iLounge | Newsy | Przywracanie starych zdjęć za pomocą sztucznej inteligencji
Newsy
Polina Harchenko

Polina Harchenko · 08/01/22

Przywracanie starych zdjęć za pomocą sztucznej inteligencji

Opracowaliśmy specjalną aplikację, która może przywracać stare zdjęcia bez dodatkowego wysiłku.Przywracanie starych zdjęć za pomocą sztucznej inteligencji

Ostatnio deweloperzy zwrócili uwagę użytkowników na aplikację, która pomaga przywracać bardzo stare zdjęcia.

Tencent stworzył sztuczną inteligencję GFP-GAN. Pomaga przywrócić zdjęcia z oczywistymi wadami fizycznymi, które pojawiły się przez dziesięciolecia.

Narzędzie zawiera informacje o dwóch modelach AI. Dzięki temu technologia z łatwością wyszukuje brakujące szczegóły zdjęcia i uzupełnia je odpowiednimi. Sztuczna inteligencja udaje się wykonać zadanie przy zachowaniu jakości zdjęć i wysokiej dokładności, co jest nie mniej ważne.

Wynalazcy twierdzą, że GFP-GAN wykorzystuje metodę, która utrzymuje zaktualizowane zdjęcie identyczne z oryginałem. Zwraca szczególną uwagę na rysy twarzy, aby jak najdokładniej je odwzorować.

Ale ta sztuczna inteligencja, podobnie jak inne, ma swoje ograniczenia. Jeśli chcesz spróbować przywrócić bardzo stary portret, narzędzie nie będzie w stanie dokładnie przedstawić oryginalnych cech osoby, która jest tam przedstawiona.

Użytkownik nie będzie również mógł wydrukować przywróconego zdjęcia w bardzo dużym formacie, np. plakatu. W takim przypadku jakość zdjęcia może się zauważalnie pogorszyć i nie będzie to miało sensu. Dlatego programiści proszeni są o drukowanie takich zdjęć w mniejszych formatach, aby zachować jakość.

Wersję demo aplikacji może wypróbować za darmo każdy.

Źródło: engadget