iLounge | Artykuły | 💙 Ciekawe artykuły | Czy warto przesiąść się z iPhone’a 13 na iPhone’a 14: recenzja przed ogłoszeniem
Artykuły i recenzje
Sophia Stark

Sophia Stark · 08/29/22

Czy warto przesiąść się z iPhone’a 13 na iPhone’a 14: recenzja przed ogłoszeniem

Na podstawie plotek i przecieków postanowiliśmy porównać iPhone 13 i iPhone 14. Czy warto szykować się do aktualizacji urządzenia po premierze nowego produktu?Czy warto przesiąść się z iPhone’a 13 na iPhone’a 14: recenzja przed ogłoszeniem

Pomimo tego, że Apple stara się utrzymać lwią część nowych funkcji w tajemnicy, wtajemniczeni i analitycy potrafią co roku dokładnie przewidzieć przyszłe aktualizacje. Stale dokonujemy porównań na podstawie dostępności urządzeń i cech, ale tym razem postanowiliśmy zrobić wyjątek. Porównanie iPhone 14 i iPhone 13 – czy warto w tym roku aktualizować, czy można go pominąć, biorąc pod uwagę trudną sytuację z kursem wymiany. Odpowiadamy na popularne prośby klientów.

Dane techniczne iPhone'a 13 i iPhone'a 14

Czy warto przesiąść się z iPhone’a 13 na iPhone’a 14: recenzja przed ogłoszeniem

W rzeczywistości w nowym produkcie nie oczekuje się wielu aktualizacji. Minęła epoka, w której wszyscy czekali na prezentacje i mieli nadzieję na kolejną rewolucję. Teraz wszystko jest dość zaplanowane, aktualizacje są minimalne i często dotyczą ulepszeń sprzętu lub oprogramowania. W tym roku będzie podobnie, więc iPhone 14 i iPhone 13 nadal będą bardzo podobne do siebie urządzenia.

Ich główne podobieństwa będą dotyczyły:

  • Wyświetlacz Super Retina XDR OLED z HDR. Wymiary po przekątnej: 6,1 cala + nowy model 6,7 cala. ProMotion nie zostanie dodany do wersji podstawowych.
  • Port Lightning i ładowanie bezprzewodowe.
  • Te same aparaty (przedni i główny), z drobnymi ulepszeniami.
  • Korzystanie z identyfikatora twarzy.
  • Te same wymiary pamięci wewnętrznej.
  • Ten sam układ A15 (A16 pojawi się tylko w modelach Pro).
  • te same właściwości ochrony przed wilgocią, a także te same materiały na obudowę.

Jeśli chodzi o wygląd, nowość może różnić się wielkością grzywki. Choć jest to dyskusyjne, bo nowy rodzaj przedniej kamery pojawi się tylko w wersjach Pro. Dlatego jest prawdopodobne, że nawet rozmiar grzywki w iPhonie 14 będzie taki sam jak w iPhonie 13.

Wycięcia pod aparat mogą się różnić, ponieważ otrzymaliśmy informację o niezgodności nowych etui z poprzednimi wersjami. Ale różnica nie będzie duża, ponieważ obudowy iPhone’a 14 będą kompatybilne z iPhone’em 13 (ale nie odwrotnie).

Różnice między iPhone 13 a iPhone 14

Czy warto przesiąść się z iPhone’a 13 na iPhone’a 14: recenzja przed ogłoszeniem

Główną różnicą najprawdopodobniej będą chipy aparatu, zwiększona bateria i pewne ulepszenia oprogramowania dostępne tylko dla iPhone'a 14. Na przykład komunikacja satelitarna, o której już mówiono.

Porównaj iPhone'a 14 z iPhone'em 13

iPhone 14 iPhone 13
Rozmiary wyświetlacza: 6,1 i 6,7 cala Rozmiary wyświetlacza: 5,4 i 6,1 cala
Starlight, Midnight, Blue, Purple i PRODUCT (RED) Starlight, Midnight, Blue, Pink, Green i PRODUCT(RED)
6 GB pamięci RAM 4 GB pamięci RAM
Wi-Fi 6 Wi-Fi 6E
Połączenie satelitarne
Nowy układ 5G, który pozwoli zaoszczędzić więcej baterii (nie działa na Ukrainie) Mniej wydajny układ 5G
Zaktualizowane funkcje aparatu dla astrofoto
Prawdopodobnie mniejsze wycięcie na przedni aparat

Różnice między iPhone'em 13 a iPhone'em 14

Biorąc pod uwagę te specyfikacje, ważne są aktualizacje aparatu (jeśli naprawdę chcesz robić astrofotografie) i więcej pamięci RAM. Łączność satelitarna może najprawdopodobniej zostać wyłączona przez oprogramowanie w naszych regionach, 5G jeszcze do nas nie dotarł, a ulepszenia Wi-Fi są dość nominalnymi aktualizacjami. Co więcej, jest mało prawdopodobne, że ktoś kupi iPhone’a 14 tylko w nowym kolorze fioletowym, chociaż na tym świecie wszystko może się zdarzyć.

Jeśli jednak zaskoczą nas w tym roku projekty w stylu iPhone'a 4, w których aparat nie wystaje kilka milimetrów do przodu, możliwe jest uaktualnienie do nowszej wersji tylko ze względu na wygląd. Powrót do klasyki dla fanów Apple ma w tej historii swoje miejsce.

Jeśli chodzi o aparat i wszystko inne, są to aktualizacje niszowe. Jak dla mnie nawet iPhone 12 teraz jest to całkowicie odpowiedni model, którego nie trzeba aktualizować na iPhonie 13 lub iPhonie 14. Ale tylko jeśli mówimy o podstawowych wersjach, a nie iPhonie 14 Pro. Tam już jest: niebo i ziemia. Jest też format ProRaw, ProRes, więcej pamięci RAM, lepszy aparat, ProMotion i inne bajery.

Czy warto przesiąść się z iPhone’a 13 na iPhone’a 14: recenzja przed ogłoszeniem

Dlatego aktualizacja z iPhone'a 13 na iPhone'a 14 nie jest dobrym pomysłem. Lepiej przesiąść się na iPhone’a 13 Pro (który po premierze nowości może stać się tańszy) lub zbierać dalej iPhone 14 Pro , ponieważ Apple skupia się teraz bardziej na wykończeniu wersji pro.