iLounge | Artykuły | 💙 Ciekawe artykuły | Czym są satelity: dlaczego są potrzebne, rodzaje i dlaczego Ukraina wykupiła abonament satelitarny
Artykuły i recenzje
Sophia Stark

Sophia Stark · 08/19/22

Czym są satelity: dlaczego są potrzebne, rodzaje i dlaczego Ukraina wykupiła abonament satelitarny

W sieci pojawiła się już informacja, że Ukraińcy wykupili abonament satelitarny. Postanowiliśmy opowiedzieć więcej na ten temat, a mianowicie: czym są satelity, czym są i dlaczego jest to opłacalna inwestycja.



Czym są satelity: dlaczego są potrzebne, rodzaje i dlaczego Ukraina wykupiła abonament satelitarny

Zakup abonamentu na satelitę to jeden z ciekawszych kroków podejmowanych przez fundację charytatywną. Niemniej jednak krok jest dość przemyślany i nadal będzie miał wpływ na pomyślne przeprowadzenie bitwy ze strony Ukrainy. W tym artykule chcielibyśmy zastanowić się ogólnie nad satelitami i wyjaśnić: czym są, pokrótce, jak działają, do czego służą i dlaczego będą nam przydatne.

Co to jest satelita i dlaczego jest potrzebny

Co to jest satelita i dlaczego jest potrzebny

Satelita to naturalna lub sztuczna forma, która krąży wokół innej formy niebieskiej w przestrzeni. Jest Ziemia, ma satelitę - Księżyc, to przykład naturalnego satelity.

Jeśli mówimy o sztucznych satelitach, które zostaną omówione później, jest to duży statek kosmiczny zaprojektowany przez człowieka, który jest wystrzeliwany w kosmos w określonych celach i często krąży wokół określonego kształtu kosmicznego. Na przykład Międzynarodowa Stacja Kosmiczna to sztuczny satelita.

Satelity znajdują się na różnych wysokościach, w zależności od tego dzielą się na poziomy orbit: niskie (< 2000 km), średnie (< 20 000 km), geostacjonarne (< 36 000 km) i 2% wszystkich urządzeń tworzą teraz eliptykę poziom. W zależności od lokalizacji i rodzaju stworzenia satelity są różne, ale wszystkie są dostarczane w kosmos przez specjalne misje.

Co to jest satelita i dlaczego jest potrzebny

Jakie są satelity?

  • Astronomiczny: w rzeczywistości są to teleskopy kosmiczne, które są używane wyłącznie do obserwacji kosmosu i odległych obiektów.
  • Laboratoria biologiczne: satelity, na których umieszczane są zwierzęta, a także rośliny do badania wpływu przestrzeni.
  • Satelity komunikacyjne: są to satelity telewizji, radia, firm internetowych, które wykorzystują satelity do tworzenia sieci komunikacyjnej.
  • Obserwacja Ziemi: wykorzystywane do celów pozamilitarnych do monitorowania zmian klimatu, stanu atmosfery.
  • Nawigacja: wykorzystywane do celów niewojskowych w celu poprawy śledzenia i nawigacji w aplikacjach, firmach i usługach.
  • Satelity wojskowe: są dwojakiego rodzaju - jeden używany do zwiadu, i drugie to satelity „zabójcy”, które mogą zestrzelić satelity wroga.
  • Stacje kosmiczne: służą do ciągłego monitorowania przestrzeni.
  • Serwisy: pojedyncze satelity lub całe systemy, które pomagają w utrzymaniu innych stacji.
  • Zbieracze energii: służy do zbierania energii ze Słońca i przesyłania jej na Ziemię.
  • Miniaturowe satelity: pojedyncze satelity o bardzo małych rozmiarach, które są wystrzeliwane do konkretnych projektów i celów naukowych.
  • Satelity kotwiczące: są to dodatkowe bloki dla satelitów, które są wykorzystywane do projektów naukowych. Zasadniczo nie stanowią integralnego satelity, a jedynie uzupełniają istniejącego.
  • Satelity pogodowe: służy do monitorowania pogody i zmian klimatu.

Ile satelitów znajduje się na orbicie okołoziemskiej w 2022 roku?

Ile satelitów znajduje się na orbicie okołoziemskiej w 2022 roku?

Jedyne satelity Elona Muska na orbicie to 3053 i to jest numer Starlink jest stale uzupełniany. Za prognozami, do 2030 zostanie umieszczonych do 100 000 satelitów. Niejednokrotnie było to przyczyną kontrowersji wśród ekologów, ponieważ duża liczba satelitów może powodować zanieczyszczenie przestrzeni kosmicznej.

Będąc w ciągłym ruchu, satelity mogą się zderzać, dość trudno jest po prostu zawieść i oczyścić przestrzeń. Dlatego wejście do atmosfery i upadek części z satelitów na Ziemię nie są wykluczone.

Satelity ICEEYE i Ukraina

Dlaczego Ukraina potrzebuje satelity ICEYE?

