iLounge | Artykuły | 💙 Ciekawe artykuły | Czy ChatGPT jest bezpieczny?
Artykuły i recenzje
Sophia Stark

Sophia Stark · 04/03/23

Czy ChatGPT jest bezpieczny?

ChatGPT: jakie są zagrożenia bezpieczeństwa?



Czy ChatGPT jest bezpieczny?

ChatGPT to rewolucyjna technologia sztucznej inteligencji, do której można uzyskać dostęp za pośrednictwem komputera lub iPhone z ChatGPT podłączony do Internetu. Jednak niektórzy eksperci zadają pytanie, czy jest to bezpieczne w użyciu. Oto kilka zagrożeń, które należy rozważyć przed użyciem.

Wyciek danych poufnych i finansowych

Wyciek danych poufnych i finansowych

Zdarzało się, że historia czatów między użytkownikami była pomieszana, a informacje o płatnościach subskrybentów ChatGPT Plus i nie tylko mogły wyciekać. Stało się to w marcu 2023 r., kiedy OpenAI opublikowało raport o incydencie i naprawiło błąd, który spowodował problem.

Czat z botem nie działał przez ponad 5 godzin , więc możemy założyć, że błąd rzeczywiście był duży. Myślę, że jeśli często korzystasz z bota, być może zauważyłeś, jak długo ostatnio ładuje się historia czatu i jak mogą pojawiać się tam dość dziwne prośby, które nie należą do Ciebie.

Możliwość przypadkowych wycieków i naruszeń cyberbezpieczeństwa jest wciąż palącym problemem w OpenAI.

Otwórz politykę prywatności AI

Jak zabezpieczyć się za pomocą ChatGPT

Polityka prywatności OpenAI stanowi, że Twoje dane kontaktowe, historia transakcji, aktywność w sieci, zawartość, lokalizacja i dane logowania mogą być udostępniane podmiotom stowarzyszonym, handlowcom i usługodawcom, organom ścigania i stronom zaangażowanym w transakcje. Chociaż niektóre z tych danych można wykorzystać do badań lub jest to nieuniknione, nadal istnieje obawa przed nadużyciami i wyciekami.

Dlatego prosząc bota o poradę, bardzo ważne jest, aby nie ujawniać swoich danych, a przynajmniej podawać je niekompletnie. Na przykład nie proś bota o optymalizację haseł ani wymyślanie silnych haseł. Nie podawaj swojego adresu, miejsca zamieszkania, hobby lub fobii, nie wpisuj zbyt intymnych lub osobistych informacji rozliczeniowych ani nie zadawaj pytań, które mogą ujawnić, kim jesteś online.

ChatGPT jako narzędzie hakerskie

Potencjalne wykorzystanie ChatGPT jako narzędzia hakerskiego budzi poważne obawy. Może pomóc każdemu napisać atrakcyjne oszustwo związane z phishingiem w wiadomości e-mail, a nawet nauczyć niebezpiecznych umiejętności programowania i informacji o infrastrukturze sieciowej. Wielu specjalistów jest tym zaniepokojonych, ponieważ AI nie rozumie, co jest „złe”, a co „dobre” z pisania kodu programu.

Czy ChatGPT jest bezpieczny?

Połączenie ChatGPT i ciemnych forów internetowych może prowadzić do wielu nowych ataków, zagrażając i tak już ograniczonym zasobom badaczy cyberbezpieczeństwa. OpenAI musi bardzo uważać na bezpieczeństwo, ponieważ funkcjonalność wtyczki i dostęp do Internetu jest udostępniany większej liczbie osób.

ChatGPT jako narzędzie hakerskie

Oszustwo ChatGPT

Oszuści wykorzystują szum wokół nowej technologii, takiej jak ChatGPT, do oferowania fałszywych zaproszeń na szczyty AI, tworzenia fałszywych aplikacji wzywających do zapłaty i nie tylko.

Oszustwo ChatGPT

Najlepiej sprawdzić wiadomości w wiarygodnych mediach lub skontaktować się bezpośrednio z OpenAI, aby potwierdzić wszelkie zaproszenia lub oferty, które wydają się wątpliwe. Szczególnie nie powinieneś wierzyć, jeśli chcą zaoferować Ci ChatGPT Plus za darmo lub jeśli oferują jakąś zniżkę na plan.

Jak zabezpieczyć się za pomocą ChatGPT

  • Nie podawaj swojego imienia, nazwiska, zachowaj poufne dane dla siebie;
  • Spróbuj użyć języka angielskiego w przypadku prośby;
  • Możesz korzystać z VPN, jeśli pozwala na to Twoja prędkość Internetu;
  • Nie ujawniaj swoich haseł i nie proś o nowe hasło do swoich sieci społecznościowych;
  • Staraj się nie otwierać ani nie instalować niezweryfikowanych aplikacji za pomocą ChatGPT;
  • Regularnie czyść historię żądań.

Podsumowując, należy zauważyć, że ChatGPT to potężna technologia, która ma ogromną liczbę zastosowań. Należy jednak zachować ostrożność podczas korzystania z nowych technologii sztucznej inteligencji, ponieważ bardzo łatwo zapomnieć, że ma się do czynienia z usługą online, którą można zhakować lub niewłaściwie wykorzystać.