iLounge | Artykuły | 💙 Porady | 5 wskazówek, jak oszczędzać baterię na Androidzie
Artykuły i recenzje
Sophia Stark

Sophia Stark · 08/03/22

5 wskazówek, jak oszczędzać baterię na Androidzie

Wcześniej pisaliśmy o tym, jak oszczędzać baterię iPhone'a, teraz postanowiliśmy porozmawiać o 5 prostych wskazówkach dla posiadaczy Androida.5 wskazówek, jak oszczędzać baterię na Androidzie

Pomimo tego, że współczesne urządzenia z Androidem są wyposażone w dość pojemną baterię 4000 mAh, użytkownicy wciąż mogą mieć pytanie: jak wydłużyć czas działania urządzenia i zoptymalizować jego użytkowanie, aby ładowanie trwało dłużej. Wcześniej dawaliśmy już proste wskazówki dla użytkowników Apple, ale teraz postanowiliśmy udostępnić kilka prostych ustawień dla Androida.

Wskazówki będą dość podstawowe, więc jeśli szukasz konkretnego sposobu, aby Twój Android działał przez trzy dni dłużej, prawdopodobnie nie pomogą. Niemniej jednak musisz zrozumieć, że przy aktywnym użytkowaniu i starzeniu się baterii nie ma możliwości wykluczenia rozładowania. Tutaj najlepszym wyjściem będzie zakup PowerBanku lub wymiana baterii.

Ale w celu ogólnej optymalizacji czasu sprawności nasze pięć wskazówek jest w porządku i zapewnią w najlepszym razie 3-4 dodatkowe godziny pracy.

1. Optymalizacja używanych aplikacji

5 wskazówek, jak oszczędzać baterię na Androidzie

Patrząc na przykład Samsunga (nowe wersje), te urządzenia dobrze sobie radzą w optymalizacji aplikacji przez cały dzień. Mogą samodzielnie zamykać nieużywane aplikacje, optymalizować wykorzystanie pamięci RAM i wiele więcej. Jeśli jednak chcesz zaoszczędzić trochę czasu w pracy, nie leniwy się, aby samemu wejść w ustawienia i sprawdzić optymalizację.

 1. Otwórz ustawienia na swoim Androidzie.
 2. Przejdź do „Pielęgnacja urządzenia”.
 3. Następnie kliknij Optymalizuj teraz.

5 wskazówek, jak oszczędzać baterię na Androidzie

Możesz także ustawić automatyczną optymalizację.

 1. Możesz dostroić wykorzystanie baterii w niektórych programach:
 2. Otwórz Ustawienia, a następnie Programy.
 3. Przejdź do „Wszystkie programy”, kliknij konkretną aplikację
 4. Następnie wybierz „Bateria”.

Następnie możesz skonfigurować optymalizację baterii dla aplikacji. Dostępne są trzy opcje: zoptymalizowana, nieograniczona, ograniczona.

2. Aktywuj tryb uśpienia dla aplikacji

5 wskazówek, jak oszczędzać baterię na Androidzie

W nowszych wersjach Samsunga możesz uśpić aplikacje. Oznacza to, że nie będą aktywowane w tle, a tym samym nie będą zużywać żadnej baterii. Należy pamiętać, że gdy tylko zaczniesz korzystać z jednego z programów uśpionych, jest on aktywowany i budzi się z tego trybu, zaczynając działać w tle. Dlatego po przejściu będziesz musiał ponownie aktywować tryb uśpienia.

 1. Otwórz ustawienia na swoim Androidzie i przejdź do „Pielęgnacja urządzenia”.
 2. Kliknij „Bateria”, a następnie Zarządzanie energią aplikacji.
 3. Włącz funkcję „Uśpij nieużywane programy”.

5 wskazówek, jak oszczędzać baterię na Androidzie

W tym samym miejscu możesz kliknąć „Programy w trybie uśpienia” i dodać określone aplikacje, klikając „plus” lub usunąć program z listy, klikając „minus”.

Pixel ma również podobną funkcję, która usypia aplikacje. Jest dostępny od Androida 6.0 i gwarantuje dłuższą żywotność baterii.

3. Dostosuj baterię adaptacyjną i adaptacyjną jasność

5 wskazówek, jak oszczędzać baterię na Androidzie

Adaptive Battery i Adaptive Brightness to dwie ważne funkcje, które pomagają oszczędzać baterię dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Analizując zużycie baterii, telefon rozumie, w jakiej części dnia jesteś najbardziej aktywny i kiedy możesz zmniejszyć jasność.

Jak włączyć baterię adaptacyjną w Samsungu:

 1. Otwórz ustawienia na swoim Androidzie i przejdź do „Pielęgnacja urządzenia”.
 2. Kliknij „Bateria”.
 3. Wybierz „Zaprogramuj zarządzanie energią” i sprawdź, czy bateria adaptacyjna jest włączona.

5 wskazówek, jak oszczędzać baterię na Androidzie

Na telefonach Pixel musisz przejść do następujących ustawień:

 1. Otwórz Ustawienia, a następnie Bateria.
 2. Następnie przejdź do ustawień responsywnych.
 3. Sprawdź, czy bateria adaptacyjna jest aktywna.

