iLounge | Artykuły | 💙 Ciekawe artykuły | 8 zawodów przyszłości do pracy ze sztuczną inteligencją
Artykuły i recenzje
7954
Sophia Stark

Sophia Stark · 02/21/23

8 zawodów przyszłości do pracy ze sztuczną inteligencją

Nadchodzi sztuczna inteligencja i trend na wybieranie zawodów, w których trzeba z nią pracować. Zebraliśmy 8 zawodów, które będą istotne w przyszłości.



8 zawodów przyszłości do pracy ze sztuczną inteligencją

Nie da się ukryć, że popularność AI rośnie z każdym dniem. Widzimy ogromny trend w kierunku sieci neuronowych, które mogą już generować obraz, pisać kody, tworzyć opisy i wiele więcej. Dlatego zawody, które pomogą rozwinąć sztuczną inteligencję, stają się bardziej aktualne niż kiedykolwiek. Jeśli zastanawiasz się nad zmianą zawodu lub po prostu wybierasz, do kogo pójść na studia, postanowiliśmy zebrać 8 zawodów najbardziej odpowiednich do pracy z AI w przyszłości.

1. Inżynier robotyki

8 zawodów przyszłości do pracy ze sztuczną inteligencją

Inżynierowie zawsze będą wysoko cenieni, ponieważ w przyszłości sztuczna inteligencja będzie potrzebowała „ciała”. Jeśli kiedykolwiek marzyłeś o zaprojektowaniu własnego Ultrona lub Visiona, ten zawód jest dla Ciebie, ale wymaga technicznej wiedzy z zakresu mechaniki, programowania i nie tylko, więc może być trudny do opanowania przez studentów sztuk wyzwolonych.

Jeśli jednak pociągają Cię roboty, tworzenie nowych mechanizmów, które w przyszłości ułatwią ludzkie życie, śmiało możesz wybrać inżyniera.

2. Inżynier oprogramowania (inżynier oprogramowania)

8 zawodów przyszłości do pracy ze sztuczną inteligencją

Oprogramowanie jest również podstawą wszystkich sieci neuronowych, a teraz obserwujemy trend, gdy sztuczna inteligencja jest dodawana do oprogramowania niektórych firm w celu ulepszenia ich produktów. Nie do końca udanym (jeszcze) przykładem jest Bing, znany również jako Siri dla iPhone'a. Od inżyniera oprogramowania wymagane są nie tylko umiejętności programistyczne, ale także umiejętność generowania pomysłów, pełnienia funkcji kierownika projektu, zarządzania i sprawdzania projektów od programistów i projektantów UI / UX oraz wymyślania algorytmów interakcji.

3. Inżynier wizji komputerowej (Inżynier wizji komputerowej)

8 zawodów przyszłości do pracy ze sztuczną inteligencją

AI nie ma „oczu”, ale do pisania tekstów, rozpoznawania twarzy i zagrożeń (jeśli mówimy o autopilocie) musi jakoś rozpoznawać obiekty przed sobą i na nie reagować. Uczy go tego Inżynier Wizji Komputerowej.

W tej gałęzi inżynierii nie tylko „technik”, ale i humanista może znaleźć dla siebie miejsce, ponieważ bardzo często, aby „nauczyć” AI widzenia, trzeba ręcznie przetworzyć wiele filmów i zdjęć, opisując wszystko co widać na zdjęciu. Oczywiście bardziej szanowani są ci, którzy mają doświadczenie w pracy z kodem, którzy potrafią szybko dostosować się do nowych technologii, korzystać z nowych algorytmów, ale na naukę nigdy nie jest za późno.

4. Analityk danych

naukowiec danych

Nie mamy też dokąd uciec od pracy z danymi, więc Data Scientist będzie poszukiwany w niedalekiej przyszłości. Specjaliści w tym zawodzie pomagają sztucznej inteligencji, a także sami przetwarzają dużą ilość danych w celu optymalizacji niektórych procesów, badania algorytmów czynników behawioralnych (np. kupujących), poprawy wydajności firmy i przekazania odpowiednich danych analitykom.

