iLounge | Newsy | Naukowcy stworzyli model sztucznej inteligencji, który może dokładnie identyfikować raka
Newsy
Sophia Stark

Sophia Stark · 05/01/23

Naukowcy stworzyli model sztucznej inteligencji, który może dokładnie identyfikować raka

Opracowano narzędzie AI do dokładnego wykrywania raka na tomografii komputerowej.Naukowcy stworzyli model sztucznej inteligencji, który może dokładnie identyfikować raka

Zespół naukowców z Royal Marsden NHS Foundation Trust, Institute for Cancer Research i Imperial College London opracował nowe narzędzie AI , które może dokładnie wykrywać raka.

To narzędzie może skuteczniej wykrywać nieprawidłowe masy znalezione na tomografii komputerowej niż istniejące metody. Wczesne wykrycie raka może prowadzić do skutecznego leczenia, więc opracowanie narzędzia AI jest znaczącym krokiem naprzód w opiece zdrowotnej.

Zespół opracował narzędzie AI wykorzystujące radiomikę, technikę wydobywania istotnych informacji z obrazów medycznych, które nie są łatwo rozpoznawane przez ludzkie oko. Model AI został następnie przetestowany w celu określenia jego dokładności w wykrywaniu węzłów nowotworowych za pomocą metryki zwanej obszarem pod krzywą (AUC).

Wyniki pokazały, że model AI może określić ryzyko raka każdego węzła z AUC równym 0,87, co czyni go bardziej skutecznym niż istniejące metody, takie jak wynik Brocka wynoszący 0,67. Jednak zanim narzędzie AI zostanie wdrożone w systemach opieki zdrowotnej, wymagane będą dalsze testy.

Potencjalne korzyści modelu AI obejmują przyspieszenie wykrywania raka poprzez usprawnienie analizy tomografii komputerowej, pomoc w przyspieszeniu opieki nad pacjentem i pomoc lekarzom w szybszym podejmowaniu decyzji dotyczących pacjentów z nieprawidłowymi zmianami.

źródło: opiekun