Lepiej trzymać się jakiegoś systemu przy włączaniu baterii adaptacyjnej, ponieważ w ustawieniach nie ma funkcji „reset learning” i dlatego telefon będzie rozwijał proste wzorce w użyciu.

Jak włączyć adaptacyjną jasność Androida:

 1. Przejdź do ustawień, a następnie do wyświetlacza.
 2. Otwórz Adaptacyjną jasność lub włącz tę funkcję (może się różnić w systemie Android).

Nawiasem mówiąc, adaptacyjną jasność można zresetować, w przeciwieństwie do treningu AI na adaptacyjnym wyświetlaczu.

4. Usuń programy

Dość standardowe rozwiązanie, zwłaszcza jeśli na liście są takie programy, które bezczelnie zjadają procenty baterii, mimo że prawie ich nie używasz. Ponadto możesz zastąpić niektóre wersje programów Lite (jeśli interesująca sytuacja jest ogólnie krytyczna) lub wypróbować analogi znanych programów.

5 wskazówek, jak oszczędzać baterię na Androidzie

Jest to ekstremalny środek, ale musisz przeprowadzać audyt swoich aplikacji (przynajmniej raz w miesiącu) i przeglądać te, których używasz, a które już dawno powinny zostać usunięte z pamięci. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzisz baterię, ale także dodasz pamięć w swoim smartfonie.

Aby wyświetlić aplikacje, które nie były używane przez długi czas, możesz to zrobić:

 1. Otwórz Ustawienia, a następnie przejdź do Baterii.
 2. Po otwarciu korzystania z baterii.

Sprawdzamy, które aplikacje zużywają najwięcej baterii, ustalamy dla nich limity lub usypiamy, wzorując się na poprzedniej wskazówce. Pomoże to zaoszczędzić dość imponującą pojemność na aktywne korzystanie ze smartfona przez kolejne 1-2 godziny.

5. Użyj trybu oszczędzania baterii

5 wskazówek, jak oszczędzać baterię na Androidzie

Tryb oszczędzania energii został wymyślony nie bez powodu. Jest potrzebny właśnie w takich sytuacjach jak: wycieczki, loty, piesze wycieczki i tak dalej. Gdy zdasz sobie sprawę, że nie będziesz w stanie naładować telefonu w ciągu najbliższych 5-7 godzin, włącz tryb oszczędzania baterii.

Na iPhonie tryb oszczędzania jest ograniczony do jednego ustawienia, ale w Samsung Galaxy Note 9 (na przykład) istnieje kilka opcji jego aktywacji: maksymalne oszczędności, średnie oszczędności, tryb pełnej optymalizacji i wysoka wydajność. Te tryby różnią się tym, że umożliwiają precyzyjne dostrojenie oszczędności związanych z produktywnością, jednocześnie wydłużając czas korzystania z telefonu.

Jak włączyć tryb oszczędzania energii w Samsungu:

 1. Przejdź do „Ustawienia” i wybierz „Pielęgnacja urządzenia”.
 2. Następnie przejdź do „Baterii”.
 3. Wybierz tryb, który chcesz włączyć.
 4. Możesz także ustawić automatyczny wybór, włączając zasilanie adaptacyjne.

5 wskazówek, jak oszczędzać baterię na Androidzie

Inne smartfony z Androidem również mają tryb oszczędzania baterii, ale zwykle po prostu się włącza i nie ma żadnych „podrzędnych trybów” do dostrajania. Pomaga to jednak również oszczędzać baterię.

Jak włączyć tryb oszczędzania energii w Androidzie:

 1. Otwórz „Ustawienia” i przejdź do „Bateria”.
 2. Włącz Oszczędzanie baterii.

Zazwyczaj można również ustawić czas włączenia trybu oszczędzania energii. Lub wyłącz go automatycznie, musisz już bezpośrednio zajrzeć do ustawień swojego telefonu, ponieważ możliwości mogą się różnić na różnych telefonach z Androidem.

Co jeszcze możesz zrobić, aby oszczędzać energię

5 wskazówek, jak oszczędzać baterię na Androidzie

Jeśli sprawy idą naprawdę źle i musisz zaoszczędzić opłatę dodatkowymi metodami, możesz skorzystać z poniższych wskazówek:

 • Zamknij wszystkie aplikacje.
 • Włącz tryb samolotowy.
 • Ustaw limit czasu wyświetlania na 30 sekund.
 • Zmniejsz jasność tak bardzo, jak to możliwe (może niekorzystnie wpływać na widzenie).
 • Włącz ciemny motyw dla aplikacji i systemu.
 • Wyłącz animacje, usuń animowane tapety.

Te wskazówki pozwolą Ci zaoszczędzić kilka godzin korzystania ze smartfona z Androidem w nagłych wypadkach, ale najlepiej mieć przy sobie zewnętrzną ładowarkę, aby zasilać urządzenia w podróży. Dlatego nie zwlekaj z zakupem ważnego akcesorium, zwłaszcza w takiej chwili.