iLounge | Artykuły | 💙 Ciekawe artykuły | 15 prostych wskazówek, jak oszczędzać energię elektryczną
Artykuły i recenzje
Sophia Stark

Sophia Stark · 10/20/22

15 prostych wskazówek, jak oszczędzać energię elektryczną

Zebraliśmy 15 wskazówek, jak oszczędzać energię elektryczną i pieniądze.15 prostych wskazówek, jak oszczędzać energię elektryczną

Oszczędzanie to zawsze dobry sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Ale teraz kwestia tego staje się krytyczna, ponieważ na Ukrainie system sieci energetycznej został uszkodzony w wyniku uderzeń wroga. Dlatego zdecydowaliśmy się odejść od motywu iPhone i podaj kilka praktycznych wskazówek, jak prawidłowo oszczędzać energię elektryczną, aby nie czuć się ograniczonym.

1. Użyj zimnego prania

15 prostych wskazówek, jak oszczędzać energię elektryczną

Około 80% energii zużywanej podczas prania jest wykorzystywane do podgrzewania wody, a nie do obsługi zmywarki lub pralki. Dlatego możesz użyć life hacka z zimnym praniem, jeśli to konieczne, wstępnie nasączając bardzo brudne rzeczy w proszku do prania.

Całkiem możliwe jest użycie 30 stopni do mycia i 50 stopni do naczyń. Pomoże Ci to zaoszczędzić pieniądze.

2. Wymień żarówki na diody LED

15 prostych wskazówek, jak oszczędzać energię elektryczną

Żarówki LED są znacznie bardziej energooszczędne od konwencjonalnych. Kosztują trochę więcej, ale 80-90% zaoszczędzonej energii jest tego warte, a żarówki LED mogą działać nawet 10 razy dłużej. Dlatego ich koszt jest w pełni uzasadniony.

Wymiana tradycyjnych żarówek na żarówki LED a inteligentne żarówki z zegarem mogą pomóc w oszczędzaniu energii elektrycznej.

3. Zamknij lodówkę

15 prostych wskazówek, jak oszczędzać energię elektryczną

Może to zabrzmieć śmiesznie, ale nasi rodzice coś wiedzieli, kiedy kazali nam zamknąć drzwi lodówki, żeby nie wydawać dodatkowych pieniędzy. Ponieważ lodówka pracuje cały dzień, zużywa większość energii w domu. Dlatego dobrze byłoby ustawić go w optymalny tryb, aby utrzymać zimno i starać się nie otwierać go ponownie bez powodu.

Ponadto zalecamy sprawdzenie gumek na drzwiach, powinny się szczelnie zamykać. Warto też wziąć pod uwagę, że pełna lodówka magazynuje więcej energii niż pusta.

4. Pełny czajnik

15 prostych wskazówek, jak oszczędzać energię elektryczną

Założę się, że nie wypijesz za jednym razem całego garnka gorącej wody. Ale z jakiegoś powodu wpisujesz to całkowicie. Pełny czajnik wymaga więcej czasu na nagrzanie, a jednocześnie więcej energii elektrycznej. Również kilkukrotne przegotowanie wody może przyczynić się do pojawienia się złośliwych guzów, dlatego warto ponownie rozważyć tę kwestię i spróbować napełnić czajnik do połowy, aby wypić całą wodę na raz.

5. Zastanów się nad czasem

Są pewne godziny, kiedy prąd jest droższy. Są to okresy „szczytu”, kiedy sieć jest mocno obciążona. Dlatego lepiej zaplanować swój dzień w taki sposób, aby w tym czasie zużywać jak najmniej energii.

Pory szczytu w celu ograniczenia zużycia energii elektrycznej:

  • Rano: od 6:00 do 9:00
  • Wieczór: od 17:00 do 23:00

W międzyczasie korzystanie z urządzeń elektrycznych jest tańsze. Dlatego możesz wziąć to pod uwagę i zaplanować pranie, na przykład o 2:00.

6. Zaopatrz się w banki mocy

15 prostych wskazówek, jak oszczędzać energię elektryczną

Dobry bank energii może pomóc Ci oszczędzać, a także mądrze korzystać z energii elektrycznej, dopóki system na Ukrainie nie zostanie utworzony. W nocy ładuję swoje 40 000 mAh, a następnie używam go do zasilania laptopa, telefonów, słuchawek i innych urządzeń peryferyjnych przez cały dzień.

Dzięki temu w godzinach szczytu zużycie energii ode mnie jest minimalne, ale nie ograniczam się w korzystaniu z gadżetów. Przy okazji, jeśli kupisz fajną stację ładującą z portami na klasyczną europejską wtyczkę, możesz korzystać z innych urządzeń z power banku.

7. Urządzenia energooszczędne

Jeśli to możliwe, kup sprzęt, który wytrzyma dłużej na zasilaniu bateryjnym i używaj go. Dotyczy to nie tylko lodówek, pralek, żelazek, ale także innego sprzętu – np. MacBook na M1 może pracować do jednego dnia bez ładowania, nowy iPhone 14 Pro Max także bardziej energooszczędny niż stary model.

