iLounge | Newsy | Teleskop Jamesa Webba uchwycił węzeł trzech galaktyk we wczesnym Wszechświecie
Newsy
Polina Harchenko

Polina Harchenko · 10/21/22

Teleskop Jamesa Webba uchwycił węzeł trzech galaktyk we wczesnym Wszechświecie

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wykonał zdjęcie węzła trzech galaktyk.Teleskop Jamesa Webba uchwycił węzeł trzech galaktyk we wczesnym Wszechświecie

Naukowcy pracujący z teleskopem Jamesa Webba byli w stanie zobaczyć węzeł łączący trzy galaktyki. Powstały w pobliżu kwazara 11,5 miliarda lat temu. Oznacza to, że galaktyki te pojawiły się około dwóch miliardów lat po Wielkim Wybuchu.

Spektroskop bliskiej podczerwieni teleskopu nie tylko zademonstrował rotację galaktyk wokół siebie z dużą prędkością, ale także pokazał jedną interesującą rzecz. Mianowicie, że formacja ta jest jednym z najgęstszych znanych wcześniej obszarów formowania się galaktyk.

Gęstość jest bardzo duża, dlatego badaczka Dominika Wielezalek uważa, że w tym obszarze mogą łączyć się dwa halo ciemnej materii.

Kwazar został nazwany SDSS J165202.64+172852.3 i jest bardzo nietypowy. Jest zbyt czerwony, ale nie emituje zbyt wiele z widma kolorów.

Zdjęcie teleskopu dobrze podkreśla moc czujników. Wczesne badania z użyciem teleskopów Hubble'a i Gemini North wykazały odstające kwazary, ale nie mogły znaleźć więcej niż jednej galaktyki macierzystej.

Odkrycie dokonane przez teleskop Webba może przyczynić się do lepszego zrozumienia pochodzenia współczesnej sieci galaktyk. Zapewni również lepsze zrozumienie, w jaki sposób kwazary mogą tłumić formowanie się gwiazd swoimi wypływami.

Źródło: engadget