iLounge | Artykuły | 💙 Ciekawe artykuły | 5 rzeczy, które Mac jest lepszy od Windowsa
Artykuły i recenzje
Sophia Stark

Sophia Stark · 05/22/23

5 rzeczy, które Mac jest lepszy od Windowsa

Zebraliśmy 5 rzeczy, w których Mac jest lepszy niż Windows.5 rzeczy, które Mac jest lepszy od Windowsa

Odwieczna rywalizacja między komputerami Mac i Windows wydaje się nigdy nie słabnąć. Podobnie jak wyjaśnienia dotyczące formularzy – który lepszy iOS czy Android.

W rzeczywistości oba systemy, zarówno macOS, jak i Windows, mają swoje mocne i słabe strony. Nawet często niedoceniany Chromebook ma przewagę nad tymi dwoma walczącymi ze sobą systemami. Ostatecznie wybór bardziej odpowiedniego systemu zależy od indywidualnego użytkownika, jego budżetu i dziedziny działalności.

Dla mnie i moich potrzeb komputery Mac lepiej radzą sobie z codziennymi zadaniami. A WWDC 2023 jest na horyzoncie Chciałem podkreślić 5 raczej subiektywnych rzeczy, w których Mac jest wciąż lepszy od Windowsa.

1. Jakość wykonania i ogólny projekt

5 rzeczy, które Mac jest lepszy od Windowsa

Jeśli chodzi o jakość wykonania, MacBooki i komputery Mac zwykle przewyższają wiele najlepszych laptopów i komputerów z systemem Windows. Zanim entuzjaści systemu Windows zaczną się bronić, przyznaję, że istnieją opcje systemu Windows o wyjątkowej jakości wykonania. Są to jednak raczej wyjątki, ponieważ producenci oferują zarówno produkty premium, jak i budżetowe, co może ucierpieć na jakości wykonania.

Z kolei MacBooki i Maki niezmiennie pokazują solidną konstrukcję, przywodzącą na myśl technologię militarną, która nawet po pewnym czasie może pozostać aktualna. Nawet porównując, jak często urządzenia z systemem Windows mogą zawieść, komputery Mac wyglądają na bardziej niezawodne w porównaniu z nimi. Chyba że wylejesz na niego kawę lub upuścisz go na test zderzeniowy.

2. Stabilność i aktualizacje systemu operacyjnego

5 rzeczy, które Mac jest lepszy od Windowsa

Chociaż pogląd, że komputery Mac są niewrażliwe na wirusy, został w dużej mierze obalony, zamiłowanie Apple do korzystania z własnych systemów jest nadal godne uwagi. Dzięki pełnej kontroli nad sprzętem i oprogramowaniem oraz ponieważ macOS jest systemem operacyjnym opartym na Uniksie, systemy operacyjne Apple oferują zwykle większe bezpieczeństwo i stabilność niż Windows.

Z osobistego doświadczenia Macbooka Air M1 , MacBook Pro M2 , podobnie jak Mac mini, największym problemem, który czasami mnie denerwował, były awarie aplikacji spowodowane nowym macOS, który wymaga aktualizacji. Jednak ten problem zwykle występuje tylko wtedy, gdy opóźniam aktualizację do nowego systemu operacyjnego. Ogólnie wszystko działa płynnie i bez nagłych awarii, restartów czy hamowania.

Ale w porównaniu z moim laptopem do gier z systemem Windows obraz jest zupełnie inny. Często pojawiają się tutaj losowe problemy, niektóre aplikacje nie działają poprawnie, wymagają odinstalowania i ponownego zainstalowania. System Windows stale wymaga drobnych aktualizacji, o których nic nie wiesz, co sprawia, że wyjesz.

