iLounge | Artykuły | 💙 Ciekawe artykuły | 12 ogłoszeń pokazanych na Google I/O 2023
Artykuły i recenzje
Sophia Stark

Sophia Stark · 05/11/23

12 ogłoszeń pokazanych na Google I/O 2023

Firma Google zorganizowała doroczną konferencję I/O, ogłaszając wiele aktualizacji i nowych funkcji swoich produktów. Zebraliśmy wszystkie najciekawsze.12 ogłoszeń pokazanych na Google I/O 2023

Google I/O to coroczna konferencja programistów organizowana przez Google, podczas której firma ogłasza nowe produkty, usługi, aktualizacje oprogramowania i postęp technologiczny. Jest to również platforma dla programistów do nauki, komunikacji i współpracy między sobą.

Coś jak WWDC, ale tylko od programistów Google. W tym roku zaprezentowano na niej całkiem sporo ciekawych rzeczy, a sama konferencja trwała dwie godziny. Sieci zdążyła już zażartować, że samo słowo sztuczna inteligencja padło cały czas ponad 143 razy. To w dużej mierze oddaje to, co było kluczowym momentem konferencji.

Postanowiliśmy zebrać wszystkie najciekawsze rzeczy, aby nie przegapić ważnych ogłoszeń.

1. Zaktualizuj Mapy Google

12 ogłoszeń pokazanych na Google I/O 2023

Gigant technologiczny zaprezentował nową funkcję „Immersive View for Routes”, która gromadzi ważne informacje, takie jak symulacje ruchu, ścieżki rowerowe, parkingi i inne dla użytkowników w określonych miastach.

2.PaLM2

PaLM 2 to najnowszy duży model językowy Google, obsługujący zaktualizowane narzędzie do czatu Bard, aby konkurować z ChatGPT OpenAI. PaLM 2 ma również ulepszoną obsługę pisania i debugowania kodu.

3. Ulepsz AI Barda

12 ogłoszeń pokazanych na Google I/O 2023

Google usunął listę oczekujących na Bard, udostępniając ją w ponad 180 krajach i terytoriach w języku angielskim. Nowe aktualizacje obejmują obsługę języka japońskiego i koreańskiego, a także możliwość wyświetlania przez Bard obrazów w swoich odpowiedziach. Google nawiązał współpracę z Adobe, aby stworzyć piękne i realistyczne zdjęcia z Bardem.

4. Zaktualizowany obszar roboczy

Zaktualizowany obszar roboczy

Google Workspace otrzymuje aktualizacje, które czynią go inteligentniejszym, na przykład automatyczne tworzenie tabel w Arkuszach oraz tworzenie obrazów w Prezentacjach i Meet. Sztuczna inteligencja może również tworzyć niestandardowe tła dla Google Meet.

5. Nowość w wyszukiwarce Google

Nowość w wyszukiwarce Google

Google eksperymentuje z trybem konwersacyjnym opartym na sztucznej inteligencji, który sugeruje kolejne kroki wyszukiwania i dostarcza informacji kontekstowych wraz z linkami do głębszej eksploracji. Google wprowadził również filtr „Perspektywy”, który pojawi się u góry niektórych wyników wyszukiwania i pozwoli użytkownikom znaleźć posty na forach dyskusyjnych, stronach z pytaniami i odpowiedziami oraz platformach społecznościowych.

Ponadto aktualizacja wyszukiwania obejmie znaczną aktualizację systemów, które teraz będą działać w oparciu o chat bota ChatGPT. Google uruchomi ją najpierw w Stanach Zjednoczonych, a następnie rozszerzy działalność na inne kraje. System będzie mógł analizować zapytania wpisane w wyszukiwarce i udzielić Ci trafnych odpowiedzi, tak jakbyś komunikował się z chatbotem.

Ogromny wpływ będą miały media społecznościowe. Na przykład, jeśli chcesz zobaczyć recenzje butów (w filmie), zaoferowane zostaną krótkie recenzje w Shorts lub TikTok. Jeśli chcesz znaleźć plan treningowy, system nie tylko prześle Ci film od blogera, ale także opisze ten plan.

6. Przywitaj się z Sidekickiem

Witaj pomocniku

Dokumenty Google mają nowe narzędzie o nazwie Sidekick, które odczytuje i przetwarza cały dokument, dostarczając sugestie kontekstowe za pomocą wbudowanych funkcji sztucznej inteligencji.

7. Nowy Pixel 7a

Nowy Pixel 7a

Google Pixel 7a trafi do sprzedaży 11 maja za 100 USD mniej niż Pixel 7 za 499 USD. Podobnie jak Pixel 6a, ma 6,1-calowy ekran w porównaniu do 6,4-calowego Pixela 7.

