iLounge | Newsy | Sztuczna inteligencja odkrywa nowy antybiotyk, który zabija superbakterie
Newsy
Sophia Stark

Sophia Stark · 05/26/23

Sztuczna inteligencja odkrywa nowy antybiotyk, który zabija superbakterie

Naukowcy wykorzystujący sztuczną inteligencję zidentyfikowali nowy, potężny antybiotyk, który zabija superbakterię wywołującą ciężkie infekcje.Sztuczna inteligencja odkrywa nowy antybiotyk, który zabija superbakterie

W rewolucyjnym przełomie naukowcy korzystający z mocy sztucznej inteligencji (AI) z powodzeniem odkryli nowy antybiotyk, który może zwalczać śmiertelną superbakterię. McMaster University i Massachusetts Institute of Technology (MIT) współpracowały przy tym odkryciu, które może zrewolucjonizować leczenie coraz poważniejszego zagrożenia dla zdrowia.

Acinetobacter baumannii może stanowić największe zagrożenie dla dobrostanu człowieka ze względu na ich wrodzoną zdolność do adaptacji i przenoszenia lekoopornego materiału genetycznego na inne bakterie.

Baumannii stanowi poważne zagrożenie w szpitalach, domach opieki oraz wśród pacjentów korzystających z respiratorów, cewników do krwi lub rekonwalescencji po operacjach. Zdolność do przetrwania przez długi czas na powierzchniach i współdzielonym sprzęcie, w połączeniu z przenoszeniem przez zanieczyszczone ręce, czyni ją wysoce zaraźliwą. Oprócz infekcji krwi, A baumannii może powodować infekcje dróg moczowych i płuc.

Zespół naukowców wykorzystał algorytm sztucznej inteligencji do przesiania ogromnej kolekcji cząsteczek przeciwbakteryjnych w celu zidentyfikowania nowych klas strukturalnych. Przesiewanie wspomagane sztuczną inteligencją doprowadziło do identyfikacji nowego związku przeciwbakteryjnego zwanego abaucyną.

Aby potwierdzić skuteczność abaucyny, naukowcy przeprowadzili eksperymenty na mysim modelu infekcji rany, skutecznie tłumiąc infekcję Abaumannii.

Aby być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami technologicznymi i postępami w sztucznej inteligencji, śledź nasz kanał Telegram .

źródło: opiekun