iLounge | Artykuły | Recenzje | 💙 Recenzje Apple | Recenzja iPada 10 (2022) – specyfikacja, wyświetlacz, wygląd i cena
Artykuły i recenzje
Polina Harchenko

Polina Harchenko · 10/28/22

Recenzja iPada 10 (2022) – specyfikacja, wyświetlacz, wygląd i cena

Zrobiłem recenzję iPada 10. generacji. Następnie porozmawiajmy o nowych chipach, funkcjach i aktualizacjach urządzeń.Recenzja iPada 10 (2022) – specyfikacja, wyświetlacz, wygląd i cena

Nowy iPad 10 generacja zawiera kilka ważnych aktualizacji. W porównaniu do modelu 9. generacji nowe urządzenie ma większy ekran, szybszy procesor i udoskonaloną konstrukcję. Nawiasem mówiąc, wiele cech konstrukcyjnych urządzenia zostało odziedziczonych po iPadzie Air. Jednak iPad 10. generacji jest wyposażony w starszy procesor i zawiera kilka innych pominięć związanych z ceną budżetową.

Ale w istocie Nowy iPad 10 to świetny tablet o doskonałej wydajności, niezawodnej baterii i obszernej bibliotece zoptymalizowanych aplikacji. Przyjrzyjmy się bliżej dalej.

1. Projekt i komponenty iPad 10

iPad 10. generacji ma prostokątny kształt, płaską ramkę i brak przycisku Home. Nowe urządzenie jest bardzo podobne do poprzednich dwóch modeli iPada Air. Ma ten sam wyświetlacz i rozmiar obudowy (z niewielkimi różnicami w milimetrach). Nawiasem mówiąc, to właśnie te milimetry oznaczają, że urządzenia są różne i obudowy są z nimi niekompatybilne (do Air i nowego iPada ).

Nowy styl urządzenia jest bardziej nowoczesny niż iPad dziewiątej generacji, ale istnieją podobieństwa do poprzednich modeli. Wyświetlacz zawiera dużą ramkę o tym samym rozmiarze ze wszystkich stron. To właśnie ta funkcja zapewnia wolne miejsce, w którym można trzymać urządzenie bez dotykania ekranu.

Firma Apple przymocowała przednią kamerę do ramki na dłuższej krawędzi ekranu, co znacznie ułatwia korzystanie z połączeń wideo w orientacji poziomej. Sam aparat działa dobrze, ale lepsze umiejscowienie sprawia, że korzystanie z niego podczas ogólnych rozmów wideo jest mniej niewygodne.

Obiektyw, tak jak poprzednio, obsługuje opcję Apple Center Stage z samocentrowaniem. Ale teraz nie możesz go użyć, ponieważ kamera ma odpowiednią lokalizację.

Istotną aktualizacją urządzenia jest większy ekran, który powiększył się do 10,9 cala (w poprzednim modelu było to 10,2 cala). Wyświetlacz ma taki sam rozmiar jak ekran iPada Air (jasność i rozdzielczość są takie same).

Nawiasem mówiąc, jest to dobry rozmiar jak na tablet i wystarczająco wygodny do lekkiej pracy (oglądanie filmów, czytanie itp.). Współczynnik proporcji wynosi około 3:2, więc urządzenie działa dobrze zarówno w orientacji pionowej, jak i poziomej.

Różnica między wyświetlaczem nowego tabletu a ekranami iPada Air lub Pro polega na tym, że wyświetlacz nie jest laminowany. Do tego powłoka przeciwodblaskowa w urządzeniu jest gorsza niż w iPadzie Air czy Pro. Dlatego wyświetlacz nie jest tak przyjemny dla oka, ze względu na dużą liczbę odbić.

Ponadto urządzenie wyposażono w czytnik linii papilarnych Touch ID (na przycisku zasilania po lewej stronie) oraz port USB-C do ładowania i przesyłania danych. Skaner Touch ID działa całkiem dobrze. Ponadto port USB-C sprawia, że ładowanie i podłączanie akcesoriów jest wygodniejsze. Jednak port jest ograniczony do szybkości transferu USB 2.0 i zewnętrznych wyświetlaczy 4K 30 Hz (lub 1080p 60 Hz).

Z niedociągnięć pozostaje fakt, że iPad 10 nie ma gniazda słuchawkowego. W zestawie kabel USB-C w oplocie oraz ładowarka 20W. Jednocześnie nie ma przejściówki do przewodowych słuchawek USB-C na 3,5 mm. Jeśli kupisz go osobno, będzie kosztować około 9 USD.

