iLounge | Artykuły | 💙 Ciekawe artykuły | Jakie są gniazda w różnych krajach i czym się różnią?
Artykuły i recenzje
Polina Harchenko

Polina Harchenko · 07/29/22

Jakie są gniazda w różnych krajach i czym się różnią?

Na całym świecie istnieje dla nich kilkanaście różnych rodzajów gniazd i wtyczek. Przyjrzyjmy się, czym one są i czym się różnią.Jakie są gniazda w różnych krajach i czym się różnią?

Każdy kraj ma swoje specyficzne typy wspólnych gniazd i wtyczek. Wielu zwraca na to uwagę tylko wtedy, gdy wyjeżdża na wakacje lub napotyka zagraniczne urządzenia techniczne. Następnie porozmawiamy o różnorodności i rodzajach gniazd elektrycznych.

Krótka historia gniazd

Różnica między gniazdami w różnych krajach

Gniazdko elektryczne to stałe gniazdko do sieci z prądem.

W przeszłości do oświetlenia używano gniazdek. Nie było innej techniki, która mogłaby działać z sieci z elektrycznością. Kiedy pojawiły się takie urządzenia, były one podłączone do prądu przez wkład z żarówki, ale to nie było bezpieczne.

Gniazdo i wtyczka patentowa Harveya Hubbella z 1904 r. jest pierwszym zgłoszonym patentem. Co więcej, wielu, którzy byli zaangażowani w produkcję sprzętu, zaczęło z niego korzystać. Ale wszyscy doszli do tej samej myśli, o konieczności uziemienia urządzenia.

Znany system Schuko został po raz pierwszy opatentowany przez Alberta Büttnera. Ten system miał kontakt do uziemienia.

Logiczne jest, że inne kraje przeprowadziły podobne zmiany, które doprowadziły do pojawienia się różnych gniazd i wtyczek. Większość krajów miała nieporozumienia z wielu powodów, więc nie wyszło, aby zrobić coś wspólnego.

Standaryzacja trochę pomogła

Różnica między gniazdami w różnych krajach

W połowie XX wieku stało się jasne, że tak duża liczba różnych urządzeń utrudnia rozwój sfery. Postanowiono pozostawić dwa główne standardy: amerykański (100-127 woltów, 60 herców), a także europejski (220-240 woltów, 50 herców).

Kiedy przeszli na 110/220 V, większość zgodziła się na użycie wtyczek typu A i B (amerykańskich) oraz europejskich wtyczek typu C i M. Nawiasem mówiąc, nie wszystkie kraje to zrobiły.

Różnica między gniazdami w różnych krajach

Ale wraz z początkiem XXI wieku ludzie coraz więcej podróżowali ze swoimi urządzeniami i problem różnych gniazd w krajach znów stał się aktualny.

Dlatego dzisiaj istnieją następujące rodzaje urządzeń.

Amerykański typ A i B

Różnica między gniazdami w różnych krajach

Ten typ jest popularny w USA, Kanadzie, Meksyku, środkowej Japonii i niektórych krajach Ameryki Południowej.

Połączenie jest zaprojektowane na 100-127 V i 60 Hz. Ma parę płaskich styków, które są do siebie równoległe.

Typ A różni się od B tym, że B ma styk uziemiający.

Europejskie C i F

Różnica między gniazdami w różnych krajach

Stosowany w Rosji, Europie, Afryce Północnej i Środkowej oraz części Azji.

Połączenie jest zaprojektowane dla sieci 220-250 V i 50 Hz. Ten typ urządzenia wykorzystuje parę okrągłych styków, które są do siebie równoległe.

Grubość styku urządzenia typu C wynosi od 4 do 4,8, co może prowadzić do problemów z połączeniem.

A urządzenie typu F ma dwa styki uziemienia. Zamykają się częściami na końcach wtyczki.

brytyjski G

Różnica między gniazdami w różnych krajach

Najczęściej używany w Wielkiej Brytanii i sporadycznie na pobliskich terytoriach.

Jest to najbardziej złożone technicznie urządzenie pod względem podłączenia. Do pracy wykorzystuje dwa poziome kołki, a na górze znajduje się pionowy kołek do uziemienia. Niektóre opcje mają plastikowy kołek zamiast uziemienia.

Wtyczki tego typu muszą mieć wbudowany bezpiecznik (3,5, 10 lub 13 A) w celu ochrony ładowanych urządzeń przed przepięciami.

Brytyjskie D i M

Różnica między gniazdami w różnych krajach

Ten typ jest używany w Indiach, Hong Kongu, Katarze, w niektórych krajach Afryki Południowej i krajach azjatyckich.

Ten typ jest podobny do poprzedniego, ale formularz kontaktowy jest inny. Typ D jest uważany za ważniejszy, a M to bardziej wzmocniona wersja.

Australijski typ 1

Różnica między gniazdami w różnych krajach

Ten typ jest używany w Australii, Argentynie, Chinach, Nowej Zelandii i niektórych krajach Oceanii.
Wtyczka australijska Type 1 ma parę płaskich pinów. Nawiasem mówiąc, wiele urządzeń AliExpress ma podobne wtyczki.

Lokalne E,H,J,K,L

Różnica między gniazdami w różnych krajach

Typ o nazwie E został opracowany we Francji dla swoich kolonii. Różni się od klasycznej wersji grubymi pinami i gniazdem na pin uziemiający w gnieździe.

Widok N. Specjalny typ do pracy z urządzeniami izraelskimi. Typ H nie był używany w innych krajach. Posiada trzy płaskie styki, a nowsze trzy zaokrąglone bagnety.

Różnica między gniazdami w różnych krajach

Typ J. Często ten typ jest powszechny w Szwajcarii i jest podobny do C. Wtyczki pochodzenia europejskiego bez problemów do sieci w Szwajcarii, ale na odwrót.

Wpisz K. Takie wtyczki są popularne w Danii i są podobne do francuskiego typu E. W duńskich gniazdach można ładować urządzenie za pomocą wtyczek europejskich, ale nie odwrotnie.

Wpisz L. Ta standaryzacja jest stosowana we Włoszech. Jest to wyjątkowy typ, ma wiele pinów, które mogą być duże. Ten typ został opracowany w połowie XX wieku.

To są wszystkie typy, o których chcieliśmy porozmawiać. Teraz wiesz znacznie więcej o rodzajach gniazd i rodzajach wtyczek, które są używane w różnych krajach.