Jeśli chodzi o aparat, ma on nieco większą gęstość pikseli, ale jakość zdjęć nie ustępuje 7 Pro. Nowy chip umożliwia takie funkcje, jak Face Unblur i Super Res Zoom.

8. Wiatr w plecy projektu Google

Google Project Tailwind to obsługiwane przez sztuczną inteligencję narzędzie do notatników, które służy do przechwytywania dowolnych wpisów użytkownika oraz automatycznego ich porządkowania i podsumowywania. Narzędzie jest dostępne za pośrednictwem Labs, zaktualizowanego centrum Google dla produktów eksperymentalnych.

Oto jak to działa: użytkownicy wybierają pliki z Dysku Google, a następnie Project Tailwind tworzy prywatny model sztucznej inteligencji z doświadczeniem w pracy z tymi informacjami, a także spersonalizowany interfejs ułatwiający przeglądanie notatek i dokumentów.

9. Tapety zaprojektowane przez sztuczną inteligencję dla Ciebie

Tapety zaprojektowane przez sztuczną inteligencję dla Ciebie

Tej jesieni Google wyda narzędzie, które pozwoli użytkownikom Androida odpowiadać na sugestie dotyczące Pixela 7, aby uzyskać unikalne tapety na urządzenie. Ta funkcja użyje modeli zamiany tekstu na obraz Google, aby utworzyć nową oryginalną tapetę, a paleta kolorów Twojego systemu Android automatycznie dopasuje się do wybranej tapety.

10. Składany telefon Google Pixel Fold

Składany telefon Google Pixel Fold

Jedną z wielkich zapowiedzi, które widzieliśmy już 4 maja, jest składany telefon Pixel. Jak się okazało, firma pracowała nad nim przez pięć lat.

 • Składany projekt
 • Ekran wewnętrzny 7,6 cala
 • Stopień wodoodporności IPX8
 • Tylny aparat Selfie z 48-megapikselowym aparatem głównym
 • Super Res Zoom z 5-krotnym zoomem optycznym
 • Prawdziwe odcienie, zdjęcia nocne i zdjęcia portretowe
 • 10-bitowe wideo HDR
 • Magiczna gumka i rozmycie zdjęć w Zdjęciach Google
 • Tryb stacjonarny do użytku bez użycia rąk
 • Tryb astrofotografii
 • Tryb tłumacza na dwa ekrany (wkrótce w Androidzie 14)
 • 1800 USD (USA)

11. Projekt Starline

Projekt Starline

Firma Google zaprezentowała najnowszy prototyp swojego projektu Starline, kabinę do wideokonferencji 3D z drastyczną redukcją sprzętu: zaledwie „kilka” kamer i sztuczna inteligencja generują atrakcyjny obraz 3D.

Rozmiar zmniejszył się „od budki restauracyjnej do telewizora z płaskim ekranem”. T-Mobile, Salesforce i WeWork testują najnowszy prototyp. Żadne szczegóły dotyczące czasu i ceny nie są zgłaszane. Produkt jest przeznaczony do pracy zdalnej, a starszy wiceprezes Salesforce, Andy White, twierdzi, że ma potencjał do tworzenia autentycznych i wciągających połączeń, które sprzyjają głębszym relacjom z pracownikami i klientami.

12. Tłumacz uniwersalny

Google zaprezentowało usługę tłumaczeniową na I/O, która tłumaczy filmy na nowy język poprzez synchronizację ust mówcy ze słowami. Spółka dostrzega możliwość nadużyć i podejmuje działania, aby im zapobiegać.

Eksperymentalna usługa bierze wideo, dokonuje transkrypcji mowy, tłumaczy ją, odtwarza mowę w tym języku, a następnie edytuje wideo, aby usta mówiącego lepiej pasowały do nowego dźwięku. Korzyści są oczywiste, ale są też zagrożenia. Firma pracuje nad stworzeniem znaku wodnego, aby zapobiec niewłaściwemu wykorzystaniu wyników i zapewnić dostęp do nich tylko autoryzowanym partnerom.

Konferencja Google I/O była wypełniona ekscytującymi aktualizacjami i nowymi funkcjami, dając użytkownikom nowe sposoby interakcji z ich produktami. Od udoskonalania pakietu Workspace po tryb konwersacyjny oparty na sztucznej inteligencji i wprowadzenie zaktualizowanej wyszukiwarki — Google nieustannie ewoluuje i wprowadza innowacje.