3. Jasny, nowoczesny i jednocześnie przejrzysty interfejs

5 rzeczy, które Mac jest lepszy od Windowsa

Interfejs macOS jest prosty i przyjazny dla użytkownika. Osobiście doceniam Findera na macOS, a nawet Windows docenił jego zalety: Microsoft ulepszył Eksplorator plików, aby naśladować uproszczony i minimalistyczny projekt Findera. Jednak Finder wciąż wygrywa dzięki dobrze skoordynowanemu wyglądowi. Włączenie tagów na pasku bocznym Findera znacznie ułatwia znajdowanie plików, a opcja widoku galerii jest niezwykle przydatna do szybkiego przeglądania obrazów.

Interfejs macOS jest wydajny. Godną uwagi funkcją jest możliwość łatwego przeciągania i upuszczania plików na ikonę aplikacji, co wskazuje na zamiar otwarcia tych plików w aplikacji. Jest to szczególnie przydatne podczas edytowania niektórych obrazów w aplikacjach, takich jak Lightroom lub Photoshop.

Ponadto funkcja wyszukiwania Spotlight w systemie macOS przewyższa pasek wyszukiwania systemu Windows. Działa bez połączenia z Internetem, umożliwiając dokonywanie pomiarów lub przeliczanie walut nawet w trybie offline.

4. Niezawodny ekosystem, który pracuje dla Ciebie

5 rzeczy, które Mac jest lepszy od Windowsa

Kiedy po raz pierwszy zacząłem pracować z iOS i macOS, próbując jakoś połączyć to z moimi urządzeniami z Androidem i Windowsem, nienawidziłem ekosystemu Apple. Ponieważ ma na celu wciągnąć Cię do ich sieci i zmusić do przełączenia się na wszystkie ich urządzenia. Ale jeśli masz już Maca, dlaczego nie kupić iPhone'a, żeby wszystko działało idealnie i razem, jeśli po zakupie masz naprawdę niesamowite wrażenia?

Na przykład uniwersalny schowek. Ta funkcja umożliwia łatwe kopiowanie i wklejanie tekstu, plików, obrazów i filmów między urządzeniami. W mojej pracy to tylko znalezisko.

Podobnie możesz odbierać połączenia na swoim laptopie, smartwatchu, przesyłać pliki przez AirDrop między urządzeniami, przeglądać wszystkie notatki na swoich urządzeniach lub używać aparatu iPhone'a do nawiązywania połączeń wideo z komputera Mac.

5. Ekskluzywne programy

5 rzeczy, które Mac jest lepszy od Windowsa

Podczas gdy użytkownicy systemu Windows muszą kupić pakiet Office, masz już gotowe programy na komputerze Mac do prezentacji, arkuszy kalkulacyjnych, ogólnego zarządzania projektami, edycji wideo, tworzenia dzwonków lub muzyki iMovie i GarageBand. Masz również niedrogi program Preview, który jest o wiele kroków przed Windows i wszystkim, co konkurenci oferują na rynku. Możesz przeglądać dosłownie każdy plik, od PDF do innych formatów. Pozwala także na ich edycję, oznaczanie ich do notatek i eksportowanie ich jako innego typu pliku.

Nie mówimy teraz o grach, ponieważ to wciąż najsłabsza część Maca, ale tylko dlatego, że rozwijanie tak dużych projektów, jak Cyberpunk, jest bardzo drogie. Chociaż możliwości urządzeń na M1 i M2 mogą je wspierać, o czym świadczą amatorskie testy, w których wykorzystano do tego „kuli”.

Oczywiście wybierasz dokładnie to urządzenie, które jest dla Ciebie wygodniejsze i tańsze, aw tym artykule nie przeciągam Cię na „jasną” stronę Maca. Chociaż, jeśli i tak to zrobiłem, daj mi znać, jak się masz po zakupie i używaniu zupełnie nowego (lub używany MacBook ). Dla mnie te 5 punktów, a także możliwość pracy zdalnej z ładowania przez ponad 12 godzin, po prostu podbiły moje serce i pomogły w wyborze Maca.

I nie zapomnij zasubskrybować naszego Kanał telegramu , aby nie przegapić ciekawszych rzeczy.