iLounge | Newsy | Apple kupuje startup zajmujący się kompresją wideo AI
Newsy
Sophia Stark

Sophia Stark · 03/28/23

Apple kupuje startup zajmujący się kompresją wideo AI

Apple może włączyć sztuczną inteligencję do kompresji wideo do swojego nowego oprogramowania układowego i usług przesyłania strumieniowego.Apple kupuje startup zajmujący się kompresją wideo AI

Niedawno Apple po cichu przejął WaveOne, startup specjalizujący się w opracowywaniu algorytmów AI do kompresji wideo. Chociaż Apple oficjalnie nie potwierdziło sprzedaży, kilku byłych pracowników, w tym jeden z założycieli startupu, pracuje teraz w różnych grupach Apple.

Firma WaveOne została założona w 2016 roku w celu tworzenia kodeków wideo obsługujących sztuczną inteligencję. Algorytmy opracowane przez startup umożliwiają kompresję wideo poprzez priorytetowe traktowanie twarzy w filmach przed innymi scenami. W ten sposób uwaga jest zmniejszona na otoczenie, a większy nacisk kładzie się na aktorów i tekst.

Apple kupuje startup zajmujący się kompresją wideo AI

Inwestorzy dostrzegli potencjał w innowacyjnym podejściu WaveOne, a startup zebrał 9 milionów dolarów od różnych darczyńców. Przejęcie WaveOne przez Apple jest najprawdopodobniej dla Apple TV+. W ten sposób usługa będzie mogła przesyłać wyższą rozdzielczość i liczbę klatek na sekundę w zależności od rodzaju przesyłanych treści, a rozmiar plików nie będzie duży. Ponadto pomoże zoptymalizować fabułę programów i filmów.

Nie tylko Apple zdało sobie sprawę z potencjału kompresji wideo AI. YouTube również poczynił postępy w tej dziedzinie.

Ponadto technologie nowego startupu można na przykład zaimplementować w aktualizacjach oprogramowania układowego, aby użytkownicy mogli kompresować i optymalizować swoje filmy ProRes, które teraz zajmują dużo miejsca.

źródło: techcrunch