iLounge | Newsy | Stało się znane, które urządzenia nie otrzymają iOS 17
Newsy
Sophia Stark

Sophia Stark · 04/05/23

Stało się znane, które urządzenia nie otrzymają iOS 17

Ujawniono listę urządzeń, które nie otrzymają aktualizacji do iOS 17.Stało się znane, które urządzenia nie otrzymają iOS 17

Wraz z nadchodzącym systemem iOS 17 i iPadOS 17 Apple może zrezygnować z obsługi kilku starszych iPhone'ów i iPadów, w tym iPhone'a X i iPada Pro pierwszej generacji. Według źródeł, które przewidują nadchodzące aktualizacje oprogramowania, urządzenia te mogą stać się niekompatybilne z najnowszymi wersjami iOS.


Urządzenia, które mogą już nie być obsługiwane, obejmują:

  • iPhone'a 8
  • iPhone'a 8 Plus
  • iPhone'a X
  • pierwszej generacji 9,7-calowego i 12,9-calowego iPada Pro
  • iPad piątej generacji.

Wszystkie te urządzenia zostały wprowadzone na rynek w okresie od listopada 2015 r. do listopada 2017 r. i są wyposażone w układ A11 Bionic lub starszy.

Jeśli te plotki okażą się prawdziwe, oznacza to, że najnowsze wersje iOS i iPadOS będą kompatybilne tylko z urządzeniami wyposażonymi w układ A10 Fusion lub nowszy. Wyjątkiem są modele iPada szóstej i siódmej generacji z układem A10 Fusion oraz modele iPada Pro 10,5 i 12,9 cala drugiej generacji z układem A10X Fusion.

Jednym z powodów tej zmiany wsparcia jest prawdopodobnie luka w zabezpieczeniach systemu bootrom, która dotyczy urządzeń z układami od A5 do A11. Firma Apple nie była w stanie naprawić tej luki, ponieważ bootrom jest tylko do odczytu, co uniemożliwia zmianę oprogramowania układowego.

Ta luka w zabezpieczeniach umożliwiła użytkownikom jailbreakowanie ich urządzeń w szerokiej gamie wersji iOS, umożliwiając im zmianę systemu plików iOS. Jednak wraz z wydaniem iOS 17 wygląda na to, że Apple próbuje zakończyć tę praktykę, całkowicie kończąc wsparcie dla urządzeń, których dotyczy problem.

W zeszłym roku iOS 16 i iPadOS 16 zakończyły obsługę kilku urządzeń, w tym iPhone'a 6s, iPhone'a 6s Plus, iPhone'a 7, iPhone'a 7 Plus, oryginalnego iPhone'a SE, najnowszego iPoda touch, iPada Air drugiej generacji i czwartej generacji iPada mini.

Nie jest jeszcze jasne, czy Apple faktycznie zrezygnuje ze wsparcia dla wspomnianych urządzeń wraz z wydaniem iOS 17 i iPadOS 17. Jeśli jednak plotki okażą się prawdziwe, będzie to oznaczać, że miliony użytkowników będą zmuszone do aktualizacji swoich urządzeń w celu dalszego otrzymywania najnowszych aktualizacji oprogramowania i poprawek bezpieczeństwa.

źródło: macromors