iLounge | Artykuły | 💙 Porównanie | Porównanie aparatów iPhone 14 vs iPhone 13 – czy jest zauważalna różnica?
Artykuły i recenzje
Sophia Stark

Sophia Stark · 10/12/22

Porównanie aparatów iPhone 14 vs iPhone 13 – czy jest zauważalna różnica?

iPhone 14 jest już w sprzedaży, ale czy rzeczywiście jest lepszy od iPhone'a 13? Porównaliśmy cechy i aparaty, ustaliliśmy różnice między modelami.Porównanie aparatów iPhone 14 vs iPhone 13 – czy jest zauważalna różnica?

W tym roku Apple zrobiło przepaść między iPhone 14 i iPhone 14 Pro nawet więcej. Dlatego użytkownicy, którzy zamierzają uaktualnić swoje urządzenia lub wybrać między tańszym modelem iPhone 13 a iPhone 14 musi ważyć plusy i minusy. Postanowiliśmy dowiedzieć się, jakie są główne różnice między tymi dwoma modelami i porównać aparaty urządzeń.

Jaka jest różnica między iPhonem 14 a iPhonem 13?

Jaka jest różnica między iPhonem 14 a iPhonem 13?

  1. Nowy model jest o 2 gramy lżejszy;
  2. Amerykański iPhone 14 nie ma gniazda karty SIM;
  3. Przysłona głównego obiektywu aparatu nowego modelu wynosi 1,5 vs 1,6 w iPhone 13. Daje to lepsze uchwycenie światła podczas fotografowania przy słabym oświetleniu;
  4. Tryb kinowy w 4K na iPhonie 14;
  5. Ulepszony standard Bluetooth 5.3;
  6. 6GB RAM vs 4GB RAM
  7. Nowy Li-Ion 3279 mAh w porównaniu z Li-Ion 3240 mAh;
  8. Charakterystyczne kolory (odcienie) etui.

W rzeczywistości główną różnicą, że możesz być zainteresowany uaktualnieniem do nowego modelu, jest aparat. A zmiany w nim są dość powierzchowne.

Porównanie procesorów w Geekbench 5 w teście jednordzeniowym modele wykazały prawie to samo: odpowiednio 1750 vs 1728 - iPhone 14 vs iPhone 13, odpowiednio. W procesie wielordzeniowym: 4819 kontra 4525. Wyjaśnia to fakt, że układy w modelach są takie same, ale ilość pamięci RAM jest inna.

Spójrzmy jednak na przykład zdjęć, czy są jakieś zauważalne różnice, które wpływają na jakość fotografowania.

Porównanie aparatów iPhone 14 i iPhone 13

Zacznijmy od prostych zdjęć w dobrym oświetleniu. W rzeczywistości nie ma tu prawie żadnej różnicy, jeśli wykluczy się fakt, że ujęcie iPhone'a 13 jest lekko nieostre. Kolory, ostrość i linie są takie same, podobnie jak jakość ujęć.

Porównanie aparatów iPhone 14 vs iPhone 13 - czy jest zauważalna różnica? Zdjęcie zrobione iPhone'em 14 Porównanie aparatów iPhone 14 vs iPhone 13 - czy jest zauważalna różnica? Zdjęcia na iPhonie 13

Skomplikujmy zadanie, rozważając zdjęcie z dużymi kontrastującymi częściami światła i cienia. Tutaj jest prawie ten sam efekt, ale wydaje mi się, że iPhone 14 nieco lepiej narysował granicę między kontrastującymi częściami. Choć nie wykluczam, że iPhone 13 trochę zawiódł podmuch wiatru. Pozostałe zdjęcia są prawie identyczne.

Porównanie aparatów iPhone 14 i iPhone 13 Zdjęcia na iPhonie 14 Porównanie aparatów iPhone 14 i iPhone 13 Zdjęcia na iPhonie 13

Na tym zdjęciu proszę zwrócić uwagę na drzewo w lewym rogu kadru. Tutaj, w iPhonie 14, tekstura kory jest ostrzejsza i jest więcej efektu głębi, dzięki dobrze wykonanemu kontrastowi. Ale obraz iPhone'a 13 nie jest gorszy, a także dość ostry, bez pasemek.

Jaka jest różnica między iPhonem 14 a iPhonem 13? Zdjęcie iPhone 14 Jaka jest różnica między iPhonem 14 a iPhonem 13? Zdjęcie iPhone 13

Rozważ zdjęcie w trybie nocnym: Szczerze mówiąc, nie widzę żadnej różnicy. Niewielka różnica w odcieniach, ale można to przypisać lampom, nie więcej. Przejrzystość, obecność szumów i ogólny obraz są absolutnie takie same. Co nie jest zaskakujące, bo aparaty są właściwie takie same.

Jaka jest różnica między iPhonem 14 a iPhonem 13? iPhone 14 Jaka jest różnica między iPhonem 14 a iPhonem 13? iPhone 13

Ujęcia z aparatu selfie również mają minimalne różnice, które częściej można obwiniać o ostrość, a nie o same aparaty. Zdjęcia są dobre na obu urządzeniach, wyrazistość linii i naturalność jest wyjątkowo dobra, więc nie mam tu nic do zarzucenia. Czy to fakt, że iPhone widzi wszystkie zmarszczki.

Jaka jest różnica między iPhonem 14 a iPhonem 13? Migawki na iPhone 14 vs iPhone 13

Ujęcia portretowe nie są napompowane, więc rozmycie czasami przypadkowo dotyka dłoni modela. To smutne, ale trudno liczyć na dobry wynik przy podobnych odcieniach.

Podsumowanie Porównanie iPhone'a 14 i iPhone'a 13 Zdjęcia na iPhone 14 vs iPhone 13

Przy dobrym oświetleniu można robić świetne ujęcia, ale jest to zasada wszystkich iPhone'ów i ogólnie wszystkich aparatów. Dlatego na podstawie wyników porównania trudno mi wyróżnić jakikolwiek model jako zwycięzcę. Pod względem aparatów są takie same, a jeśli jest różnica, to prawie niezauważalne.

Podsumowanie Porównanie iPhone'a 14 i iPhone'a 13 Zdjęcie iPhone 14 Podsumowanie Porównanie iPhone'a 14 i iPhone'a 13 Zdjęcia na iPhonie 13

Podsumowanie Porównanie iPhone'a 14 i iPhone'a 13

Podsumowanie Porównanie iPhone'a 14 i iPhone'a 13

Jak dla mnie, teraz nie jest zbyt dobry czas na aktualizację iPhone, jeśli masz stosunkowo nowy model 2020-2021. Zwłaszcza jeśli jest to zamiennik iPhone 13 na iPhone 14. Jedynym punktem w jego wymianie jest to, że nie chcesz w ogóle uaktualniać do wersji Pro i już prawie wyczerpałeś baterię swojego smartfona.

Pod względem aparatów nie ma specjalnych różnic. Jak dotąd całkowite przejście na eSIM dla Ukrainy nie jest całkowicie racjonalne, a różnica w mocy baterii jest minimalna, a także w wydajności. Dodatkowo ceny modeli w tym roku zgryzą, zarówno europejskie jak i amerykańskie. Dlatego warto zaktualizować, jeśli możesz z zyskiem sprzedać/wymienić swoje urządzenie z dopłatą na nowe.