iLounge | Newsy | Google rozprawia się z fałszywymi zdjęciami AI
Newsy
Sophia Stark

Sophia Stark · 05/11/23

Google rozprawia się z fałszywymi zdjęciami AI

Nowe narzędzia Google do wyszukiwania obrazów pomogą zidentyfikować fałszywe zdjęcia generowane przez sztuczną inteligencję.Google rozprawia się z fałszywymi zdjęciami AI

Google wprowadza nowe narzędzie o nazwie „Informacje o tym obrazie” w wyszukiwarce w języku angielskim (jak dotąd), które będzie w stanie określić, kiedy obraz został po raz pierwszy zindeksowany i dostarczyć tagi metadanych, które pomogą zidentyfikować obrazy wygenerowane przez sztuczną inteligencję.

To narzędzie jest podobne do listy rozwijanej „o tym” w bezpłatnych wynikach wyszukiwania i będzie dostępne w Wyszukiwarce grafiki Google tego lata. Gdy użytkownicy prześlą obraz nieznanego pochodzenia, zobaczą menu, które poinformuje ich, kiedy obraz został po raz pierwszy zindeksowany przez Google, gdzie po raz pierwszy pojawił się online i na jakich stronach pojawił się od tego czasu.

Wraz z rosnącą liczbą fotorealistycznych obrazów, które zostały zmienione za pomocą narzędzi do edycji AI lub wygenerowanych przez boty, takie jak Midjourney, coraz trudniej jest odróżnić prawdziwe obrazy od fałszywych. Nowe narzędzie Google ma rozwiązać ten problem. Na przykład, jeśli zdjęcie z najświeższego wydarzenia pojawiło się po raz pierwszy w Getty, Reuters lub CNN, wydaje się, że jest to dowód na jego autentyczność. Ale zdjęcie, które po raz pierwszy pojawiło się na przypadkowym blogu humorystycznym ze znakiem wodnym organizacji informacyjnej, prawdopodobnie będzie fałszywe, bez względu na to, jak realistycznie może wyglądać.

Google ogłosiło również, że jego własne narzędzia do generatywnej sztucznej inteligencji będą zawierały metadane z każdym zdjęciem, aby wskazać, czy obraz jest generowany przez sztuczną inteligencję, czy nie, niezależnie od tego, czy jest wyświetlany na platformie Google. Inni twórcy i wydawcy również będą mogli oznaczać swoje obrazy przy użyciu tej samej technologii, chociaż nie jest jeszcze jasne, jak powszechne będzie to zaangażowanie. Midjourney, Shutterstock i inne platformy wdrożą ten znacznik w nadchodzących miesiącach.

Jeśli narzędzie działa zgodnie z przeznaczeniem, mamy nadzieję, że zostanie skopiowane przez konkurencję i udostępnione osobom spoza USA, ponieważ rozprzestrzenianie się dezinformacji jest problemem globalnym.

źródło: theverge