier wideo?

Z ponad 2500 satelitami na niebie i ponad milionem użytkowników, usługa rozwija się bardzo szybko, przynosząc Elonowi Muskowi dużo pieniędzy. Do transmisji danych wykorzystują satelity na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) oraz samonastawne anteny odbiorcze. Dlatego Starlink może zapewnić prędkość Internetu od 50 Mb/s do 200 Mb/s do niemal każdego miejsca na świecie.

Możesz nawet umieścić Starlink na furgonetce, jachcie, samolocie i wagonie kolejowym (co, nawiasem mówiąc, zamierzają zrobić na Ukrainie), uzyskując fajne połączenie w miejscach, w których połączenie w ogóle nie łapie. Wydaje się, że jest to idealne miejsce na wypoczynek na obszarach wiejskich, zwłaszcza jeśli musiałeś wyprowadzić się z miasta, ale twoja praca i miłość do gier wideo nie zniknęły.

Ale na prędkość Starlink mogą mieć również wpływ pewne rzeczy, dzięki którym nie uzyskasz 100% zwrotu. Na przykład to:

  • Lokalizacja anteny (jeśli jest zablokowana przez ingerencję w postaci drzew, domów, pogody itp.);
  • Twoja stawka;
  • Liczba podłączonych urządzeń;
  • Liczba innych użytkowników Starlink w Twoim mieście;
  • Pora dnia i lokalizacja satelity do Twojej anteny.

Opóźnienie (ping)

Starlink i gry: czy Internet Mask nadaje się do gier wideo?

Oczywiście prędkość pobierania nie jest jedynym czynnikiem decydującym o wyborze Starlink do gier. Możliwość przenoszenia danych to jedno, ale szybkość, z jaką można przesyłać dane między komputerem a serwerem gry iz powrotem, to drugie. Aby to zrobić, musimy przyjrzeć się opóźnieniu, czasami określanemu jako ping.

Jest to miara czasu w milisekundach potrzebnego do przesłania danych do serwera iz powrotem do urządzenia. Duże opóźnienia mogą prowadzić do błędów w grze, szczególnie podczas rajdów, walk i gry na serwerach online z innymi graczami. Mogą też wystąpić problemy z ładowaniem światów, odchylenia w grafice i różne błędy zapisu.

Niestety, ponieważ antena Starlink musi łączyć się z satelitami na niebie, nieuniknione jest pingowanie podczas transmisji danych. Zazwyczaj, możesz spodziewać się pingu między 80 ms a 180 ms przez większość czasu w zależności od pogody, lokalizacji, liczby połączeń itp.

Dlatego Internet przewodowy nadal lepiej nadaje się do grania niż Starlink.

Doświadczenie w grach

Starlink i gry: czy Internet Mask nadaje się do gier wideo?

Nie polegaj na „reklamowych” danych dotyczących prędkości pobierania dostarczanych przez witrynę Starlink. Zwłaszcza na Ukrainie. Podczas testów w terenie pobieranie może wynosić poniżej 10 Mb/s i rzadko przekraczać 20 Mb/s. Przy regularnym użytkowaniu w pracy, a nawet podczas grania w prostą fabułę, ale jeśli wejdziesz w tryb rywalizacji online, mogą wystąpić problemy.

To samo z pingiem. Chociaż Starlink może skusić się na dane od 20 do 40 milisekund (ms), najprawdopodobniej otrzymasz coś od 40 do 50 ms, jeśli nie 100 ms lub więcej. Bo w reklamie dostajesz idealne dane w idealnych warunkach, kiedy nic nie blokuje komunikacji iw użyciu są nie więcej niż dwa urządzenia. Jeśli więc chciałeś pograć w Last Of Us w jakimś coworkingu, to nic z tego nie będzie.

Ale, jeśli uda ci się wybić ping poniżej 50 ms, jest to średnio odpowiednie dla gry wideo. Takie wyniki najprawdopodobniej można uzyskać, jeśli jesteś gdzieś poza miastem lub w mieście masz sam Starlink.

Możesz grać w Cyberpunk 2077 i inne gry dla jednego gracza i będą one działać bez problemów, jeśli już je pobrałeś na swój komputer lub laptop. Możesz nawet pobrać te gry, moim zdaniem wystarczająco szybko, ze Steam i zacząć grać, ponieważ prędkość pobierania w Starlink jest dobra.

Ale w grach online musisz być ostrożny. Na przykład, jeśli chcesz grać w Fortnite, Rocket League, Call of Duty, zawsze istnieje szansa na zwolnienie tempa. Chociaż oczywiście wszystko zależy od strategii gry i twojej pozycji na talerzu.

Główna wada Starlink do gier

Starlink i gry: czy Internet Mask nadaje się do gier wideo?

To jest jego zmienność. Powiedzmy, że złapałeś właściwe wskaźniki, Internet działa dobrze, ale po chwili satelita się przesuwa i połączenie się pogarsza. Dlatego jeśli dobrze zacząłeś bitwę w grze, nie jest faktem, że również dobrze się skończy, ponieważ w każdej chwili wszystko może ci „odpaść” lub „zamrozić”. I to jest główna wada Starlinka do gier.

Przełączanie między satelitami podczas oglądania Netflixa lub po prostu w pracy nie są bardzo zauważalne. Ale w grach kilka sekund może mieć krytyczne znaczenie, więc skupiamy się na tym problemie.

Co z usługami gier w chmurze?

Starlink i gry: czy Internet Mask nadaje się do gier wideo?

Starlink jest do tego całkiem odpowiedni, jeśli nie są zdezorientowani wszystkimi powyższymi wadami. Ponownie, jeśli Twoja lokalizacja jest dobra, nie ma specjalnych problemów z prędkością pobierania, możesz spróbować gier w chmurze.

Liczba klatek na sekundę nie będzie maksymalna, ale średnią można wyciągnąć naprawdę, bez opóźnień i innych problemów.

Czy Starlink nadaje się do gier?

Więcej tak niż nie. Oczywiście są pewne niuanse, zrozumiałe są też problemy z pingami, położeniem anteny w mieście czy warunkami pogodowymi. Ale jeśli naprawdę chcesz grać, możesz pobrać i uruchomić swoją ulubioną grę. Jednocześnie wskazane jest, aby nie zapominać o częstszym zapisywaniu, aby w razie czego poprawić swoje błędy.

A jednak, jeśli dostępny jest internet przewodowy lub światłowód, lepiej je wybrać.