iLounge | Newsy | Ukraińskie ramię robota Esper Hand stało się najlepszym wynalazkiem według Czasu
Newsy
Polina Harchenko

Polina Harchenko · 11/14/22

Ukraińskie ramię robota Esper Hand stało się najlepszym wynalazkiem według Czasu

Opracowanie robotycznej protezy ramienia firmy Esper Bionics znalazło się na liście 200 najlepszych wynalazków magazynu Time i pojawiło się na okładce magazynu.Ukraińskie ramię robota Esper Hand stało się najlepszym wynalazkiem według Czasu

Inteligentne ramię robota ukraińskiej firmy Esper Bionics zostało uznane przez magazyn Time za jedno z najlepszych osiągnięć technologicznych. Rozwój ukraińskiego startupu Esper Hand znalazł się na liście 200 najlepszych wynalazków, a także pojawił się na okładce wydania Time.

Esper Hand to nie tylko zwykła proteza, ale przykład prawdziwie inteligentnego ramienia robota. Urządzenie waży 380 gramów i zawiera 24 czujniki, które pomagają wychwytywać i przetwarzać aktywność oraz impulsy mózgowe, aby pomóc robotycznemu ramieniu rozpocząć pracę.

Ukraińskie ramię robota Esper Hand stało się najlepszym wynalazkiem według Czasu

Dzięki interfejsowi mózg-komputer (brain-computer interface) urządzenie odbiera informacje z ludzkiego mózgu. A za pomocą DSP - cyfrowego przetwarzania sygnału możliwe jest przesyłanie danych do chmury. W ten sposób z biegiem czasu proteza zapamiętuje częste algorytmiczne ruchy człowieka i stara się je przewidzieć.

Proteza ręki Esper Bionics to pierwsza robotyczna proteza oparta na chmurze, która wykorzystuje sztuczną inteligencję i z czasem może stać się mądrzejsza, mówi Time.

Uruchomienie startupu Esper Bionics oficjalnie rozpoczęło się w 2019 roku. Jednym z pierwszych inwestorów był ukraiński fundusz SMRK.

Esper Bionics został następnie zatwierdzony przez amerykański regulator medyczny FDA. Wciąż nie wiadomo, kiedy proteza trafi do sprzedaży, podobnie jak jej koszt. Ale wcześniej jeden z przedstawicieli firmy stwierdził, że cena ramienia robota na Ukrainie może wynosić 6 000 USD, a na bardziej rozwiniętych rynkach 10–16 000 USD.

źródło: gagadget