iLounge | Newsy | UE zrezygnuje z płatnego roamingu dla Ukrainy
Newsy
Polina Harchenko

Polina Harchenko · 09/14/22

UE zrezygnuje z płatnego roamingu dla Ukrainy

Unia Europejska zamierza wprowadzić Ukrainę do strefy bezpłatnego roamingu. Dzięki temu Ukraińcy w UE, a także na Ukrainie, nie będą płacić za połączenia z zagranicy.UE zrezygnuje z płatnego roamingu dla Ukrainy

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula Fund der Leyen powiedziała, że UE zamierza znieść płatny roaming dla Ukraińców przebywających we własnym kraju lub za granicą.

Ursula Fund der Leyen podkreśliła również, że Ukraina otrzyma maksymalne możliwości wykorzystania pełnego potencjału darmowego roamingu.

Przypomnijmy, że w Unii Europejskiej istnieje sieć wewnętrzna. Oznacza to, że każdy mieszkaniec kraju będącego częścią UE może korzystać ze swojej taryfy komórkowej w dowolnym kraju bez płacenia za roaming.

Jeśli taka zasada zostanie rozszerzona na Ukrainę, wszyscy obywatele tego kraju będą mogli korzystać z komunikacji na takich samych warunkach, jak mieszkańcy UE. Nawiasem mówiąc, mówimy o połączeniu na stałe, a nie tymczasowym.

Darmowy roaming był już dostępny dla Ukraińców, ale w ograniczonym formacie. Po rozpoczęciu wojny na pełną skalę unijni operatorzy telefonii komórkowej oferowali uchodźcom bezpłatny roaming przez ograniczony czas. Miało to rozwiązać problem komunikacji między uchodźcami a ich rodzinami, które pozostały na Ukrainie.

Źródło: obozrevatel