iLounge | Artykuły | 💙 Ciekawe artykuły | Co to jest silnik neuronowy Apple
Artykuły i recenzje
Polina Harchenko

Polina Harchenko · 02/28/23

Co to jest silnik neuronowy Apple

Opowiedzieli nam, czym jest procesor Apple Neural Engine (ANE), dlaczego jest potrzebny i jak działa.Co to jest silnik neuronowy Apple

Wiele urządzeń Apple, takich jak iPhone, iPad, Mac i Apple TV, jest wyposażonych w Apple Neural Engine (ANE). Zawiera bardziej energooszczędne dane niż inne typy obecnych procesorów.

ANE pozwala cieszyć się zaawansowanymi funkcjami na urządzeniach. Na przykład przetwarzaj język naturalny i analizuj obraz bez łączenia się z chmurą i bez użycia nadmiernej mocy.

Następnie omówimy szczegółowo działanie i funkcjonalność procesora ANE.

Co to jest ANE?

Co to jest procesor Apple Neural Engine

ANE to nazwa reklamowa szeregu rdzeni obliczeniowych zoptymalizowanych pod kątem bardziej energooszczędnych sieci neuronowych w produktach technologicznych Apple.

ANE ma możliwość przyspieszenia algorytmu uczenia maszynowego (ML), a także przyspieszenia robota wykorzystującego sztuczną inteligencję (AI). Procesor oferuje ogromne korzyści, a mianowicie szybkość i moc pamięci. Na przykład w porównaniu z podstawą i procesorami graficznymi.

To właśnie technologia ANE wyjaśnia, dlaczego nowe urządzenia, takie jak iPhone, znacznie szybciej wchodzą w interakcje z użytkownikiem, jednocześnie nie przegrzewając się podczas dłuższego użytkowania. Przypomnijmy, że nie wszystkie urządzenia Apple są jeszcze wyposażone w ANE.

Pierwszy ANE, który zawierał układ Apple A11 w iPhonie Xi, działał tylko w celu obsługi Face ID i Animoji.

Obecnie ANE umożliwia takie opcje, jak technologia Siri offline, dzięki której programista może współpracować z procesorem w celu uruchamiania już wyszkolonych modeli uczenia maszynowego.

Jak działa silnik neuronowy Apple?

Procesor ANE działa w oparciu o logikę sterującą i arytmetyczną. Te dwa aspekty są zoptymalizowane pod kątem wykonywania rozległych operacji obliczeniowych, takich jak mnożenie i akumulacja, a także klasyfikacja obrazów, analiza mediów i tłumaczenie maszynowe.

Według Apple procesor ANE zawiera wiele rdzeni silnika neuronowego, a także jeden lub dwa wielomodowe obwody planarne. Zestaw procesorów jest zoptymalizowany pod kątem obliczeń równoległych.

Aby przyspieszyć wnioskowanie do algorytmów sztucznej inteligencji, procesor ANE używa do pracy modelu predykcyjnego. Plus ANE zawiera własną pamięć podręczną i obsługuje tylko kilka typów danych. Pomaga to zwiększyć wydajność urządzenia.

Opcje AI oparte na procesorze ANE

Co to jest procesor Apple Neural Engine

Poniżej przedstawiono funkcje, które może wykonywać ANE, a mianowicie:

Przetwarzaj głos: Procesor zapewnia szybkie i wysokiej jakości rozpoznawanie głosu dla dyktowania i Siri. Ponadto tłumaczenie mowy działa lepiej w programie Translator i ogólnie w całym systemie.

Wyszukiwanie obiektów na zdjęciach: procesor zapewnia pracę wyszukiwania na zdjęciu. Tak więc na obrazach można znaleźć słynną architekturę, zwierzęta domowe, rośliny, książki itp. Można to zrobić za pomocą programów Zdjęcia lub Spotlight. Możesz również znaleźć dodatkowe informacje o znalezionych obiektach za pomocą funkcji Visual Look Up.

Rzeczywistość rozszerzona: Procesor umożliwia śledzenie ruchów w programach rzeczywistości rozszerzonej (AR).

Przetwarzanie wideo: ANE obejmuje możliwość wykrywania twarzy i obiektów w filmach w Final Cut Pro.

Aparat i efekty: Procesor umożliwia automatyczne kadrowanie przy użyciu sceny środkowej. Dodatkowo zapewnia możliwość rozmycia tła podczas rozmów wideo FaceTime.

Gry i efekty: ANE zawiera funkcję dostosowywania fotorealistycznych efektów w grach wideo 3D.

Tekst i efekty: tutaj ANE umożliwia optyczne rozpoznawanie znaków (OCR) w aplikacjach takich jak Aparat i Zdjęcia. Ułatwia to kopiowanie odręcznego tekstu lub tekstu z obrazów.

Kalkulator zdjęć: zapewnia analizę pikseli w celu lepszej redukcji szumów, a także rozszerzenie zakresu dynamicznego i ulepszenia automatycznej ekspozycji.

Dodatkowe opcje fotograficzne: ANE uczestniczy również w procesie przetwarzania różnych stylów zdjęć w programie Aparat, może sterować wspomnieniami (w aplikacji Zdjęcia) i efektami stylistycznymi na zdjęciach.

Jak widać, dzięki ANE Apple i programiści mogą czerpać korzyści z przyspieszonego uczenia maszynowego. Ten procesor pomaga urządzeniu wykonywać wiele różnych czynności i pracować znacznie szybciej z różnymi zadaniami.