iLounge | Artykuły | 💙 Porady | 5 ustawień aparatu iPhone, które poprawią Twoje filmy i zdjęcia
Artykuły i recenzje
Sophia Stark

Sophia Stark · 12/27/22

5 ustawień aparatu iPhone, które poprawią Twoje filmy i zdjęcia

Kręcenie treści na portale społecznościowe i reklama na telefon to już klasyka. Ale jeśli chcesz przenieść swoje zdjęcia i filmy na wyższy poziom, sprawdź 5 profesjonalnych lifehacków.5 ustawień aparatu iPhone, które poprawią Twoje filmy i zdjęcia

Nowoczesne obiektywy do aparatów nadal są najlepszą opcją do fotografowania, ale wraz z ewolucją smartfonów coraz więcej profesjonalistów jest skłonnych zaufać iPhone'owi do nagrywania filmów do swoich blogów, a nawet reklam.

Plusy przemawiające za iPhonem są oczywiste: smartfon zajmuje niewiele miejsca, możliwości aparatu wystarczają do wysokiej jakości treści w sieciach społecznościowych, a import zdjęć i filmów nie wymaga zewnętrznych aplikacji ani urządzeń peryferyjnych. W związku z tym możesz wykonać sesję zdjęciową telefonem w kilka minut, szybko wszystko przetworzyć w standardowej aplikacji i opublikować.

Nie pójdziemy cyklicznie w żetony na inscenizację, projekt oświetlenia czy dobór tła. Oto 5 naprawdę przydatnych życiowych hacków w ustawieniach Twojego iPhone'a, które sprawią, że Twoje zdjęcia i filmy będą lepsze i łatwiejsze w obróbce.

1. Dobór wskaźników

5 ustawień aparatu iPhone'a, które poprawią Twoje filmy i zdjęcia

Standardowe proporcje dla iPhone'ów to 4:3. Świetnie nadaje się do postów na Instagram, Tumblr, Pinterest, Twitter, ale do Stories czy TikTok potrzebujemy 16:9. Idąc do aparatu, przełącz się na ten format robienia zdjęć, dotykając strzałki u góry. W ten sposób nie będziesz musiał przycinać każdego ujęcia i martwić się o przycięte krawędzie podczas publikowania relacji lub rajdów. Odpowiednie proporcje to podstawa dobrych ujęć.

2. Apple ProRAW i ProRes

Apple nie na próżno skupiło się na tych formatach. Zdjęcia wykonane za pomocą ProRAW zachowują swoje oryginalne dane i można je edytować tak samo, jak te zrobione profesjonalnym aparatem. Włącz ten tryb, gdy masz już ustawioną kompozycję i jesteś gotowy do ostatniego zdjęcia.

Apple ProRAW i ProRes

Bardzo ważne jest, aby wykonać co najmniej jeden ProRAW w serii zdjęć, aby w przypadku ciemnych lub prześwietlonych zdjęć można było poprawić zdjęcie bez wpływu na jego jakość.

3. Makro kontrolne

5 ustawień aparatu iPhone'a, które poprawią Twoje filmy i zdjęcia

Wielu użytkowników przechodzi na iPhone'a 13 Pro | iPhone'a 14 Pro a starsze modele były przerażone, gdy ich smartfon nagle przechodził w tryb makro podczas robienia zdjęcia i psuł jakość zdjęcia lub filmu. Automatyczne przejście może rzeczywiście stanowić problem, więc pamiętaj o włączeniu ikony, aby wyłączyć i włączyć makra.

4. Obsługa jest teraz łatwiejsza

Kiedy robisz serię zdjęć, bardzo często musisz je przetwarzać w tych samych krokach, co pierwsze zdjęcie. Oczywiście wyłączając korektę drobnych detali (usuwanie obiektów, zmiana perspektywy itp.). W nowej aktualizacji iOS 16.2 dostępna jest opcja skopiowania ustawień wprowadzonych dla pierwszej migawki i wklejenia ich do następnej. W ten sposób zaoszczędzisz swój czas.

Przetwarzanie jest teraz łatwiejsze

5. Nie przeciążaj

Nie musisz nagrywać filmów 4K lub ProRes w Stories lub TikTok. Media społecznościowe kompresują jakość, więc profesjonalne zdjęcia zrobione aparatami za 5 000 USD mogą wyglądać gorzej niż zdjęcia zrobione iPhonem XR. Jeśli chcesz poprawić jakość, wybierz odpowiedni współczynnik proporcji, format i rozdzielczość.

  • Na bębny i historie — 16:9, 1080p, 60 kl./s;
  • W przypadku zdjęć - wyłącz Live, ustaw efekt lustra i „Tryb wysokiej wydajności”.

Nie przeciążaj

Jeśli potrzebujesz wideo na inne platformy, najpierw zapoznaj się z obsługiwanymi i pożądanymi formatami z rozdzielczością.