iLounge | Artykuły | 💙 Porady | 4 sposoby na znalezienie satelitów Starlink na niebie
Artykuły i recenzje
Sophia Stark

Sophia Stark · 12/06/22

4 sposoby na znalezienie satelitów Starlink na niebie

Dziś każdy może zobaczyć satelity Starlink na niebie, a oto jak to zrobić.4 sposoby na znalezienie satelitów Starlink na niebie

Satelity Starlink to zaawansowany sprzęt, który obecnie wykonuje ważną pracę komunikacyjną na linii frontu, podczas przerw w dostawach prądu w miastach i dla tych części Ukrainy, które właśnie zostały wyzwolone od najeźdźców. Po raz pierwszy wystrzelony na orbitę w 2019 roku, SpaceX wystrzelił już ponad 2000 satelitów, które można zobaczyć na niebie.

Istnieje kilka zasobów online, które pomogą Ci śledzić ruch satelitów i oglądać je w czasie rzeczywistym. Większość z nich jest bezpłatna, więc oglądanie satelitów nie będzie trudne.

1. Znajdź aplikację Starlink

Znajdź aplikację Starlink

Możesz w nim zobaczyć analizę według lokalizacji, która wyjaśni, czy możesz zainstalować Starlinks i jakie będzie połączenie. W zakładce Mapa na żywo możesz zobaczyć ruch satelitów w czasie rzeczywistym. Projekt oczywiście nie jest najlepszy, ale aplikacja spełnia swoją funkcję.

Aplikacja jest bezpłatna i dostępna na iPhone'a w App Store. Ponadto aplikacja istnieje wersja internetowa, której nie trzeba pobierać: wystarczy otworzyć stronę i zobaczyć, gdzie są teraz satelity.

2. Aplikacja do śledzenia satelitów

4 sposoby na znalezienie satelitów Starlink na niebie

Miesiąc aplikacja daje darmową subskrypcję, po tym okresie zostanie wycofana za $0.43/miesiąc ale warto. Tutaj możesz przeglądać satelity w czasie rzeczywistym, wyszukiwać informacje historyczne, przeglądać modele satelitów i, kierując aparat na niebo, badać położenie ciał na niebie.

Bardzo ładny design i funkcjonalność, w której można tkwić godzinami. Dla miłośnika tematu kosmosu najlepszą rzeczą jest wolna minuta.

3. Witryna z mapą satelitarną

4 sposoby na znalezienie satelitów Starlink na niebie

Na bezpłatnej stronie internetowej jest mapa całej Ziemi z rozsianymi po niej satelitami Starlink. Możesz zobaczyć zasięg lotu i ruch tych małych kropek w czasie rzeczywistym, co jest również bardzo lepkie.

Poniżej znajduje się licznik satelitów, więc jeśli pojawią się nowe, będziesz jednym z pierwszych, którzy się o tym dowiedzą. Strona jest całkowicie darmowa.

4. Witryna james.darpinian

4 sposoby na znalezienie satelitów Starlink na niebie

Jest również ta witryna została stworzona przez Jamesa Darpiniana, grafika Google i inżyniera wizji komputerowej. Na stronie Darpinian możesz udostępnić swojej przeglądarce swoją lokalizację. W ten sposób zobaczysz pinezkę na mapie po lewej stronie ekranu. Po prawej stronie zobaczysz film przedstawiający niebo w Twojej lokalizacji.

Na filmie (który wydaje się być Google Map Street View, ale jest skierowany w górę), możesz zobaczyć aktualnie widoczną konstelację i ścieżkę najbliższych satelitów Starlink. Możesz przełączać się między różnymi godzinami oglądania i zaplanować przypomnienie, aby wyjść na zewnątrz i wyszukać satelity Starlink.

Co ciekawe, satelity Starlink często wypadają z orbity z powodu burz geomagnetycznych, więc firma musi je wymieniać na nowe. Po wystrzeleniu satelity ustawiają się w linii, więc jeśli zauważysz na niebie poruszający się pasek małych gwiazdek, to nie są to kosmici :) po wejściu satelitów na swoją orbitę opuszczają linię i zaczynają poruszać się samodzielnie .

Żadna z tych witryn nie jest własnością Elona Muska ani nie jest powiązana ze SpaceX. O ile nam wiadomo.