iLounge | Artykuły | 💙 Ciekawe artykuły | Co zrobić, gdy nie ma połączenia: 5 życiowych hacków, jak złapać sieć
Artykuły i recenzje
Polina Harchenko

Polina Harchenko · 11/02/22

Co zrobić, gdy nie ma połączenia: 5 życiowych hacków, jak złapać sieć

Co zrobić, jeśli połączenie komórkowe i Internet zostaną utracone? Zebraliśmy 5 sposobów rozwiązania problemu w przypadku utraty sieci i komunikacji.Co zrobić, gdy nie ma połączenia: 5 życiowych hacków, jak złapać sieć

W związku z wojną na Ukrainie i okresowymi atakami rakietowymi na ważne obiekty infrastrukturalne pojawił się nowy problem – brak sieci i łączności. W końcu posiadanie sieci i połączenia jest ważną rzeczą dla komunikacji i połączenia ze światem. W przypadku utraty tych dwóch rzeczy osoba zostanie odcięta od dostępu do internetu i połączeń komórkowych.

Obecnie sieć i komunikacja mogą zostać utracone z powodu uszkodzeń sieci energetycznych i infrastruktury krytycznej. Dlatego rozwiązanie problemu i przywrócenie sieci może zająć trochę czasu. Ale możesz przygotować się na wszystko, wtedy opisaliśmy 5 życiowych hacków, które mogą pomóc w przypadku braku komunikacji i sieci.

1. Przełączanie między operatorami

Co zrobić, gdy nie ma połączenia: 5 życiowych hacków, jak złapać sieć i skontaktować się z rodziną

Podczas wojny istnieje możliwość przełączania się między operatorami. Pomaga to, jeśli Twój operator jest wyłączony lub połączenie jest bardzo słabe. Aby przełączać się między operatorami, potrzebujesz:

  1. Wyłącz automatyczny wybór sieci. W systemie iOS można to zrobić, przechodząc do opcji Ustawienia > Dane komórkowe > Wybór sieci. W systemie Android: przejdź do Ustawienia > Sieć komórkowa / połączenie > Operator;
  2. Znajdź i napraw dostępną sieć;
  3. Jeśli to nie zadziałało, wybierz inną sieć z przedstawionych;
  4. Sprawdź możliwość połączenia przychodzącego, SMS-a i Internetu.

2. Oszczędzanie zasobów sieciowych

Ogranicz korzystanie z Internetu mobilnego do wymaganego minimum. Pomoże to nie przeciążać wciąż działającej infrastruktury, co pozwoli większej liczbie osób pozostać w kontakcie.

W miarę możliwości zaleca się korzystanie z domowego Internetu. Możesz także połączyć się z Wi-Fi w pracy lub w pobliżu kawiarni, restauracji i innych miejsc, w których znajdują się otwarte punkty dostępu.

Ustaw limit ruchu w ustawieniach aplikacji. Pomoże to w bardziej ekonomicznym wykorzystaniu ruchu.

Należy również wyłączyć automatyczne pobieranie zdjęć i filmów w komunikatorach internetowych. W większości popularnych aplikacji komunikacyjnych można to zrobić w ustawieniach. Dzięki temu możesz uzyskać tylko ważne informacje tekstowe i w razie potrzeby przesłać obraz ręcznie.

Możesz wyłączyć automatyczne pobieranie, przechodząc do Ustawienia komunikatora → Dane i przechowywanie lub Pliki multimedialne → Wyłącz pobieranie w tle. W obszarze Przez sieć komórkową wyłącz opcję Automatyczne pobieranie multimediów.

Ponadto zaleca się preferowanie komunikacji za pomocą wiadomości tekstowych zamiast korzystania z połączeń wideo. Jeśli nie ma sytuacji awaryjnej, trzeba ograniczyć nawet zwykłe rozmowy telefoniczne i komunikować się w komunikatorze.

3. Zainstaluj aplikacje do komunikacji offline

Ważne, aby telefon posiadał komunikator offline (a raczej kilka), który może się przydać w przypadku braku internetu i komunikacji mobilnej. Takie aplikacje oczywiście nie będą w stanie wysłać wiadomości do innego miasta, ale są w stanie zapewnić komunikację na odległość do 100 metrów przez Bluetooth.

Na przykład aplikacja Bridgefy. Samodzielny komunikator Bridgefy wykorzystuje łączność Bluetooth telefonu do łączenia się z innymi smartfonami z tą samą aplikacją. Po skonfigurowaniu aplikacja umożliwia czatowanie z użytkownikami Bridgefy w promieniu 100 metrów od Ciebie. Ale osoba musi znajdować się na liście kontaktów.

Aplikacja może również pomóc w utrzymaniu kontaktu Dwukierunkowy: Walkie Talkie. Po zainstalowaniu Two Way na smartfonie od razu zamieni się on w rodzaj walkie-talkie. Instalacja zajmuje tylko kilka sekund, ponieważ nie ma rejestracji w aplikacji. Wystarczy włączyć dowolny kanał i udostępnić go znajomym. Następnie wystarczy nacisnąć i przytrzymać przycisk Rozmowa, a gdy stan linii zmieni się na zielony, zacznij mówić. Druga osoba musi zrobić to samo

4. Radio i krótkofalówka

Co zrobić, gdy nie ma połączenia: 5 życiowych hacków, jak złapać sieć i skontaktować się z rodziną

Jeśli połączenie i sieć są tracone wystarczająco często, kup z wyprzedzeniem mały odbiornik radiowy na fale ultrakrótkie i FM, a także baterie do niego. Taki gadżet pozwoli Ci otrzymywać ważne wiadomości od rządu lub władz lokalnych, jeśli nie ma innego środka komunikacji.

Możesz także kupić specjalne radio ultrakrótkofalowe. Koszt takich urządzeń zaczyna się od 4000 UAH.

Jednak ważne jest, aby zrozumieć, że - to nie jest telefon komórkowy, więc musisz omówić czas sesji komunikacyjnej i częstotliwość, z jaką się kontaktujesz. Wadą krótkofalówek jest to, że zasięg w nich jest niewielki - od 1 do 15 kilometrów. Może to mieć znaczenie, gdy mieszkasz blisko osoby, z którą chcesz się skontaktować.

5. Znajdź obiekt, w którym może występować połączenie stacjonarne lub radiowe

Jeśli przełączanie się między operatorami nie pomogło w wznowieniu komunikacji, a od dłuższego czasu nie miałeś telefonu stacjonarnego, możesz znaleźć najbliższy obiekt, w którym jest połączenie z telefonem stacjonarnym lub radiowym.

Takimi obiektami mogą być budynki samorządów, urzędów pocztowych, jednostek ratowniczo-gaśniczych, komend policji, stacji pogotowia ratunkowego, przedstawicielstw innych organów ścigania.