iLounge | Newsy | Ponad 1000 znanych osób prosi o powstrzymanie rozwoju sztucznej inteligencji w petycji
Newsy
Sophia Stark

Sophia Stark · 03/29/23

Ponad 1000 znanych osób prosi o powstrzymanie rozwoju sztucznej inteligencji w petycji

Elon Musk, Steve Wozniak i inni podpisali petycję, w której wzywają ich do zaprzestania rozwoju sztucznej inteligencji na 6 miesięcy.Ponad 1000 znanych osób prosi o powstrzymanie rozwoju sztucznej inteligencji w petycji

Ponad 1100 znanych osób, w tym Elon Musk, Steve Wozniak i Tristan Harris, podpisało petycję wzywającą do wstrzymania rozwoju systemów AI potężniejszych niż GPT-4.

W petycji zwraca się do „wszystkich laboratoriów AI o natychmiastowe zawieszenie szkoleń w zakresie systemów AI na co najmniej 6 miesięcy”, powołując się na obawy dotyczące potencjalnego negatywnego wpływu takich systemów na społeczeństwo. Sygnatariusze argumentują, że w rozwoju sztucznej inteligencji brakuje planowania i kontroli, co doprowadziło do „niekontrolowanego wyścigu w celu opracowania i wdrożenia coraz potężniejszych cyfrowych inteligencji, których nikt – nawet ich twórcy – nie jest w stanie zrozumieć, przewidzieć ani bezpiecznie kontrolować”. .

W liście podkreślono również potrzebę upewnienia się, że efekty wdrożenia sztucznej inteligencji są pozytywne, a ryzyko możliwe do opanowania przed dalszym rozwojem potężnych systemów sztucznej inteligencji. Autorzy listu, do których należą eksperci w dziedzinie sztucznej inteligencji, wezwali do upublicznienia i zweryfikowania przerwy oraz uwzględnienia wszystkich kluczowych osób przyczyniających się do rozwoju. Jeśli pauzy nie można szybko wprowadzić, w liście wzywa się rządy do interwencji i nałożenia moratorium.

Co ciekawe, listu nie podpisały niektóre znane firmy z branży AI, takie jak OpenAI, twórcy GPT-4, oraz Anthropic, zespół utworzony z OpenAI w celu stworzenia „bezpieczniejszego” chatbota AI. Chociaż opinie na temat skuteczności takiej przerwy są podzielone, list wywołał ważne rozmowy na temat etycznych i społecznych implikacji rozwoju sztucznej inteligencji.

źródło: futureoflife