iLounge | Artykuły | 💙 Porady | 5 ważnych funkcji bezpieczeństwa na iPhone
Artykuły i recenzje
Polina Harchenko

Polina Harchenko · 11/22/22

5 ważnych funkcji bezpieczeństwa na iPhone

Zebraliśmy pięć nowych funkcji, które pomogą zapewnić lepszą ochronę iPhone.5 ważnych funkcji bezpieczeństwa na iPhone

W najnowszym systemie operacyjnym dla iPhone iOS 16 istnieje wiele nowych funkcji bezpieczeństwa i prywatności stworzonych w celu ochrony danych i informacji użytkownika. Oto 5 funkcji, które pomogą Ci lepiej chronić iPhone'a przed hakerami i hakerami.

1. Szybka reakcja bezpieczeństwa

Oprogramowanie takie jak iOS, macOS i iPadOS może teraz umożliwiać szybkie reakcje bezpieczeństwa w trybie automatycznym. To właśnie ta opcja pozwala Apple szybko naprawić oprogramowanie i wysłać je na urządzenia, które nie wymagają restartów ani interakcji użytkownika.

Podobną opcję można uruchomić, klikając sekcję Ustawienia > Ogólne > Aktualizacje oprogramowania > Aktualizacje automatyczne.

5 ważnych funkcji bezpieczeństwa na iPhonie

Ponadto Apple informuje, że nawet przy wyłączonej funkcji niektóre pliki systemowe umożliwiają automatyczne aktualizacje w tle.

2. Tryb blokady

5 ważnych funkcji bezpieczeństwa na iPhonie

Opcja trybu blokady została pierwotnie stworzona jako odpowiedź na oprogramowanie szpiegujące (Pegasus NSO, tryb blokady). To właśnie ta technologia zapewnia najwyższy stopień dodatkowej ochrony użytkownikom urządzeń, którzy mogą być narażeni na wyrafinowane cyberataki (dziennikarze, politycy, aktywiści i urzędnicy państwowi). Ta funkcja polega na ograniczeniu najczęściej używanych opcji gadżetu, takich jak powiadomienia i przeglądanie stron internetowych, co znacznie utrudnia wpływ złośliwego oprogramowania innych firm.

Apple twierdzi, że ta funkcja została zaprojektowana w celu ograniczenia ataków, które mogą potencjalnie zostać wykorzystane przez oprogramowanie szpiegujące.

Możesz włączyć tę opcję, przechodząc do Ustawienia > Prywatność i bezpieczeństwo > Tryb blokady > Włącz tryb blokady.

3. Klucze dostępu

5 ważnych funkcji bezpieczeństwa na iPhonie

Klucze dostępu to nowa technika uwierzytelniania wprowadzona w aktualizacji iOS 16 w celu zastąpienia używania haseł. Nawiasem mówiąc, ta opcja została wdrożona we współpracy z Apple, Google i Microsoft, w oparciu o standard FIDO.

Konfiguracja tej technologii jest dość prosta. Użytkownik, który chce się zarejestrować i zalogować do konkretnego systemu korzystającego z haseł, musi najpierw zarejestrować konto osobiste. Następnie powinno pojawić się okno z prośbą o zapisanie hasła. Następnie użytkownik będzie musiał wrócić do witryny lub programu, aby się zalogować. Tam może wybrać hasło i potwierdzić je za pomocą Face ID lub Touch ID. Nazwa użytkownika, hasło lub inne uwierzytelnienie nie jest wymagane.

Wszystkie klucze utworzone przez użytkownika w jednym systemie operacyjnym mogą być synchronizowane między urządzeniami tej osoby. Korzystanie z pęku kluczy iCloud. Ponadto lokalne klucze dostępu i klucze z iCloud są całkowicie zaszyfrowane, więc nie można ich rozpoznać. Jak dotąd dostępność tej funkcji jest ograniczona, ale technologia już całkiem nieźle sobie radzi.

4. Chroń i szyfruj notatki

5 ważnych funkcji bezpieczeństwa na iPhonie

Po pierwsze, pamiętaj, że Notatki mają funkcję ochrony notatek użytkownika. Bezpieczne notatki są w pełni zaszyfrowane i można je przeglądać za pomocą wprowadzonego hasła lub uwierzytelnienia za pomocą Face ID lub Touch ID.

Istnieje kilka opcji ochrony notatki. Jednak najszybszym sposobem jest trzymanie go w folderze, dotykając ustawienia Zablokuj notatkę.

5. Kontrola bezpieczeństwa

5 ważnych funkcji bezpieczeństwa na iPhonie

Kolejną ważną aktualizacją zabezpieczeń w iOS 16 jest opcja Security Check. Ta nowa technologia jest przeznaczona dla użytkowników zagrożonych przemocą domową. Ta funkcja pozwala osobie sprawdzić, komu udostępnia informacje, ograniczyć wszelkie wiadomości i FaceTime, zresetować uprawnienia do prywatności systemu i zmienić hasła powiązane z iPhone'em lub Apple ID i tak dalej.