iLounge | Artykuły | 💙 Ciekawe artykuły | Program „Diya”: co to jest, jak działa, co można zrobić w „Diya”
Artykuły i recenzje
Polina Harchenko

Polina Harchenko · 08/11/22

Program „Diya”: co to jest, jak działa, co można zrobić w „Diya”

Jaka jest przydatna aplikacja „Diya”, gdzie można ją pobrać i jak z niej korzystać. Następnie szczegółowo opowiemy o tej usłudze.Program „Diya”: co to jest, jak działa, co można zrobić w „Diya”

Co to jest „Diya”

„Diya” to połączenie trzech elementów, a mianowicie: portalu, aplikacji i marki państwa cyfrowego na Ukrainie. Aplikacja została opracowana przez Ministerstwo Rozwoju Cyfrowego w 2019 roku i oficjalnie uruchomiona w 2020 roku.

Najpierw została uruchomiona aplikacja Diya, a następnie portal o tej samej nazwie. W rzeczywistości program został stworzony, aby Ukraińcy mogli korzystać z usług publicznych online, bezpośrednio na swoim smartfonie. Zamiast chodzić do specjalnych instytucji i poświęcać na to dużo czasu i wysiłku.

„Diya” może również wyświetlać dokumenty obywateli w formacie cyfrowym. Program przechowuje cyfrowe kopie takich dokumentów jak: paszport i paszport międzynarodowy, kod identyfikacyjny, legitymacja studencka, prawo jazdy, dowód rejestracyjny.

Ponadto we wniosku znajdują się dokumenty sytuacyjne. Na przykład w czasie stanu wojennego na Ukrainie „Diya” dodała tymczasowy dokument „єDokument , na którym widnieje zdjęcie właściciela, data urodzenia i kod identyfikacyjny. Jest przeznaczony do sytuacji, w których dana osoba straciła wszystkie dokumenty, a ich odzyskanie nie jest jeszcze możliwe. Kolejnym takim dokumentem jest zaświadczenie o szczepieniu przeciwko koronawirusowi.

Jak działa Diya?

Aby rozpocząć korzystanie z portalu, musisz się zalogować. Można to zrobić na kilka sposobów. Zaloguj się za pomocą "podpisu Diya", pliku lub klucza sprzętowego oraz przez BankID, jak to zrobić powiedzieliśmy wcześniej. Do aplikacji można również wejść przez BankID lub NFC (odczytując numer ID-paszportu), po uprzednim pobraniu go z Google Play Market lub Apple Store.

Portal "Diya"

Po wejściu do portalu otworzy się przed tobą menu użytkownika, w którym powinny znajdować się 4 zakładki: „Okazuj szacunek”, „Moje dokumenty”, „Usługi” i „Vidomosti o mnie”. Ważne powiadomienia znajdują się w pierwszej zakładce, Twoje dokumenty będą wyświetlane w drugiej. W "Usługach" możesz zamówić usługę lub zobaczyć archiwum z tymi, które były w pracy. „Vidomosti o mnie” zawiera podstawowe dane o użytkowniku, które są przechowywane w różnych rejestrach.

Ale główna funkcjonalność portalu jest ukryta w menu „Usługi” w lewym górnym rogu ekranu. Klikając na nią, możesz zobaczyć listę usług dostępnych zarówno dla osób prywatnych, jak i firm.

Aplikacja mobilna "Diya"

Aplikacja „Diya” umożliwia wyświetlanie głównych dokumentów w formie cyfrowej i korzystanie z określonej listy usług. Nawiasem mówiąc, dokumenty w starym stylu - na przykład papierowe lub laminowane prawa jazdy - nie będą wyświetlane.

Możesz przeglądać następujące dokumenty:

 1. Dowód osobisty;
 2. Międzynarodowy paszport;
 3. Bilet studencki;
 4. Prawo jazdy;
 5. Paszport techniczny na samochód.

Dokumenty te mogą być prezentowane bezpośrednio z ekranu i będą uważane za cyfrowy analog głównych.

Również, W aplikacji „Diya” możesz wykonać następujące czynności:

 1. Pomóż armii;
 2. Uzyskaj certyfikat COVID;
 3. Przejrzyj bieżące problemy;
 4. Powiadamiaj o uszkodzonym mieniu (z powodu działań wojennych);
 5. Zorganizuj pomoc dla VPO;
 6. Uzyskaj pomoc dla bezrobotnych;
 7. Oglądaj ukraińską telewizję „Diya TV”;
 8. Słuchaj radia Diya;
 9. Płacić podatki za FOP;
 10. Uzyskaj certyfikat OK-5 i OK-7;
 11. Zobacz postępowanie egzekucyjne.

Wyniki

„Diya” to wygodna usługa, która ułatwia Ukraińcom współpracę z agencjami rządowymi. Chociaż usługa nie jest jeszcze wystarczająco dokładna i wiele funkcji jest w fazie rozwoju, z usług już w programie można korzystać. W ten sposób, aby ułatwić pewne czynności, które odnoszą się do dokumentów.