8. Użyj trybów oszczędzania energii

15 prostych wskazówek, jak oszczędzać energię elektryczną

Jeśli Twój iPhone, Mac lub telefon z Androidem szybko się wyczerpie, użyj trybu oszczędzania energii, gdy tylko poziom naładowania osiągnie 50%. Dzięki temu zaoszczędzisz dużo energii, a także pozwolisz dłużej korzystać z urządzeń.

9. Kuchenka mikrofalowa to wszystko

15 prostych wskazówek, jak oszczędzać energię elektryczną

Mikrofale to kolejny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Dlatego lepiej używać go do podgrzewania naczyń lub gotowania. Jeśli nie masz jeszcze kuchenki mikrofalowej, nadszedł czas, aby rozważyć zakup. Najważniejsze jest, aby wybrać odpowiedni model o dobrej efektywności energetycznej.

10. Ceramika i szkło

Jeśli do gotowania w piekarniku używasz naczyń ceramicznych lub szklanych, żywność będzie szybciej się gotowała. Dzieje się tak, ponieważ materiały lepiej zatrzymują ciepło. Również przed gotowaniem ziemniaków lub mięsa w piekarniku spróbuj je ugotować. Dzięki temu ich przyrumienienie w piekarniku zajmie mniej czasu.

Ponadto, jeśli gotujesz w piekarniku duży kawałek mięsa lub całego kurczaka, lepiej pokrój go na kawałki i przykryj folią. W ten sposób będą gotowe szybciej, a zaoszczędzisz trochę energii elektrycznej.

Kolejny lifehack dotyczący materiałów - patelnie z miedzianym dnem nagrzewają się lepiej niż te wykonane ze stali nierdzewnej. Jeśli myślisz o zakupie nowego, możesz wziąć ten fakt pod uwagę.

11. Wyczyść naczynia kuchenne

15 prostych wskazówek, jak oszczędzać energię elektryczną

Nagromadzenie się na patelniach lub garnkach powoduje, że długo się nagrzewają. Dlatego konieczne jest czyszczenie go specjalnymi środkami, aby naczynia służyły długo i regularnie. Ponadto jest to kwestia higieny, ponieważ podczas nalotu mogą żyć i rozwijać się różne bakterie.

Podczas ręcznego mycia naczyń lepiej jest użyć miski, aby zaoszczędzić wodę.

12. Uruchom pranie w określone dni

Moja mama ciągle narzekała na wysokie rachunki za prąd, dopóki nie udało nam się ograniczyć korzystania z pralki do dwóch razy w tygodniu zamiast codziennie.

Zaplanowane pranie to dobry ruch oszczędnościowy, jeśli mieszkasz sam. Możesz zaplanować i oddzielić pranie bielizny i koloru, aby zaoszczędzić na wodzie i elektryczności.

13. Oszczędzanie w łazience

15 prostych wskazówek, jak oszczędzać energię elektryczną

W łazience możesz zaoszczędzić na zużyciu ciepłej wody, jeśli nauczysz się brać prysznic kontrastowy na zegarze. Pomoże to nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale także będzie dobre dla twojego zdrowia. Oczywiście nie oznacza to, że musisz całkowicie umyć się w trzy minuty, ale możesz skrócić zużycie do 10-15 minut i trochę zmniejszyć ilość gorącej wody.

Dodatkowo warto przyjrzeć się starym detalom: beczce spustowej, kranom, syfonowi i rurom. Jeśli przeciekają, warto wymienić je na nowe, które nie będą marnować pieniędzy. Wymiana jednej części beczki spustowej na 50 UAH zaoszczędziła mi nawet 100 UAH miesięcznie, więc nie lekceważ takich drobiazgów.

14. Używaj żarówek na czujnikach i bateriach

Małe lampki na baterie mogą być stosowane w łazience lub sypialni, gdzie dużo światła nie jest szczególnie potrzebne. Istnieje wiele kompaktowych i niedrogich lamp, które są wyposażone w czujniki ruchu, działają na zegarze i mogą działać do 6 miesięcy na dwóch bateriach.

Świetnie pomagają oszczędzać energię elektryczną i zabezpieczają przed selektywnymi przerwami w dostawie prądu. Możesz także zajrzeć do inteligentnych żarówek i skonfigurować automatyzację HomeKit, aby zaoszczędzić pieniądze.

15. Wyłącz światła

15 prostych wskazówek, jak oszczędzać energię elektryczną

Banalne, ale warto poświęcić temu więcej uwagi. Naucz się wyłączać światła, kiedy ich nie potrzebujesz. Na przykład, gdy wieczorem rozmawiasz przez telefon lub wychodzisz z pokoju, graj na komputerze. Oszczędności zaczynają się od tych prostych rzeczy, ale zdziwiłbyś się, ile możesz zaoszczędzić, jeśli po prostu nauczysz się włączać wyłącznik we właściwym czasie.

Są to dość proste wskazówki, ale razem wzięte mogą pomóc zaoszczędzić światło, a tym samym pomóc technikom zmniejszyć przeciążenie sieci w celu szybszej naprawy uszkodzeń. Dlatego jeśli jest taka możliwość, warto posłuchać i wziąć pod uwagę przynajmniej pięć z tych wskazówek. Dzięki temu będziesz już płacić za prąd o 10% mniej.