iLounge | Artykuły | 💙 Ciekawe artykuły | 10 nowych funkcji w iOS 16
Artykuły i recenzje
Polina Harchenko

Polina Harchenko · 10/04/22

10 nowych funkcji w iOS 16

Zaokrągliliśmy 10 nowych opcji, które powinny pojawić się w tegorocznej aktualizacji iOS 16.10 nowych funkcji w iOS 16

Nie tak dawno temu ukazała się aktualizacja iOS 16, która zawiera szereg nowych funkcji i możliwości. Ale w nadchodzących miesiącach powinna pojawić się kolejna nowa aktualizacja. Większość opcji jest częścią iOS 16.1, który wciąż jest w fazie testów beta. Zaokrągliliśmy możliwe opcje, które powinny pojawić się w iOS 16.1.

1. Wspólna biblioteka zdjęć iCloud

10 nowych funkcji w iOS 16

Opcja udostępniania zdjęć iCloud ułatwia udostępnianie zdjęć rodzinie, bliskim lub znajomym. Funkcja zapewnia możliwość udostępniania zdjęć w aplikacji Zdjęcia jednocześnie 5 użytkownikom. Co więcej, każdy z nich może usuwać, edytować lub dodawać materiał zdjęciowy we współdzielonej bibliotece dostępnej przez iCloud.

2. Rozszerzenie aktywności na żywo dla aplikacji

10 nowych funkcji w iOS 16

Apple rozszerzy funkcjonalność Live Activity w iOS 16.1, a teraz będzie dostępna dla programów innych firm. Przypomnij sobie, że aktywność na żywo wyświetla dane aplikacji w czasie rzeczywistym.

Animacje aplikacji pojawiają się u dołu ekranu na iPhonie 13 i starszym oraz iPhonie 14 i iPhonie 14 Plus. Na iPhonie 14 Pro i iPhonie 14 Pro Max akcja dzieje się na Dynamic Island, gdy urządzenie jest odblokowane. Lub na ekranie blokady, gdy iPhone jest zablokowany lub zawsze włączony.

Gdy aktualizacja iOS 16.1 stanie się publiczna, programiści będą mogli przesyłać aplikacje z Live Activity do App Store.

3. Połączenie alarmowe

10 nowych funkcji w iOS 16

Cztery modele iPhone'a 14 zawierają satelitarne połączenia alarmowe. Ta opcja ma zostać uruchomiona w listopadzie i będzie dostępna tylko w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Satellite Emergency umożliwia iPhone'owi 14 bezpośrednie połączenie z satelitą. Użytkownik może wysyłać wiadomości tekstowe do służb ratunkowych, gdy nie jest to możliwe przy użyciu sieci komórkowej lub Wi-Fi. Usługa nie będzie pobierana przez pierwsze dwa lata.

Apple twierdzi, że w idealnych warunkach wysłanie wiadomości przez satelitę może zająć 15 sekund, w trudniejszych nawet minutę.

4. Klasyczna aplikacja Apple Music

10 nowych funkcji w iOS 16

Apple przygotowuje się do uruchomienia aplikacji Apple Music Classical. To nowy specjalny program muzyki klasycznej. Przypomnijmy, że wcześniej firma kupiła serwis muzyki klasycznej Primephonic. Mianowicie na jej podstawie Apple planuje uruchomić program, w którym cała muzyka klasyczna będzie zbierana z interfejsem użytkownika Primephonic i kombinacją dodatkowych opcji.

5. Funkcja ładowania czystej energii

10 nowych funkcji w iOS 16

Aktualizacja oprogramowania iOS 16.1 będzie zawierała nową funkcję Clean Energy Charging. Został zaprojektowany w celu zmniejszenia śladu węglowego iPhone'a. Stanie się to dzięki zoptymalizowanemu czasowi ładowania. Oznacza to, że sieć elektryczna korzysta z czystego źródła energii. Ale ta opcja będzie dostępna wyłącznie w USA.

6. Apple Fitness+ bez Apple Watch

10 nowych funkcji w iOS 16

Z Apple Fitness+ można teraz korzystać bez zegarka Apple Watch. Należy jednak pamiętać, że bez smartwatcha użytkownik nie będzie mógł zobaczyć niektórych informacji, takich jak: tętno czy spalone kalorie podczas treningu.

7. Dowolna aplikacja

10 nowych funkcji w iOS 16

Apple ogłosiło, że przygotowuje program do tworzenia tablic cyfrowych o nazwie Freeform. Będzie to rodzaj elastycznego płótna, na którym użytkownicy będą mogli pisać notatki, udostępniać zdjęcia i dyskutować o czymś w jednym miejscu. Dodatkowo aplikacja będzie w pełni obsługiwać Apple Pencil. Freeform będzie mógł zezwolić na FaceTime i zobaczyć wiadomości od innych uczestników bezpośrednio w wątku konwersacji iMessage.

8 sprawa

10 nowych funkcji w iOS 16

Materia to nowy rodzaj łączności, który umożliwia bezproblemową współpracę akcesoriów do inteligentnego domu na wielu platformach (HomeKit, Alexa, Home). Nowa funkcja łączności zostanie wprowadzona do aktualizacji oprogramowania iPhone'a, iPada i Mac Home jeszcze w tym roku.

9. Ikona procentu baterii dla większych modeli iPhone'a

10 nowych funkcji w iOS 16

W ostatniej aktualizacji Apple dodał ikonę procentową baterii, ale nie pojawiła się w wielu odmianach iPhone'a. W systemie iOS 16.1 ikona baterii pojawi się na iPhonie XR, iPhonie 11, iPhonie 12 mini i iPhonie 13 mini.

10. Nowe funkcje Stage Managera dla iPada Pro

10 nowych funkcji w iOS 16

Aktualizacja oprogramowania iPadOS 16.1 rozszerza możliwości Stage Managera dla modeli iPada Pro z chipsetami A12X i A12Z.

Stage Manager zostanie wydany bez obsługi zewnętrznego wyświetlacza w starszych modelach iPada Pro, ograniczając tę funkcję do czterech aplikacji na wbudowanym wyświetlaczu. Odroczyliśmy również obsługę zewnętrznego wyświetlacza dla Stage Managera w modelach iPad Pro i iPad Air z chipem M1. Ta funkcja zostanie później ponownie zaimplementowana w aktualizacji oprogramowania.