iLounge | Artykuły | 💙 Porady | 10 sztuczek aplikacji Freeform
Artykuły i recenzje
Polina Harchenko

Polina Harchenko · 11/18/22

10 sztuczek aplikacji Freeform

Zebraliśmy 10 fajnych rzeczy, które możesz robić we Freeform na iPhonie lub iPad.10 sztuczek aplikacji Freeform

Firma Apple zaprezentowała nową aplikację Freeform do burzy mózgów, szkicowania i współpracy przy projektach. Program może działać zarówno na iOS 16.2 na iPhone, jak i iPadOS 16.2 na iPad. Oto 10 przydatnych narzędzi, z których możesz korzystać podczas pracy we Freeform.

1. Kształty

10 przydatnych narzędzi w aplikacji Freeform

Program Freeform zapewnia dostęp do setek wstępnie zaprojektowanych kształtów w następujących segmentach: Podstawowe, Geometria, Przedmioty, Zwierzęta, Jedzenie, Natura, Symbole, Edukacja, Sztuka, Nauka, Ludzie, Miejsca, Zawody, Transport, Praca, Dekoracje.

Używając określonego kształtu, możesz układać kilka kształtów jeden na drugim za pomocą warstw, zmieniać kolory, rysować na nich, zmieniać ich rozmiar za pomocą gestów przeciągania, segmentować ich części składowe i zarządzać projektem. Ponadto możesz dodawać różne obramowania, grupować je razem, dostosowywać krycie i ogromną liczbę technik pracy z kształtami w projektach.

2. Obrazy, skany i dokumenty

10 przydatnych narzędzi w aplikacji Freeform

Aplikacja Freeform obsługuje wszystkie typy dokumentów. Użytkownik może dodawać zdjęcia i filmy bezpośrednio z rolki aparatu w aplikacji Zdjęcia lub robić zdjęcia za pomocą iPhone'a lub iPada.

„Zdjęcia” i filmy, które mają zostać dodane do projektu, można zmieniać za pomocą gestów przeciągania i upuszczania. Ponadto istnieje możliwość przycinania, przeglądania w całości i nakładania na inne obrazy lub kształty.

Użytkownik może skanować dokumenty za pomocą aparatu iPhone’a/iPada w kolorze lub w czerni i bieli, dodawać różne dokumenty z iCloud Drive i dodawać dowolne łącza z Safari. Łącza i pliki pojawiają się jako małe kafelki przypominające karty, a także można je zmieniać na kanwie za pomocą gestów przeciągania i upuszczania oraz nakładać na kształty, obrazy i inne pliki, aby wizualnie wyświetlić podgląd dodanych dokumentów.

3. Rzep

10 przydatnych narzędzi w aplikacji Freeform

Dzięki aplikacji Freeform możesz dodawać cyfrowe notatki lub naklejki. Naklejki są w zasadzie takie same jak w aplikacji Stickies dostępnej na Macu. W Freeform możesz zmienić kolor naklejek, wybierając jedną z siedmiu i dodając tekst.

Na „iPadzie” z Apple Pencil możesz pisać bezpośrednio na jednej z naklejek. Ale jeśli używasz tekstu maszynowego, dostępne są również różne opcje formatowania (pogrubienie, wypunktowane listy, rozmiary czcionek itp.).

4. Wstaw tekst

10 przydatnych narzędzi w aplikacji Freeform

Korzystając z pola tekstowego, dowolny wpisany tekst można wstawić w dowolnym miejscu na kanwie Freeform. Tekst może być tak długi lub tak krótki, jak chcesz. Ponadto dostępne są wszystkie standardowe opcje formatowania umożliwiające zmianę czcionki, koloru, rozmiaru i wyrównania, a także dodawanie stylów (pogrubienie i podkreślenie).

5. Narzędzia do rysowania

10 przydatnych narzędzi w aplikacji Freeform

Freeform zawiera ten sam zestaw narzędzi do rysowania, co aplikacja Markup. Tutaj możesz rysować palcem na „iPhonie” lub iPadzie za pomocą „Apple Pencil”. Do wyboru są pisaki, markery i kredki, wszystkie z regulacją krycia, koloru i grubości linii.

Ponadto możesz uzyskać dostęp do narzędzia do wymazywania, narzędzia do zaznaczania elementów na płótnie oraz narzędzia do wypełniania lassem.

6. Kolory

10 przydatnych narzędzi w aplikacji Freeform

Aplikacja Freeform obsługuje ogromną liczbę kolorów. Możesz wybrać zwykły kolor z siatki, wybrać kolor z interfejsu widma za pomocą suwaków lub ręcznie wprowadzić kody kolorów dla określonego odcienia. Ulubione kolory są ustawione na dole interfejsu, możesz także ustawić przezroczystość dla dowolnego koloru. A narzędzie Kroplomierz pozwoli ci wybrać dowolny kolor, który jest już na płótnie.

7. Przesuwanie obiektu

10 przydatnych narzędzi w aplikacji Freeform

Każdy obiekt w dokumencie Freeform można szybko zmienić i zmienić jego rozmiar za pomocą gestów przeciągania i upuszczania. Kliknięcie otworzy interfejs, w którym możesz wysłać obiekt z tyłu lub z przodu w celu nałożenia.

Obiekty można blokować w miejscu, duplikować, a także ograniczać ich proporcje.

8. Zarządzanie plikami

10 przydatnych narzędzi w aplikacji Freeform

Plansze, na których wykonywany jest robot, można zapisać jako dokument PDF lub wydrukować. Możesz także zapisać je w aplikacjach takich jak Pliki i Dropbox. Ponadto możesz wysyłać e-maile, wiadomości tekstowe i udostępniać linki do tablic innym osobom.

9. Para desek

10 przydatnych narzędzi w aplikacji Freeform

W aplikacji Freeform możesz tworzyć wiele tablic, które można wyświetlać jako ikony lub listę i sortować na różne sposoby (nazwa, data itp.). Ponadto istnieją osobne sekcje, w których wyświetlane są ostatnie, udostępnione i ulubione tablice.

10. Wspólna praca

10 przydatnych narzędzi w aplikacji Freeform

Freeform został zaprojektowany jako narzędzie do współpracy. W ten sposób możesz udostępniać tablice Freeform innym użytkownikom iPhone'a lub iPada w aplikacji. Wszyscy członkowie tablicy Freeform mogą współpracować na tej samej tablicy, dodając obrazy, tekst, linki i nie tylko.

Zmiany, które zostały już wprowadzone na tablicy Freeform, są synchronizowane ze wszystkimi użytkownikami w czasie rzeczywistym.