Data Scientist musi posiadać nie tylko umiejętności programistyczne, ale także analityczne myślenie, aby szybko dostrzec wzorce w dużej ilości liczb.

5. Inżynier lub architekt dużych zbiorów danych (Inżynier dużych zbiorów danych lub Architekt dużych zbiorów danych)

Inżynier lub architekt dużych zbiorów danych (Inżynier dużych zbiorów danych lub Architekt dużych zbiorów danych)

Jest to hybryda poprzedniego zawodu i analityka danych. Tacy specjaliści wymagają nie tylko wysokopoziomowej wiedzy programistycznej, ale także umiejętności pracy z SQL i NoSQL, platformami chmurowymi, znajomości algorytmów i struktur danych oraz innych cech.

W tym zawodzie będziesz musiał dużo pracować z liczbami, kodem, jego optymalizacją, przechowywaniem w chmurze itp. Tutaj jedna znajomość języka programowania to za mało i tak jak gdzie indziej liczy się szybka nauka, gotowość do wprowadzania nowych technologii AI.

6. Analityk danych (analitycy)

Analityk danych (analitycy)

Kolejny zawód do pracy z danymi, który obejmuje zarówno zrozumienie zasad programowania, jak i umiejętność opisywania procesu algorytmów prostymi słowami. Specyfiką tego zawodu jest to, że analityk nie pracuje z prognozami opartymi na danych, tym zajmuje się Data Scientist. Data Analyst pomaga zrozumieć, jak firma radzi sobie teraz i jakie są jej wskaźniki.

Jest to ważny zawód dla sztucznej inteligencji (i dla dużych firm), który pozostanie aktualny przez długi czas.

7. Projektant i programista UX

Projektant i programista UX

Aby korzystać z dowolnej sztucznej inteligencji, potrzebujesz interfejsu programu. Musisz wejść na stronę lub pobrać program, zobaczyć pole, w którym musisz wpisać żądanie lub kliknąć, aby wygenerować jakąś akcję. Tym zajmują się UX Designer i Developer. Ułatwiają pracę z AI „zwykłym śmiertelnikom”.

Dlatego jeśli masz doświadczenie w pracy z różnymi interfejsami AI, masz dobry gust estetyczny, analizujesz czym interfejs aplikacji dla osób w wieku i młodszego pokolenia będzie się różnił - możesz spróbować swoich sił w tej branży.

8. Etycy AI (Etyczna AI)

Etycy AI (etyka AI)

Sama sztuczna inteligencja nie ma uczuć, poglądów politycznych ani przywiązań. Jest neutralny, więc nie może zrozumieć, że obraził lub napisał coś nie tak. Poza tym bez szkolenia AI Ethicists nie zrozumie, że potrzebujesz krótszego lub dłuższego tekstu, jaki powinien być jego styl, czym jest miłość, wojna, podziękowania i proszę.

Etycy AI mogą być humanistami, ale muszą rozumieć podstawy programowania i wchodzić w interakcje z zespołem programistów AI, aby dać sieci neuronowej zrozumienie „złego”, „dobrego” i tak dalej. Zawód etyki AI jest bardzo odpowiedzialny, bo to od niego zależy, jak będzie się zachowywał przyszły neuron, jak będzie reagował na nowych użytkowników, kwestie polityczne.

Wniosek

Wraz z rozwojem sztucznej inteligencji bez wątpienia pojawią się nowe zawody, które będą potrzebne do jej obsługi i utrzymania. Opracowanie jednej sieci neuronowej wymaga wielu zasobów ludzkich i specjalistów, którzy muszą wymyślić wszystko: od nazwy po projekt strony i aplikację do interakcji z siecią neuronową. Dlatego praca jest dla każdego, najważniejsze to umieć dostosować się do nowych realiów.