iLounge | Artykuły | 💙 Ciekawe artykuły | 5 sposobów na uzyskanie energii bez prądu
Artykuły i recenzje
Polina Harchenko

Polina Harchenko · 10/24/22

5 sposobów na uzyskanie energii bez prądu

Jak zdobyć energię, jeśli nie ma prądu - analizujemy dalej.5 sposobów na uzyskanie energii bez prądu

Podczas gdy ludzkość poszukuje bardziej odnawialnych źródeł energii, trudno jest zrezygnować z tradycyjnej energii elektrycznej do niektórych zadań. Ponieważ coraz więcej produktów staje się cyfrowych i podłączonych do Internetu, utrudnia to to zadanie. Ale ludzie promieniują energią, którą można łatwo wykorzystać w naszym codziennym zachowaniu. Zebraliśmy 5 sposobów na pozyskiwanie energii bez użycia prądu.

1. Panele słoneczne

5 sposobów na uzyskanie energii bez prądu

Solarne panele elektryczne, znane również jako panele fotowoltaiczne (PV), wychwytują energię słoneczną i przekształcają ją w energię elektryczną, którą można wykorzystać w domu.

Instalując panele słoneczne, możesz samodzielnie wytwarzać energię elektryczną ze źródeł odnawialnych.

Panel fotowoltaiczny składa się z wielu elementów (warstw materiału półprzewodnikowego, najczęściej krzemu). Kiedy światło pada na ten materiał, powstaje przepływ prądu. Ogniwa nie potrzebują do działania bezpośredniego światła słonecznego i mogą działać nawet w pochmurne dni. Jednak im mocniej świeci słońce, tym więcej wytwarza się energii elektrycznej.

Często systemy fotowoltaiczne składają się z kilku paneli, z których każdy generuje około 355 watów energii w silnym świetle słonecznym. W ten sposób korzystając z paneli słonecznych możesz pozyskać energię dla swojego domu bez użycia energii elektrycznej.

2. Mechaniczna ładowarka do telefonu

5 sposobów na uzyskanie energii bez prądu

Reactor to etui na iPhone'a z wbudowanym ultracienkim generatorem, który umożliwia ręczne ładowanie baterii poprzez przekręcenie pokrętła połączonego z jego tyłem. Ten sposób wytwarzania energii nie jest nowym pomysłem. Ale ta koncepcja pokazuje, jak ludzka energia może być realnym rozwiązaniem podczas przerwy w dostawie prądu.

3. Power bank

5 sposobów na uzyskanie energii bez prądu

Zasadniczo zasilacze składają się z obudowy z wbudowaną baterią i powiązanej elektroniki do ładowania i rozładowywania. Możesz również myśleć o banku energii jako o przenośnej ładowarce, która pozwala na posiadanie mobilnego źródła zasilania.

Obecnie bateria wykorzystuje technologię litowo-jonową lub litowo-polimerową. Ich zaletą jest to, że gęstość energii jest stosunkowo duża, dzięki czemu waga i objętość zasilacza mogą być jak najmniejsze. Jednak im większą pojemność/energię zapewnia bateria, tym większe musi być zasilanie.

Elektronika w zasilaczu zapewnia bezpieczeństwo i przełącza prąd ładowania i rozładowania w przypadku, gdy staną się zbyt wysokie lub napięcie akumulatora osiągnie niedopuszczalne obszary.

4. Generator elektryczny

5 sposobów na uzyskanie energii bez prądu

Generator elektryczny to maszyna do przesyłu i dystrybucji energii liniami energetycznymi do różnych zastosowań, takich jak domowe, przemysłowe, komercyjne. Generatory są również wykorzystywane w samolotach, samochodach, pociągach, statkach do wytwarzania energii elektrycznej.

Generator elektryczny może być używany do dostarczania energii elektrycznej do całego domu, a tym samym do wszystkich znajdujących się w nim urządzeń elektrycznych, przez wystarczająco długi czas.

5. Przenośne rurowe urządzenie do zbioru

5 sposobów na uzyskanie energii bez prądu

Wytwarzanie energii ze zwykłych ludzkich działań. Jednym z przykładów jest nPowerPEG, przenośne urządzenie rurowe, które mocuje się do paska i plecaka, jednocześnie generując energię elektryczną podczas poruszania się za pomocą masy magnesu, sprężyny i cewki telefonicznej. To nie zapewnia wystarczającej mocy dla wszystkich urządzeń elektronicznych, takich jak laptopy i tablety. Ale lepsza wydajność energetyczna i technologia baterii oznaczają, że koncepcja ma duży potencjał.