iLounge | Artykuły | 💙 Porady | Co to jest MagSafe w iPhonie i jak działa
Artykuły i recenzje
Sophia Stark

Sophia Stark · 12/26/22

Co to jest MagSafe w iPhonie i jak działa

Dla tych, którzy są nowi w iPhone'ie, oto, czym jest MagSafe i jak działa.Co to jest MagSafe w iPhonie i jak działa

Minęły trzy lata, odkąd Apple dodał MagSafe do iPhone 12. Ale wielu użytkowników wciąż jest trochę poruszonych widokiem okrągłej ładowarki i „kółek” na obudowach iPhone'a. Dlatego postanowiliśmy opowiedzieć Ci więcej o tym, czym jest MagSafe, jak działa, do czego służy ta technologia i czy jest dla Ciebie przydatna.

Co to jest MagSafe w iPhonie

Co to jest MagSafe w iPhonie i jak działa

MagSafe w iPhonie to technologia bezprzewodowego ładowania magnetycznego. Pojawił się na iPhonie 12. Technologia obejmuje pierścień magnetyczny, który pomaga zabezpieczyć bezprzewodowe ładowanie w pobliżu cewki, aby nie odleciała podczas ładowania.

Należy zauważyć, że bezprzewodowe ładowanie iPhone'a jest obsługiwane od iPhone'a 8. MagSafe to po prostu technologia uzupełniająca ładowanie bezprzewodowe, pozwalająca naprawić urządzenie za pomocą akcesorium. Ale jednocześnie w nowych modelach iPhone'a MagSafe pozwala na szybsze ładowanie telefonu i zawiera efekt animacji.

Do czego służy MagSafe?

Do czego służy MagSafe?

Po pierwsze, jest to utrwalenie ładowania bezprzewodowego. Jeśli często zdarza Ci się ustawić telefon na ładowanie bezprzewodowe i przypadkowo dotkniesz gdzieś dłonią, przez co ładowanie zniknie, z MagSafe już tak się nie stanie. Są magnesy, które utrzymują smartfon we właściwej pozycji. Nie spadnie, nie zsunie się, bo jest solidnie zamocowany.

Po drugie, to swego rodzaju ekosystem akcesoriów. Teraz podciągnęli się już producenci wielu firm, które oferują użytkownikom wiele różnych opcji.

Jak działa MagSafe?

Jak działa MagSafe?

Pod cewką ładowania bezprzewodowego na obudowie iPhone'a Apple umieściło 18 prostokątnych magnesów w kształcie koła. W połączeniu z kompatybilnymi akcesoriami MagSafe (portfele, PowerBank, ładowarka lub uchwyt) technologia łączy się za pomocą magnesów z korpusem iPhone'a i zapobiega zsuwaniu się urządzenia ze szklaną osłoną z cewki ładowania bezprzewodowego. Dzięki temu nie możesz się martwić, że ładowanie zostanie przerwane, ponieważ urządzenie jest bezpiecznie zamocowane. To samo z uchwytami, portfelami czy powerbankami MagSafe.

Elementy MagSafe w obudowie iPhone'a:

 • Miedź i grafit z wyściółką nadwozia;
 • Pierścień magnetyczny do mocowania;
 • Magnes do wyrównania;
 • Korpus z poliwęglanu;
 • Cewka ładująca.

Które urządzenia obsługują MagSafe:

 • iPhone'a 12;
 • iPhone'a 12 mini;
 • iPhone'a 12 Pro;
 • iPhone'a 12 ProMax;
 • iPhone'a 13;
 • iPhone'a 13 mini;
 • iPhone'a 13 Pro;
 • iPhone'a 13 ProMax;
 • iPhone'a 14 Plus;
 • iPhone'a 14;
 • iPhone'a 14 Pro;
 • iPhone'a 14 ProMax;
 • AirPods Pro 2;
 • AirPods Pro;
 • AirPodsy 3.

Czy mogę dodać go do iPhone'a bez MagSafe?

Czy mogę dodać go do iPhone'a bez MagSafe?

Tak, do tego Chińczycy wymyślili etui z magnetycznym pierścieniem imitującym MagSafe. Można dokupić takie etui i korzystać z ładowania bezprzewodowego z iPhone'ami od wersji 8 (gdzie zapewnione jest ładowanie bezprzewodowe).

Istnieją również małe żelazne pierścienie, które można przykleić na obudowie iPhone'a. Służą również do zwiększania przyciągania magnesów za pomocą akcesoriów, takich jak PowerBank. Pierścienie są przyklejone do obudowy telefonu, a etui jest już nałożone na wierzch. Następnie możesz używać akcesoriów MagSafe (tylko z iPhone'a 8).

Czy MagSafe współpracuje z Apple Watch?

Czy MagSafe współpracuje z Apple Watch?

Nie, nie może ładować zegarka Apple Watch, ponieważ cewki do ładowania bezprzewodowego są inne. Ale MagSafe może ładować AirPods lub inne smartfony z funkcją ładowania bezprzewodowego, ponieważ jest to po prostu technologia wzmocniona magnesami.

