iLounge | Nowości | UE uchwali prawo, które wydłuży żywotność gadżetów
Nowości
Polina Harchenko

Polina Harchenko · 09/01/22

UE uchwali prawo, które wydłuży żywotność gadżetów

Komisja Europejska chce przedłużyć żywotność telefonów i tabletów kosztem producentów.UE uchwali prawo, które wydłuży żywotność gadżetów

Europejskie organy regulacyjne planują zmusić producentów telefonów do dostarczania co najmniej 15 różnych części do usług naprawczych w ciągu pięciu lat od pierwszego wprowadzenia urządzenia do sprzedaży. Ponadto użytkownicy powinni mieć gwarancję na wymianę baterii, wyświetlaczy, ładowarek, tylnych pokryw i tacek na karty SIM/karty pamięci przez 5 lat.

Takie projekty mają na celu poprawę możliwości naprawy smartfonów i tabletów, a tym samym zmniejszenie emisji dwutlenku węgla w Europie.

UE twierdzi, że zmuszanie producentów do wytwarzania produktów trwalszych i łatwiejszych do naprawy powinno ograniczyć e-śmieci. A także zwiększenie poziomu recyklingu i ponownego wykorzystania materiałów niezbędnych do produkcji urządzeń.

Jeśli ustawa zostanie uchwalona, na smartfonach i tabletach zostanie wprowadzona nowa etykieta efektywności energetycznej. Etykieta energetyczna wskaże przybliżoną żywotność baterii telefonu lub tabletu, a także informację o ochronie urządzenia przed wodą i kurzem. A dodatkowo będzie mógł mówić o stabilności telefonu na przypadkowe upadki.

Dla producentów, którzy nie mogą dostarczać baterii tak często, UE wprowadzi serię testów na istniejących urządzeniach. Na przykład akumulator może osiągnąć tylko 80% pojemności po tysiącu pełnych cykli ładowania. A programiści muszą upewnić się, że aktualizacje oprogramowania nie wpływają na żywotność baterii.

Ale te zasady nie będą dotyczyć smartfonów czy tabletów z elastycznymi komponentami (kiedy urządzenie można rozłożyć lub zgiąć).

Źródło: theverge