2. Element techniczny

Dane techniczne:

  1. Ekran: 10,9" 2360 x 1640 Retina LCD (264 ppi);
  2. Procesor: Apple A14;
  3. RAM: 4GB;
  4. Pamięć: 64 lub 256 GB;
  5. System operacyjny: iPadOS 16.1;
  6. Aparat: 12 MP z tyłu, 12 MP do selfie;
  7. Łączność: Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, USB-C, Touch ID, inteligentne złącze;
  8. Wymiary: 248,6 x 179,5 x 7 mm;
  9. Waga: 477 g (wersja 5G: 481 g).

iPad 10. generacji jest bardzo podobny do iPada Air czwartej generacji (który został wydany w 2020 r.). Nowy tablet jest wyposażony w chip A14 Bionic, Wi-Fi 6 i 64 GB lub 256 GB pamięci. Od uruchamiania wielu aplikacji w tym samym czasie po przełączanie się między nimi, ten iPad bezproblemowo radzi sobie z tymi samymi zadaniami, co 11-calowy iPad Pro M1.

iPad 10. generacji ma żywotność baterii około 10 godzin dla podstawowych zadań. Ponadto urządzenie będzie pracować 6-7 godzin podczas produktywnej pracy biurowej. Ponadto bateria wystarcza na 10 godzin w normalnych warunkach oświetleniowych podczas przeglądania i oglądania filmów.

Apple nie podaje oczekiwanej żywotności baterii, ale powinna ona wytrzymać ponad 500 pełnych cykli ładowania przy co najmniej 80% pierwotnej pojemności.

3. Nowe etui z klawiaturą Magic Keyboard

iPad 10. generacji nie ma wspólnych akcesoriów ze starszymi wersjami. Dlatego zamiast klasyki Magic Keyboard dostępna dla Air i Pro, iPad 10. generacji otrzymał nowe akcesorium do klawiatury o nazwie Magic Keyboard Folio.

Magic Keyboard Folio kosztuje około 249 USD. Zawiera magnetyczną konstrukcję składającą się z dwóch części: tylnej pokrywy z podstawką i oddzielnej klawiatury. Nawiasem mówiąc, klawiatura łączy się z iPadem za pośrednictwem Smart Connector.

Pisanie na klawiaturze Folio to przyjemność – klawisze mają taki sam skok jak na klawiaturze Magic Keyboard. Mają wygodny rozmiar i są dobrze rozmieszczone. Gładzik jest również dobry, a nawet nieco większy niż Magic Keyboard. Ponadto dostępny jest pasek funkcji z klawiszami skrótów do sterowania multimediami, głośnością i jasnością. Ale z jakiegoś powodu nie ma podświetlenia klawiatury.

Dzięki dwuczęściowej konstrukcji ta klawiatura ma większą elastyczność niż zwykła klawiatura Magic Keyboard. Ale ważne jest, aby wiedzieć, że nowa klawiatura jest dostępna wyłącznie w kolorze białym.

4. Pracuj z Apple Pencil

iPad 10 nie działa z Apple Pencil drugie pokolenie. Działa tylko z modelem pierwszej generacji. Nowy iPad nie zawiera już portu Lightning do parowania i ładowania ołówka pierwszej generacji, więc może być potrzebna nowa przejściówka z USB-C na Lightning.

5. iPadOS 16.1

Nowy iPad działa na systemie iPadOS 16. Posiada wiele funkcji, które pojawiły się na iPhonie w systemie iOS 16, w tym edytowalne wiadomości iMessages, aktywny tekst do filmów oraz możliwość wyciągnięcia obiektu z obrazu i umieszczenia go w innej aplikacji. Ponadto istnieje więcej opcji dostosowywania układu aplikacji w trybie podzielonego ekranu.

To, czego iPadOS 16 brakuje w tym modelu w porównaniu do Air czy Pro, to funkcje okienkowe Stage Manager i możliwość dostosowania skalowania wyświetlacza.

6. Wyniki i cena

W końcu możemy powiedzieć, że iPad 10. generacji to dobry tablet. Będzie spełniał swoje funkcje jakościowo i stanie się użytecznym pomocnikiem w pracy. Mimo że jego ekran nie jest tak dobry jak inne iPady, iPad 10 jest dość dobrej jakości, a jego wydajność jest bezbłędna. Istnieje możliwość zakupu nowego urządzenia w cenie od 449 dolarów.