iLounge | Newsy | Wielka Brytania chce stworzyć własną „suwerenną” sztuczną inteligencję
Newsy
Sophia Stark

Sophia Stark · 04/25/23

Wielka Brytania chce stworzyć własną „suwerenną” sztuczną inteligencję

Rząd Wielkiej Brytanii przeznaczył 124 miliony dolarów na stworzenie „suwerennej” sztucznej inteligencji.Wielka Brytania chce stworzyć własną „suwerenną” sztuczną inteligencję

Rząd Wielkiej Brytanii przekazał 100 milionów funtów (124,5 miliona dolarów) na utworzenie nowej grupy roboczej AI. Foundation Model Taskforce opracuje własną „suwerenną” sztuczną inteligencję. Grupa ma za zadanie uczynić kraj „globalnie konkurencyjnym” w dziedzinie sztucznej inteligencji przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa i niezawodności systemów.

Grupa zadaniowa jest inspirowana brytyjską jednostką ds. opracowywania szczepionek przeciwko COVID-19 i będzie podlegać bezpośrednio premierowi i ministrowi technologii. Finansowanie pochodzi z 900 milionów funtów (1,1 miliarda dolarów) w budżecie Wielkiej Brytanii na superkomputer i dedykowane zasoby badawcze AI.

Wielka Brytania dąży do stworzenia solidnej sztucznej inteligencji, która zapewni przewagę w tej dziedzinie i pomoże w tworzeniu terapii medycznych, pomocy służbom publicznym i walce ze zmianami klimatycznymi. Kraj ma już znaczącą obecność sztucznej inteligencji, z zespołem Google DeepMind z siedzibą w Londynie. Jednak grupa robocza będzie utrzymywać sztuczną inteligencję w Wielkiej Brytanii i zapobiegać trendowi w kierunku technologii pochodzenia zagranicznego, takich jak amerykański ChatGPT.

Rząd powiedział, że zdaje sobie sprawę z potencjalnych wyzwań etycznych i technicznych związanych ze sztuczną inteligencją i będzie pracować nad budową systemów godnych zaufania i użytecznych dla społeczeństwa.

źródło: engadget