iLounge | Artykuły | 💙 Ciekawe artykuły | Jaka jest różnica między ChatGPT 4 a ChatGPT 3
Artykuły i recenzje
Sophia Stark

Sophia Stark · 03/15/23

Jaka jest różnica między ChatGPT 4 a ChatGPT 3

Wprowadzono nowy model AI GPT 4 OpenAI. Postanowiliśmy zebrać 5 kluczowych różnic w stosunku do poprzednich wersji.Jaka jest różnica między ChatGPT 4 a ChatGPT 3

OpenAI wydało nową wersję GPT 4. Tym razem nie możesz wypróbować aktualizacji za darmo, chyba że masz subskrypcję ChatGPT Plus. Dlatego, aby zrozumieć, czym nowy GPT 4 różni się od poprzednich wersji, takich jak ChatGPT i GPT 3.5, przygotowaliśmy krótki artykuł z 5 kluczowymi różnicami między nowym generatorem tekstu AI.

Początkowo ChatGPT 4 został stworzony jako GPT 3.5, wyprzedzając GPT 3 o kilka iteracji, ale nie był wersją modelu językowego OpenAI. Po tym, jak twórcy postanowili kontynuować ulepszanie, wkrótce wprowadzili w rzeczywistości nie aktualizację, ale nowy model językowy sztucznej inteligencji z nowymi funkcjami, które znacznie przewyższają poprzednie wersje.

5 różnic między ChatGPT 4 a ChatGPT 3:

  • Analiza obiektów graficznych: GPT-4 może analizować i rozumieć obrazy, dzięki czemu może przetwarzać więcej niż tylko tekst. Na przykład, jeśli wrzucisz zdjęcie z balonami dla bota i zapytasz „Co się stanie, jeśli odetniesz natkę?” – AI przeanalizuje obraz i poda wynik. Ponadto bot może analizować wzory na Twojej koszuli, przetłumaczyć etykietę na produkcie i zaproponować Ci przepis na nią oraz wiele więcej;

5 różnic między ChatGPT 4 a ChatGPT 3

  • Trudność w manipulowaniu GPT-4: nowy model został przeszkolony na podstawie złośliwych żądań, które zostały przesłane przez użytkowników OpenAI w ciągu ostatnich trzech lat. Oznacza to, że system będzie próbował poprawnie przetworzyć nawet źle sformułowane żądanie, a oszukanie AI w celu zmylenia stanie się znacznie trudniejsze;
  • Pamięć: GPT-4 ma więcej pamięci niż poprzednie modele. Może przechowywać do 50 stron tekstu lub 64 000 słów, co pozwala modelowi odwoływać się do zdarzeń, które miały miejsce kilka stron lub żądań wcześniej. Ponadto zespół pracował nad poprawą przechowywania tych próśb, abyś się w nich nie mylił;

Jaka jest różnica między ChatGPT 4 a ChatGPT 3

  • Funkcje wielojęzyczne: nowy model może dokładnie odpowiedzieć na tysiące pytań wielokrotnego wyboru w 26 językach, co przybliża go o krok do zapewnienia możliwości wielojęzycznych. Teraz, jak wiemy, ukraiński jest już dostępny w bocie i możemy założyć, że w nowej wersji twórcy poprawili pisownię i gramatykę;
  • Nowe osobowości: jak zaznaczają twórcy, możesz zmienić osobowość AI, z którą się komunikujesz, dzięki czemu możesz uzyskać bardziej spersonalizowane odpowiedzi. Teraz w ChatGPT 3 możesz poprosić bota o napisanie w czyimś imieniu, ale jego tożsamość jest zdefiniowana jako kobieta.

Co jeszcze musisz wiedzieć o ChatGPT 4?

Jaka jest różnica między ChatGPT 4 a ChatGPT 3

OpenAI twierdzi, że nowy model jest bardziej kreatywny, oparty na współpracy i dokładniejszy niż jego poprzednicy oraz jest w stanie obsługiwać zarówno tekst, jak i obrazy. Jednak OpenAI przyznaje, że GPT-4 zachowuje niektóre z tych samych problemów, co poprzednie modele, takie jak generowanie obraźliwego i szkodliwego tekstu lub wprowadzających w błąd informacji.

GPT-4 jest już zintegrowany z wieloma firmami, w tym między innymi: Duolingo, Stripe i Khan Academy. Ponadto jest dostępny dla wszystkich poprzez subskrypcję ChatGPT Plus OpenAI lub jako API dla programistów.

Jaka jest różnica między ChatGPT 4 a ChatGPT 3

Zaktualizowana wersja GPT-4 została przeszkolona poprzez profesjonalne egzaminy, testy na prawo jazdy i działała o rząd wielkości lepiej niż poprzednie wersje. Ale, jak zauważają twórcy, nie ma co liczyć na doskonałe odpowiedzi. Sztuczna inteligencja wciąż się uczy i zrozumienie Twojego stylu pisania lub zrozumienia tematu może zająć trochę czasu.

Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że wiedza na temat AI jest nadal ograniczona do września 2021 roku. Oznacza to, że dla niego ostatnie dwa lata po prostu nie istnieją. Oznacza to, że nie wie o premierze iPhone'a 14, nie jest świadomy wojny na Ukrainie, nie może udzielać trafnych odpowiedzi politycznych ani orientować się w terenie.

CzatGPT4

Tak więc, chociaż aktualizacja wydaje się być ogromna pod względem danych, wciąż istnieją duże wady, które zespół OpenAI planuje naprawić w przyszłości.