Jeśli chcesz naładować zarówno iPhone'a, jak i Apple Watch, możesz kupić uniwersalną ładowarkę MagSafe Duo lub jej odpowiedniki, które zawierają jednocześnie dwa rodzaje cewek.

Jaka jest moc MagSafe i jak osiągnąć maksimum

Jaka jest moc MagSafe i jak osiągnąć maksimum

Apple twierdzi, że MagSafe może ładować iPhone'a mocą 15 W. Ale aby uzyskać takie liczby, musisz użyć jednostki Apple o mocy 20 W lub większej (oryginalnej) lub z certyfikatem, w przeciwnym razie będziesz mieć 7,5 W. Dla iPhone'a 12 | 13 mini prędkość jest ograniczona, nawet w przypadku jednostki 20 W, do 12 W.

Według Apple, aby uzyskać prędkość ładowania 15 W, ładowarka „MagSafe” musi obsługiwać Power Delivery 3.0 przy 9 V/2,22 A lub 9 V/2,56 A. ‌iPhone 12 mini‌ i ‌iPhone 13‌ mini mogą osiągnąć maksymalne prędkości ładowania dzięki zasilaczowi 9 V/2,03 A.

Ze starszymi iPhone'ami (z serii 8) możesz uzyskać nawet 5W, bez względu na to, jak bardzo się starasz i bez względu na to, jakiej przejściówki do tego użyjesz.

MagSafe vs ładowanie przewodowe – co jest lepsze?

MagSafe vs ładowanie przewodowe – co jest lepsze?

Standardowa przewodowa technologia ładowania daje możliwość szybszego ładowania smartfona. Ponadto podczas ładowania z użyciem MagSafe (zwłaszcza urządzeń nieoryginalnych) smartfon może się przegrzewać. Ponadto przy użyciu MagSafe pojemność baterii wyczerpuje się szybciej (wyświetlane w ustawieniach). Dlatego w związku z tym bardziej praktyczne jest ładowanie przewodowe.

Ale MagSafe to coś nowego i znacznie wygodniejszego niż ładowanie przewodowe. Dlatego coraz więcej użytkowników wybiera dla siebie stylowe wielofunkcyjne stacje dokujące z MagSafe, rezygnując ze zwykłych przewodów.

Etui z MagSafe i bez technologii – jaka jest różnica?

Etui z MagSafe i bez technologii – jaka jest różnica?

Etui z MagSafe zawierają pierścień magnetyczny, który wzmacnia efekt blokowania podczas ładowania. Jest to konieczne, aby nawet w etui ładowanie było bezpiecznie trzymane i nie zsuwało się. Również w oryginalnych etui, portfelach i power banku Apple znajduje się chip, który zapewnia animację. To częściowo potwierdza oryginalność akcesorium, ale teraz Chińczycy nauczyli się już kopiować ten efekt. Dlatego nawet osłony replik lub ładowarki mogą dawać animację.

Niektóre supercienkie etui inne niż MagSafe nadal zachowują zdolność magnesowania i ładowania, więc możesz wybrać etui inne niż MagSafe dla swojego iPhone'a.

Ponadto etui bez MagSafe nie oznacza, że ładowanie bezprzewodowe nie będzie działać, jeśli nie jest to zaznaczone na etui. Tyle, że będzie trochę gorzej namagnesowany lub w ogóle nie namagnesowany. Ale zawsze możesz użyć ładowarki bez etui.

MagSafe obsługuje odwrotne ładowanie

Etui z MagSafe i bez technologii – jaka jest różnica?

W praktyce do tej pory jest to możliwe tylko z PowerBank Apple Battery Pack. A wtedy efekt odwrotnego ładowania jest bardzo wątpliwy, ponieważ istnieją pewne warunki, że Twój iPhone musi być naładowany do 100% po podłączeniu do Akumulator Apple MagSafe i zasilacz muszą mieć moc co najmniej 20 W.

Dlatego o wiele bardziej sprawiedliwe jest stwierdzenie, że MagSafe nie obsługuje odwrotnego ładowania. Ale to na razie, bo Apple zawsze może zaimplementować tę technologię np. w iPhonie 15.

Czy potrzebujesz MagSafe

Od trzech lat używam smartfona z MagSafe, ale w większości przypadków preferuję ładowanie przewodowe. Bo jest o wiele bardziej praktyczny.

Jeśli chcesz zrobić sobie przyjemność lub spróbować czegoś nowego, możesz kupić te same portfele (wyglądają bardzo stylowo), a nowy PowerBank MagSafe jest wygodny, jeśli musisz podłączyć ładowarkę i kontynuować pracę (na przykład kręcenie filmów). Na pewno nie będzie to technologia zbędna, ale jeśli nie lubisz magnesów na obudowach, całkiem możliwe jest kupowanie etui do nowych iPhone'ów bez nich.