iLounge | Newsy | Silicon Labs opracowało chip, który jest instalowany w zębie w celu diagnozowania śliny
Newsy
Sophia Stark

Sophia Stark · 03/14/23

Silicon Labs opracowało chip, który jest instalowany w zębie w celu diagnozowania śliny

Naukowcy opracowali chip tak mały, że przyczepia się go do zęba trzonowego człowieka i przeprowadza testy śliny.Silicon Labs opracowało chip, który jest instalowany w zębie w celu diagnozowania śliny

Silicon Labs, wiodący dostawca oprogramowania, zaprezentował swój czip xG27, który można włożyć do zęba i odczytywać dane np. ze śliny.

SoC xG27 mają rozmiary od 2 do 5 mm, co czyni go jednym z najmniejszych na świecie układów Bluetooth, które można stosować w plastrach medycznych do ciągłego monitorowania poziomu glukozy. Działa przy napięciach do 0,8 V i przełącza się w tryb „czuwania”, co zmniejsza zużycie energii podczas transportu i przechowywania w szpitalach. Chip jest zorientowany na Bluetooth i obsługuje Zigbee.

Silicon Labs opracowało chip, który jest instalowany w zębie w celu diagnozowania śliny

Ale najciekawszym przypadkiem zastosowania tej nowej technologii jest czujnik umieszczony na zębach do odczytu śliny. Czujnik jest wystarczająco mały, aby można go było przykleić do zęba trzonowego (lub umieścić w „inteligentnym uchwycie”) w celu ciągłego monitorowania śliny pacjenta. Umożliwi to dentystom i lekarzom przeprowadzenie potencjalnych testów na ponad 1000 chorób.

Proces przeglądu FDA udaremnia wiele z tych technologii medycznych, ale firma twierdzi, że zakończyła już testy kliniczne czujnika i obecnie przygotowuje się do wszystkich przeglądów. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, mały chip może pojawić się na rynku za 12-18 miesięcy.

Firma ma nadzieję, że więcej producentów urządzeń pójdzie w ich ślady i użyje miniaturowego systemu xG27 na chipie (SoC) do budowy urządzeń medycznych i urządzeń do noszenia. Jeśli wszystko pójdzie gładko, być może Apple będzie mogło w przyszłości zastosować takie chipy w swoich urządzeniach.

źródło: The Verge