iLounge | Newsy | Thunderbolt 5 zapewnia obsługę dwóch wyświetlaczy 8K na komputerach Mac
Newsy
Polina Harchenko

Polina Harchenko · 10/20/22

Thunderbolt 5 zapewnia obsługę dwóch wyświetlaczy 8K na komputerach Mac

Intel ogłosił nową generację Thunderbolt 5, która zapewni ultraszybkie przesyłanie danych i ulepszoną obsługę zewnętrznych wyświetlaczy w przyszłych komputerach Mac.Thunderbolt 5 zapewnia obsługę dwóch wyświetlaczy 8K na komputerach Mac

Thunderbolt nowej generacji będzie w stanie zapewnić przepustowość do 80 Gb/s. Spowoduje to podwojenie szybkości przesyłania danych między przyszłymi komputerami Mac i dyskami zewnętrznymi obsługującymi ten standard.

Dodatkowo Thunderbolt będzie zawierał tryb, który może zapewnić przepustowość do 120 Gb/s dla zewnętrznych wyświetlaczy. Ta opcja pozwoli komputerowi Mac obsługiwać do dwóch wyświetlaczy 8K przy 60 Hz.

Przypominamy, że najnowsze modele MacBooka Pro (14-calowe i 16-calowe) są wyposażone w porty Thunderbolt 4/USB4 o przepustowości do 40 Gb/s w każdą stronę.

Thunderbolt wprowadzi obsługę dwóch wyświetlaczy 8K na komputerach Mac

Obecnie nie ma komputera Mac, który obsługuje wyświetlacze 8K w trybie plug-and-play.

Na przykład najnowsze MacBooki Pro obsługują do dwóch lub trzech zewnętrznych wyświetlaczy w rozdzielczości do 6K przy 60 Hz, w zależności od tego, czy laptop jest skonfigurowany z chipem M1 Pro czy M1 Max.

Nowa generacja Thunderbolt jest oparta na specyfikacjach USB4 w wersji 2.0 i DisplayPort 2.1. Zaktualizowany Thunderbolt jest kompatybilny z poprzednimi wersjami Thunderbolt, USB i DisplayPort.

Oczekuje się, że Intel udostępni szczegóły dotyczące oficjalnej nazwy, funkcji i możliwości następnej generacji Thunderbolt w 2023 roku.

Źródło: macrumors