iLounge | Artykuły | 💙 Ciekawe artykuły | 5 sposobów na przesłanie pieniędzy na Ukrainę z zagranicy
Artykuły i recenzje
Polina Harchenko

Polina Harchenko · 12/04/22

5 sposobów na przesłanie pieniędzy na Ukrainę z zagranicy

Jak łatwo jest przesyłać pieniądze na Ukrainę i za granicę?5 sposobów na przesłanie pieniędzy na Ukrainę z zagranicy

Z powodu inwazji na pełną skalę na Federację Rosyjską wiele ukraińskich rodzin zostało podzielonych. Krewni i przyjaciele wielu osób przebywają w różnych krajach. Poza obciążeniem psychicznym przeprowadzka niesie ze sobą wiele problemów, na rozwiązanie których często brakuje czasu na szukanie.

Jednym z tych problemów jest transfer pieniędzy. Wielu Ukraińców przekazuje pieniądze swoim bliskim za granicą i robią to samo, w zależności od okoliczności. Aby ułatwić przesyłanie pieniędzy, zrozumiemy różne istniejące metody przesyłania pieniędzy na Ukrainę, a także za granicę.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze metody tłumaczenia?

Zanim zdecydujesz się wysłać pieniądze, dowiedz się, jaka będzie prowizja. W końcu, jeśli prowizja jest bardzo duża, za przelew będziesz musiał sporo zapłacić.
Oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności:

  1. Czy istnieją ograniczenia dotyczące wysyłania przelewów pieniężnych;
  2. Jaka będzie prowizja od Twojego przelewu;
  3. Po jakim kursie zostanie odjęta wymiana waluty obcej;
  4. Czy istnieje przeliczanie waluty obcej na hrywny.

Sposoby przesyłania pieniędzy

Istnieją opcje bezpiecznego przelewu pieniędzy, ale nie ma ich wiele. Niektóre z nich to: systemy płatności SZYBKI, e-portfele, a także krypto-portfele, międzynarodowe przekazy pocztowe i usługi internetowych przelewów pieniężnych. Przeanalizujmy działanie każdej z opcji osobno.

1. Przelewy SWIFT

Jak przelać pieniądze na Ukrainę z zagranicy i odwrotnie

Za pomocą międzynarodowego systemu płatności SWIFT możesz przeprowadzać transakcje do dowolnego banku na świecie iw dowolnej walucie. Należy pamiętać, że takie przelewy mogą zająć od jednego do trzech dni.

Każdy, kto chce wykonać przelew, musi posiadać otwarte konto bankowe. Opłata za przelew wynosi 0,5% - 1,5% kwoty płatności. Ale jednocześnie może być ich więcej, ponieważ w transakcji mogą brać udział banki pośredniczące. Jeśli chodzi o kwotę przelewu, zazwyczaj nie ma ograniczeń.

Nawiasem mówiąc, ważne jest, aby znać jeszcze jeden ważny aspekt. NBU zezwalał obywatelom Ukrainy na dokonywanie przelewów SWIFT za okres wojny wyłącznie w celu opłacenia alimentów, opłacenia leczenia czy edukacji.

2. Portfel kryptowalut

Jak przelać pieniądze na Ukrainę z zagranicy i odwrotnie

Na pierwszy rzut oka kryptowaluty wydają się być dość skomplikowaną rzeczą dla wielu osób, więc większość boi się ich używać. Ale jednocześnie wielu nie wie, że za pomocą krypty można przesyłać, a także wypłacać pieniądze.

Na przykład portfel kryptograficzny Any.Cash w Telegramie. Korzystając z niej, możesz nie tylko zarządzać swoimi kryptowalutami, ale także wysyłać pieniądze za pomocą kilku kliknięć. Nawiasem mówiąc, transfery między użytkownikami bota są bezpłatne.

3. Przelew pocztowy

Jak przelać pieniądze na Ukrainę z zagranicy i odwrotnie

Sporo krajów korzysta z przekazów pieniężnych za pośrednictwem operatorów pocztowych. Ta metoda jest odpowiednia dla osób, które nie mają konta bankowego lub jeśli w Twojej miejscowości nie ma oddziału banku, ale jest poczta.

Takiego przelewu można dokonać za pomocą usług Nova Poshta, korzystając z międzynarodowych systemów płatności RIA i Western Union.

Aby otrzymać przelew za pośrednictwem RIA, musisz przyjść do najbliższego oddziału Nova Poshta i podać numer przelewu w sekcji Post Finance oraz koniecznie zabrać ze sobą paszport. Przelew, który przyszedł z zagranicy bez otwierania konta, jest wypłacany w całości w jeden dzień, maksymalna kwota to 399 999 hrywien.

Jeśli korzystasz z systemu płatności Western Union, możesz otrzymać pieniądze za pośrednictwem NovaPay LLC, która jest dostępna w oddziałach. Algorytm odbioru przelewu jest taki sam jak w przypadku RIA. Kwota jednej transakcji nie powinna przekraczać 200 000 UAH.

4. Przelew pieniężny za pośrednictwem Western Union lub MoneyGram

Jak przelać pieniądze na Ukrainę z zagranicy i odwrotnie

Jeśli chcesz wysłać gotówkę, możesz skorzystać z usług Western Union lub MoneyGram. Możesz przelać pieniądze, przychodząc do oddziału z odpowiednimi dokumentami. Muszą podać dane odbiorcy i podać specjalny kod, za pomocą którego można otrzymać pieniądze. Przelew Western Union zajmuje jeden lub dwa dni, w zależności od kraju, do którego wysyłasz pieniądze. Korzystając z MoneyGram, możesz otrzymać przelew w ciągu trzech dni roboczych.

Nawiasem mówiąc, oba systemy anulowały prowizję za wysłanie przelewu na Ukrainę.

5. Usługi przelewów pieniężnych online

Jak przelać pieniądze na Ukrainę z zagranicy i odwrotnie

Po rozpoczęciu wojny na pełną skalę na Ukrainie usługa przelewów pieniężnych PayPal zaczęła działać w pełni. Korzystając z niego, możesz teraz dokonywać przelewów z karty na kartę i wypłacać pieniądze na karty ukraińskich banków.

Dodatkowo serwis anulował również prowizję od Ukraińców, ale należy pamiętać, że bank może pobrać prowizję.

Istnieje inny system przekazów pieniężnych Wise. Korzystając z niego, nie jest nawet konieczne tworzenie profilu. Możesz wchodzić w interakcje ze swoim kontem Google lub Facebook.

W tej usłudze musisz podać kwotę, określić rodzaj przelewu, metodę płatności, walutę i możesz wysłać pieniądze. W zależności od wybranego rodzaju, pieniądze są zaksięgowane natychmiast lub w ciągu dnia roboczego. Prowizja zależy od rodzaju przelewu i wysyłanej kwoty.

Ważny! NBU wprowadził zakaz przelewów z kart hrywny ukraińskiej na karty banków zagranicznych. Dlatego przelewy z ukraińskich kart do Wise, Revolut, Payoneer, Paypal nie są możliwe. Przelew jest możliwy tylko wtedy, gdy dana osoba posiada ukraińską kartę z kontem w dolarach lub euro. Takie przelewy są dozwolone w limicie 100 000 UAH miesięcznie.