iLounge | Newsy | Naukowcy stworzyli wirtualne miasto i zaludnili je sztuczną inteligencją
Newsy
Sophia Stark

Sophia Stark · 04/11/23

Naukowcy stworzyli wirtualne miasto i zaludnili je sztuczną inteligencją

Naukowcy stworzyli miasto z mieszkańcami obdarzonymi sztuczną inteligencją i obserwowali ich zachowanie – tego zdecydowanie nikt się nie spodziewał.Naukowcy stworzyli wirtualne miasto i zaludnili je sztuczną inteligencją

Naukowcy ze Stanford i Google przeprowadzili niedawno eksperyment, w którym wypełnili wirtualne miasto 25 wirtualnymi modelami utworzonymi za pomocą ChatGPT. Dostarczyli każdemu z bohaterów informacji, które sprawiły, że zachowywali się jak osoby w fikcyjnym mieście. Sztuczna inteligencja została poproszona o wymyślenie realistycznych odpowiedzi w oparciu o okoliczności postaci, mając na celu stworzenie jak najbardziej ludzkich reakcji. Wyniki były niesamowite, pokazując, że ci wirtualni agenci dobrze się traktują, myją zęby, chodzą do pracy i żyją w wymarzonej utopii.

Naukowcy stworzyli wirtualne miasto i zaludnili je sztuczną inteligencją

Całe badanie jest wizualną reprezentacją złożonej i ukrytej warstwy tekstowej oraz algorytmów każdego ze znaków. Nie chodzą ani nie zbliżają się do obiektów, ale reagują na podpowiedzi tekstowe, symulując realistyczne działania. Gdy wirtualne modele znajdują się w tej samej wirtualnej przestrzeni, struktura eksperymentalna mówi im, że jest tam jeszcze jedna osoba, a także informacje, np.: jest stół, przy którym nikt nie siedzi, piec jest włączony, nie ma światła , a następnie system pyta, co będą robić dalej, jako pewna postać.

Interakcja odbywa się jak w tekstowej grze przygodowej, w której ChatGPT zgaduje, co dana osoba zrobiłaby w danej sytuacji. Na przykład John może powiedzieć dzień dobry swojemu synowi Eddiemu, który odpowie, że dobrze spał i pracuje nad nową kompozycją muzyczną. May, żona Johna, również wchodzi do pokoju i również prowadzą przyjemną rozmowę. Sztuczna inteligencja reaguje na każdy tekst tak, jakby był prawdziwy, więc użytkownicy mogą pisać wydarzenia i okoliczności, takie jak cieknący kran lub chęć zaplanowania imprezy, a sztuczna inteligencja odpowiednio reaguje.

Celem eksperymentu jest zastosowanie najnowszych osiągnięć w modelach uczenia maszynowego do stworzenia „agentów generatywnych”, którzy dostrzegają okoliczności i podejmują realistyczne działania w odpowiedzi. Naukowcy mają nadzieję wykorzystać ten eksperyment do stworzenia wirtualnych agentów, którzy w przyszłości będą w stanie naśladować bardziej złożone i realistyczne zachowanie człowieka. Chociaż praca opisująca eksperyment nie została zrecenzowana ani zaakceptowana do publikacji, wyniki pokazują obiecujący kierunek dla przyszłości sztucznej inteligencji.

Przynajmniej nie zawsze należy bać się postępów, a AI potrafi ładnie się ze sobą komunikować, szybko reagować na niektóre stresujące sytuacje, czy odczuwać radość, że jutro będzie impreza.

źródło: techcrunch