iLounge | Artykuły | 💙 Porady | Jak działa śledzenie przesyłek w Portfelu iOS 16
Artykuły i recenzje
Sophia Stark

Sophia Stark · 08/04/22

Jak działa śledzenie przesyłek w Portfelu iOS 16

Jedną z funkcji wprowadzonych w iOS 16 jest śledzenie pakietów Portfela. Porozmawiajmy o tym, jak to będzie działać.Jak działa śledzenie przesyłek w Portfelu iOS 16

Możesz teraz śledzić przesyłkę za pośrednictwem zastrzeżonej aplikacji: jeśli mówimy o Aliexpress lub New Mail, strony śledzące i specjalne aplikacje wydane przez zewnętrznych producentów. Apple zdecydował, że Wallet w iOS 16 można przekształcić w swego rodzaju narzędzie do śledzenia pakietów, dzięki czemu nie trzeba pobierać różnych aplikacji.

Pomysł, w sensie ogólnym, jest wart milion. Jedna aplikacja Wallet służy do: przechowywania kart, dowodów osobistych, certyfikatów Covid, biletów, a teraz także paczek do śledzenia? Brzmi nieźle, ale do tej pory żadna firma nie wdrożyła obsługi tego API. Najprawdopodobniej dlatego, że Amazon lub Aliexpress są bardziej opłacalne, gdy idziesz do ich aplikacji/stron śledzących. W końcu w ten sposób możesz sprzedać coś ekstra. Dlatego najprawdopodobniej pakiety śledzące w iOS 16 nie pozostaną najpopularniejszą funkcją systemu.

Ale nadal postanowiliśmy wymyślić, jak to będzie działać w przyszłości, jeśli nagle ukraińskie firmy będą chciały dodać sobie taką funkcjonalność.

1. Tworzenie zamówienia i dodawanie go do Portfela

Na prezentacji Apple krótko wyjaśnił, że funkcja nie będzie automatyczna. Oznacza to, że po utworzeniu zamówienia musisz przejść do Portfela i ręcznie dodać numer zamówienia.

Jak działa śledzenie przesyłek w Portfelu iOS 16

Chociaż mogą dobrze łączyć zamówienia z numerem telefonu (na przykład) lub z identyfikatorem Apple ID. Być może w przyszłości tak się stanie, gdy duże markety zaczną używać chipa. Byłoby to wygodniejsze, ponieważ nie musielibyśmy wprowadzać kilku listów przewozowych, jeśli mówimy o dostawach międzynarodowych lub dużej ilości przesyłek.

2. Śledzenie

Zgodnie ze zrzutami ekranu, które udostępnia Apple, aplikacja otrzyma informacje o stanie od sprzedawcy lub usługi. Oznacza to, że najpierw status zostanie zaktualizowany w nowej poczcie (relatywnie), a następnie pojawi się w twoim Portfelu.

Jak działa śledzenie przesyłek w Portfelu iOS 16

Możliwe będzie również skonfigurowanie wiadomości Push, aby zobaczyć śledzenie przesyłek w czasie rzeczywistym. Tutaj fajnie byłoby dodać widżety na ekranie blokady, tylko jeśli nie masz 100 paczek podróżujących w tym samym czasie.

3. Statusy

Apple nie udostępnia jeszcze opisów wszystkich stanów w programie do śledzenia przesyłek. Na zrzutach ekranu widać „Do odebrania” i „Dostarczone”, pojawi się również status „W drodze” i „Oczekuje na wysłanie”. Jak w zwykłej aplikacji do śledzenia przesyłek dostępne są możliwe terminy dostawy, lista wszystkiego w paczce wraz z ceną (co jest ważne) + kod kreskowy.

Jak działa śledzenie przesyłek w Portfelu iOS 16

4. Prywatność

Wszystkie Twoje zamówienia zostaną zsynchronizowane z iCloud, ale Apple użyje szyfrowania end-to-end, aby nikt nie mógł uzyskać szczegółowych informacji o zamówieniu. Ponadto, w pozostałej części, telefony, adresy, czas dostawy będą szyfrowane.

Wniosek

Jak dotąd żaden z ogłoszonych partnerów Apple podczas prezentacji nie dodał tej funkcji. Być może zaczną to robić po wydaniu iOS 16. Do tej pory Shopify, Narvar i Route zgodziły się dodać tę funkcję.

Oczywiście Apple zaimplementuje to również w swoich dostawach. Dzięki temu możliwe będzie śledzenie statusu zamówienia nowego Maca lub iPhone'a z Portfela. Nawiasem mówiąc, na Ukrainie dostępne jest również menu śledzenia, więc nie wykluczamy, że również będziemy mieli wsparcie.