Satelity ICEEYE jest fiński komercyjny projekt, który obsługuje wiele firm. Obejmują one obserwację Ziemi w czasie rzeczywistym i mogą być wykorzystywane przez firmy komercyjne i niekomercyjne, projekty naukowe, start-upy itp. Jeśli firmy nie muszą tworzyć i uruchamiać własnego satelity, ale potrzebują monitoringu, kupują usługi kogoś, kto ma tego satelitę.

Stany Zjednoczone, Chiny, Wielka Brytania i inne kraje mają do dyspozycji satelity do nadzoru wojskowego. Częściej niż nie wykupiliśmy już dostęp do niektórych z tych satelitów, aby wykorzystać je do własnych celów.

Dlaczego Ukraina potrzebuje satelity ICEYE?

Do 2022 roku, do uruchomienia Sich-2-30 - można powiedzieć, ale nie wszystko jest takie dobre. Nasz satelita to technologia 2000x, która może robić zdjęcia o rozdzielczości 7,8 metra na piksel. To jak porównywanie kamer pierwszego iPhone'a 2G do profesjonalnego studia nagraniowego. Jakość jest bardzo różna, a w sprawach wojskowych liczy się co 30 centymetrów, a nawet mniej.

Zacznijmy od tego, że Ukraina nie kupiła całego satelity. My za pieniądze pozostałe ze zbiorów Bayraktar opłaciliśmy abonament na wykorzystanie jednego z satelitów firmy do własnych celów (kontrola, koordynacja) oraz dostęp do bazy zdjęć z 21 satelitów SAR (archiwum) firmy na rok.

Ale potem pojawiło się oświadczenie, że ten satelita pozostanie na Ukrainie po zakończeniu subskrypcji bazy danych. Będziemy mogli korzystać z jednego satelity z całej sieci, ale archiwa nie będą już dostępne.

Zaletą tego systemu jest to, że to nieustanna obserwacja. Dosłownie co godzinę, dzień i miesiąc możesz śledzić dokładne pozycje, które interesują tylko nas. Jeśli Ukraina otrzymała fragmentaryczne dane na żądanie z Ameryki lub Wielkiej Brytanii, teraz mamy pełny dostęp.

Wyobraź sobie, że mieszkałeś z rodzicami, którzy kontrolują każdy krok, a potem wyprowadziłeś się z nich do własnego mieszkania. Takie porównanie jest w pełni uzasadnione, ponieważ mamy wolną rękę, aby z większą dokładnością i rozdzielczością 30 cm na piksel obserwować rozmieszczenie pozycji: zarówno wroga, jak i naszej.

Czym są satelity: dlaczego są potrzebne, rodzaje i dlaczego Ukraina wykupiła abonament satelitarny

Ze względu na dogodne położenie, ICEYE wykonał dokładnie 15 obrotów wokół Ziemi w ciągu 24 godzin. Dzięki temu możemy z największą dokładnością obserwować pożądane pozycje i przewidywać ataki wroga, a także naprawiać ich konsekwencje.

Dlaczego Ukraina potrzebuje satelity ICEYE?

Dlaczego Ukraina potrzebuje satelity ICEYE?

To przemyślany ruch, który uzasadnia inwestycję, ponieważ korzystając z bazy danych satelitów firmy Ukraina może:

  • Sama wyznaczyła sobie cele do kolejnych uderzeń na pozycje wroga, nie kierując się instrukcjami innych krajów partnerskich, które wciąż nie uznały Rosji za państwowego sponsora terroryzmu.
  • Monitoruj nasze pozycje wojskowe, aby ostrzec przed strajkami.
  • Miej oko na wroga i jego pozycje, aby przewidywać uderzenia i lepiej kształtować taktykę walki.
  • Obserwuj bazy i lotniska, a także „szkolenia” Białorusi w pobliżu naszych granic.
  • Naprawa miejsc uderzeń. Ważne dla przyszłego śledztwa w sprawie zbrodni Federacji Rosyjskiej, zdjęcia będą stanowić niepodważalny dowód terroru.
  • Sprawdzanie informacji z wywiadu.
  • Obalanie fałszywych wiadomości o wrogu.

Jako bonus, ICEYE naprawia miejsca zakłócające z komunikacji wroga. Widzimy, jak wróg się komunikuje i uderzamy w centra komunikacyjne, które są dla nich kluczowe do koordynowania działań. Zagubiony, zdemoralizowany w obcym kraju bez komunikacji - to najgorszy wynik dla wroga.

Kupno satelity jest niezbędnym środkiem. A cena tej transakcji najprawdopodobniej nadal była obniżona dla Ukrainy, ponieważ jedna seria ujęć przy użyciu tej technologii kosztuje od 3300 USD. Wyobraź sobie, że do celnych uderzeń potrzebujemy 100 serii strzałów dziennie, to już 330 000 $. I mamy „subskrypcję” na rok bez limitu.

Dlatego możemy się tylko cieszyć z Sił Zbrojnych Ukrainy i czekać na zapowiedzi nowych wielkich spraw. Nadal pracujemy na zwycięstwo Ukrainy.