iLounge | Newsy | Na targach CES 2023 dużo uwagi poświęcono VR/AR przed premierą Apple MR
Newsy
Polina Harchenko

Polina Harchenko · 01/06/23

Na targach CES 2023 dużo uwagi poświęcono VR/AR przed premierą Apple MR

Samodzielny zestaw słuchawkowy Vive XR Elite firmy HTC i okulary RayNeo X2 AR firmy TCL zostały pokazane na targach CES 2023.Na targach CES 2023 dużo uwagi poświęcono VR/AR przed premierą Apple MR

Podczas tegorocznych targów International Consumer Electronics Show wiele uwagi poświęcono goglom VR/AR.

Na przykład firma HTC wprowadziła Vive XR Elite, zestaw słuchawkowy do rzeczywistości wirtualnej i mieszanej o wartości 1100 USD.

Vive XR Elite ma wyświetlacz 4K z częstotliwością odświeżania 90 Hz i polem widzenia 110 stopni (FOV). W skład urządzenia wchodzą cztery kamery o szerokim polu widzenia, co umożliwia przestrzenne śledzenie od wewnątrz na zewnątrz bez użycia zewnętrznych czujników. Produkt jest dostarczany z dwoma kontrolerami bezprzewodowymi i obsługuje śledzenie dłoni. Ponadto kamera RGB umożliwia przejście przez MR. Technologia ta umożliwia mieszanie wirtualnych wrażeń z rzeczywistym otoczeniem.

Na targach CES 2023 dużo uwagi poświęcono VR/AR przed premierą Apple MR

Bateria urządzenia zapewnia do dwóch godzin pracy na baterii i obsługuje szybkie ładowanie 30 W przez USB-C. Ponadto zestaw słuchawkowy zawiera wbudowany kabel ładujący.

HTC twierdzi, że XR Elite jest wyposażony w duże głośniki obsługujące dźwięk kierunkowy. Soczewki zestawu słuchawkowego zawierają regulowane pokrętło.

Drugim przykładem zestawu słuchawkowego prezentowanego na wystawie jest RayNeo X2 AR firmy TCL.

TCL opisuje swoje urządzenie RayNeo X2 AR jako zestaw słuchawkowy o smukłej i lekkiej obudowie do codziennego noszenia.

Na targach CES 2023 dużo uwagi poświęcono VR/AR przed premierą Apple MR

Według firmy RayNeo X2 wykorzystuje innowacyjne, pełnokolorowe wyświetlacze lornetki z optycznymi falowodami MicroLED. I jak dotąd TCL stworzyło te okulary nie dla zwykłych konsumentów, ale bardziej jako platformę dla programistów, która z czasem będzie dopracowywana.

Okulary TCL są zasilane przez platformę Qualcomm Snapdragon XR2, ten sam chipset, co zestaw słuchawkowy Meta Quest 2 VR. Wyświetlacz MicroLED ma współczynnik kontrastu 100 000:1 i może osiągnąć jasność 1000 nitów. Powinno to pomóc w czytelności obrazu w jasnym świetle słonecznym.

Okulary TCL są bardziej podobne w koncepcji do Google Glass niż AR. Do końca pierwszego kwartału tego roku firma planuje wprowadzić zestaw rozwojowy RayNeo X2 dla twórców oprogramowania w wybranych regionach.

źródło: engadget